تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
معاون عملیات و نظارت بورس کالا گفت: قراردادهای آتی و انعقاد قراردادهای بلندمدت که زیرساخت های آن در بورس کالا فراهم شده است، در صورت استقبال تولیدکنندگان، در بخش های مختلف از جمله فلزات، به کار گرفته می شود. - 781906_254.jpg
به گزارش ایران اکونومیست به نقل از شرکت بورس کالای ایران، «علی پناهی» افزود: با این اقدام، نوسانات مقطعی و شدید قیمت ها در بازار به دلیل انعقاد قراردادهای موکول به آینده، از سوی تولیدکننده و مصرف کننده، کمترین تاثیر را در روند تولید خواهد گذاشت.

وی با بیان اینکه امکانات و ابزارهای معاملاتی موجود در بورس کالا برای ارائه خدمات متنوع و کمک به تولیدکنندگان راه اندازی شده است، گفت: بورس های کالایی بستری شفاف و محل تلاقی عرضه و تقاضا هستند که اقداماتی از جمله کشف قیمت منصفانه، تامین مالی، امکان برنامه ریزی جهت خرید و یا فروش یک کالا در قالب قراردادهای خاص برای خریدار و فروشنده و پوشش ریسک های مربوط به نوسان قیمت ها، از اصلی ترین کارکردهای آن است.

پناهی به التهابات اخیر در بازارهای کالایی اشاره کرد و گفت: در ماه های اخیر به دلیل شرایط خاص اقتصادی، توازن عرضه و تقاضا به هم خورد اما با آشکار شدن دلایل ایجاد چالش ها در عرضه های اخیر محصولات پتروشیمی و فلزی شاهد بودیم که بازار به سمت تعادل در حرکت است.

معاون عملیات و نظارت بورس کالا درباره امکان پوشش ریسک به کمک ابزارهای معاملاتی بورس کالا نیز گفت: با کشف قیمت منصفانه در بازار و براساس قراردادهایی مانند معاملات آتی که چند سال از راه اندازی آن در بورس کالا می گذرد، می توان نسبت به پوشش ریسک های آینده اقدام کرد، ابزاری که تاکنون برای کالاهایی مثل سکه طلا و زعفران مورد استفاده قرار گرفته و تجربیات خوبی را هم رقم زده است.

پناهی تاکید کرد: در معاملات بازار فیزیکی، وقتی کشف قیمت منصفانه باشد، می توان قراردادهای نوین را در قالب مشخصات فنی خاص برای هر دارایی پایه تعریف کرد اما این امر نیازمند آن است که برای راه اندازی قراردادهای آتی و سایر ابزارهای معاملاتی بورس، متقاضی وجود داشته باشد؛ چرا که بورس یک بستر معاملاتی است که با دریافت نظر طرفین یک معامله، امکان استفاده از این ابزار را ایجاد می کند.

   #بورس #بورس کالا #پتروشیمی #معاملات آتی #سکه طلا #مشخصات فنی

محتوای خبر «قراردادهای بلندمدت کالایی در بازار فلزات به کار گرفته می شود» را در سایت «اکونومیست» ببینید