تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
گروه مسابقات ــ از نکات قابل توجه در رقابت های رشته حفظ کل و قرائت تحقیق چهل ویکمین دوره مسابقات سراسری قرآن، می توان به حذف قرنطینه در این بخش اشاره کرد، در حالی که در دوره های گذشته فینال رشته های قرائت تحقیق و حفظ کل، قرنطینه صورت می گرفت، در این دوره اما وضعیت به گونه دیگری رقم خورده است.

حذف قرنطینه از فینال مسابقات سراسری قرآن/ بررسی علل یک تغییر/ بی اثر یا مؤثر بودن شانسبه گزارش خبرنگار اعزامی ایکنا به اراک، فینال رشته های قرائت و حفظ کل قرآن کریم چهل و یکمین دوره مسابقات سراسری از صبح امروز چهاردهم مهرماه با رقابت حافظان کل شروع شده و در روز اول تا نوبت ظهر ادامه یافت.
در این مرحله، اطلاعات هر شرکت کننده قبل از اجرا به اطلاع مخاطبان پخش زنده شبکه قرآن و معارف سیما و اندک حاضران در سالن مسابقات می رسد و پس از آن شرکت کننده به سوال هیئت داوران پاسخ می دهد. از هر شرکت کننده در صحن اصلی دو سوال و سوالات بخش استقامتی نیز در هتل محل اسکان متسابقان پرسش می شود.
از نکات قابل توجه در این بخش، حذف قرنطینه است، در حالی که در دوره های گذشته فینال رشته های قرائت تحقیق و حفظ کل با قرنطینه برگزار می شد، در این دوره، اما وضعیت به گونه دیگری رقم خورده است.
در این بین بخشی از شرکت کنندگان نسبت به این شیوه برگزاری معترض بوده و برخی دیگر نیز تفاوت چندانی بین دو شیوه برگزاری قائل نیستند. در ادامه گفت وگوهای کوتاهی با برخی شرکت کنندگان و مدیر کمیته فنی این دوره از مسابقات صورت گرفته است تا این تغییر مورد تحلیل قرار گیرد.
یکی از شرکت کنندگان این دوره از مسابقات که نخواست نامی از او در این گزارش برده شود در گفت وگو با خبرنگار ایکنا با اشاره به اینکه حذف قرنطینه و انتخاب چندین قرعه برای اجرا در مرحله فینال مسابقات باعث می شود تا تأثیر شانس در کسب رتبه بیشتر شود، گفت: زمانی که چندین قرعه انتخاب می شود، ممکن است که برخی از آنها از لحاظ اجرا توسط متسابق، آسان و برخی دیگر سخت باشد.
وی افزود: بنابر این در این مرحله احتمال دارد، شرکت کننده ای که از آمادگی کمتری نسبت به بقیه فینالیست ها برخوردار است، با دریافت قرعه راحت تر نمره بهتری کسب کند و یا بالعکس. زمانی که قرنطینه وجود داشت، با توجه به یکسان بودن قرعه میزان شانس برای کسب رتبه، بین تمامی افراد به یک اندازه بود، لذا به اعتقاد من اینجا شانس می تواند، بسیار اثرگذار باشد.
محمود نوروزی، یکی دیگر از شرکت کننده های رشته حفظ کل قرآن کریم حاضر در فینال این دوره از مسابقات، نظر دیگری دارد. وی با اشاره به اینکه برداشته شدن قرنطینه به شرکت کننده کمک می کند تا اضطراب ها از بین برود، گفت: افرادی که در فینال مسابقات حضور دارند به حدی از توانمندی رسیده اند که نسبت به تمام سوالات مسلط باشند و باید این آمادگی را داشته باشند که پاسخگوی هر سوالی از هر بخشی از قرآن باشند.
وی با اشاره به اینکه براساس آنچه گفته شد بحث شانس در مرحله فینال و بودن یا نبودن قرنطینه اثری بر کسب رتبه ها نخواهد گذاشت، افزود: ویژگی دیگر، نبود قرنطینه این است که افراد دیگر سختی های قرنطینه و اضطراب های آن را ندارند. در قرنطینه متسابقینی که به عنوان آخرین نفرات اجرا می کردند با شرایط دشواری مواجه می شدند و نسبت به افرادی که اول اجرا می کنند بیشتر اذیت می شوند.
محمدتقی میرزاجانی، مدیر کمیته فنی چهل و یکمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم که حذف قرنطینه با تصمیم کمیته تحت مدیریت او صورت گرفته است در گفت وگو با خبرنگار ایکنا در مورد دلایل حذف قرنطینه، گفت: بحث برقراری یا حذف قرنطینه از جمله وظایف کمیته فنی مسابقات است. لذا بر حسب این اختیار با تعدادی از کارشناسان و اساتید برجسته کشور این موضوع به بحث گذاشته شد و بالاتفاق این اساتید اعتقاد داشتند که از جهات مختلف قرنطینه نمی تواند، شرایط مناسبی در مسابقات ایجاد کند.
وی با اشاره به اینکه در هیچ رقابت قرآنی دیگری در سایر کشورها موضوعی به اسم قرنطینه وجود ندارد، افزود: زمانی که داوران کشورهای دیگر برای داوری مسابقات ایران به کشورمان می آمدند با مشاهده قرنطینه تعجب می کردند و می گفتند که در کشور آنها موضوعی به اسم قرنطینه وجود ندارد و نسبت به این موضوع انتقاداتی هم داشتند.
میرزاجانی بیان کرد: افرادی که در این سطح از مسابقات حضور می یابند، به نوعی باید در صحنه های جهانی و بین المللی نیز حضور داشته باشند و از آنجا که در آن مسابقات چیزی به نام قرنطینه وجود ندارد، لذا از هم اکنون باید زمینه فراهم شود. ما باید بستر حضور موفق قاریان و حافظان در مسابقات بین المللی را از همین مسابقات داخلی فراهم کنیم.
مدیر کمیته فنی چهل ویکمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینکه قرنطینه معمولاً سه تا چهار ساعت و حتی بیشتر به طول می انجامد، اظهار کرد: در قرنطینه افرادی که به عنوان آخرین نفرات در صحن مسابقات حضور می یابند، فشار زیادی را تحمل می کنند. معمولاً نیز در سنوات گذشته نفرات آخر معتقد بودند که زمانی وارد مسابقات شده اند که از نظر روحی و جسمی خسته و مضطرب بوده اند.
وی با بیان اینکه عدالت در بحث قرنطینه را رد نمی کند، به تمهیداتی که برای رعایت عدالت در زمانی که قرنطینه برداشته شده است اشاره کرد و افزود: از جمله تمهیداتی که منجر به رعایت عدالت در زمان برداشته شدن قرنطینه می شد، می توان به انتخاب قطعه ها اشاره کرد. قطعه هایی که انتخاب شده است، بسیار دقیق است و اساتیدی که در انتخاب این قطعه ها به ما کمک کرده اند با دقت فراوان و در چندین مرحله بوده است. تلاش شده است تا این قطعات هم وزن با یکدیگر باشد تا کمترین آسیب از تعدد قطعات متوجه متسابقان شود.
میرزاجانی عنوان کرد: همچنین از یک هفته قبل نوبت اجرای حفظ همه شرکت کنندگان را مشخص کرده ایم، یعنی شرکت کننده از یک هفته قبل اطلاع دارد که باید چه روز و چه ساعتی در سالن حاضر شود و به اجرا بپردازد. این موضوع با قرنطینه بسیار متفاوت است و می تواند به متسابق بسیار کمک کنند.
مدیر کمیته فنی چهل ویکمین دوره مسابقات سراسری قرآن در ادامه در پاسخ به این سوال که عده ای معتقدند حذف قرنطینه و تعدد قرعه ها می تواند کسب رتبه براساس شانس و نه توانمندی افراد را افزایش دهد، گفت: با توجه به اینکه در انتخاب قطعه ها دقت فراوان صورت گرفته است، این موضوع به حداقل می رسد. اگر این موضوع را با محاسن و مزایای دیگری که حذف قرنطینه دارد، مقایسه کنید متوجه خواهید شد که در مجموع حذف قرنطینه به سود شرکت کننده خواهد بود.
میرزاجانی در بخش دیگری از این گفت وگو با بیان اینکه افرادی که در این سطح در مسابقات ملی حضور می یابند از نخبه ترین و بهترین حفاظ و قرا کشور هستند، افزود: توقع می رود، اگر احیاناً تفاوت های جزئی در قرعه ها وجود داشته باشد در این سطح نباید تعیین کننده باشد. برای سطح کشوری توقع از یک قاری یا حافظ ششدانگ و درجه یک این است که با تسلط اجرای خود را داشته باشد.
مدیر کمیته فنی مسابقات سراسری قرآن کریم در پایان بیان کرد: با توجه به تعدد حفاظی که در این مرحله حضور دارند، فارغ از همه توضیحاتی که ارائه شد، اصولاً با این تعداد شرکت کننده امکان برقراری قرنطینه نبود. از آنجایی که بخشی از آزمون های افراد در روز اول و بخش دیگر روز دوم خواهد بود، لذا امکان برقراری قرنطینه وجود ندارد. این البته از دلایل فنی حذف قرنطینه نیست؛ چراکه ادله ما همان ادله کارشناسی است، اما از حیث اجرایی هم با توجه به اینکه تعداد بالاست، مشکلاتی از این دست نیز وجود داشته است.

انتهای پیام

   #قرآن #کمیته فنی #عدالت #داوری #پخش زنده

محتوای خبر «حذف قرنطینه از فینال مسابقات/ بررسی علل یک تغییر/ بی اثر یا مؤثر بودن شانس» را در سایت «ایکنا» ببینید