تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان

حسین انتظامی به مناسبت ماه محرم در صفحه اینستاگرامش کتابی را معرفی کرده و در توضیح آن نوشته: این کتاب روایت کرامت ها، شفا و معجزه های بزرگ نیست؛ شرح زنده شدن ذره ای از درون انسان در فراخوان هر ساله محرم است.

خبرآنلاین: حسین انتظامی قائم مقام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با انتشار پستی تازه در صفحه اینستاگرامش خواندن یک کتاب را پیشنهاد داد.

او درباره این پیشنهاد محرمی نوشت: ««رست خیز »، کتاب دوم از مجموعه «کآشوب» است که جلد اول آن پارسال منتشر شد و من بتازگی هر دو را یکجا دیدم.

خانم نفیسه مرشدزاده مؤسس و نخستین سردبیر مجله همشهری داستان که افتخار همکاری با ایشان را داشته ام مدتی است نشر اطراف را بنیان گذاشته و اگرچه کتاب هایی معدود انتشار داده اما همگی، خلاقیت و رویکرد و محتوایی نو دارند.

خود ایشان هم دبیری این مجموعه را به عهده دارند. در رست خیز، بیست و چهار نفر از تجربه های زیسته ی خود نوشته اند؛ تجربه هایی که در دل محرم و در همین کوچه ها و تکیه ها شکل گرفته و دریافت و برداشت تازه با خودش آورده.

این کتاب به بیان زیبای خودش، بیش از آن که روایت ارادت های گرم و سنتی محرم باشد شرح جستجوی مردمانی است که آمدند تا بفهمند چطور می شود تشنگی و نیزه و خون مهم نباشد.

اشک هایی که از شوق یافتن حقیقت در گوشه ی چشم جمع می شوند این روزها کم شده اند و رست خیز ، روایت فرو ریختن چشم ها در ثانیه ی رو به رویی با حقیقت است.

این کتاب، به عکس روش مألوف، به قول خودش روایت کرامت ها، شفا و معجزه های بزرگ نیست؛ شرح زنده شدن ذره ای از درون انسان در فراخوان هر ساله ی محرم است و داستان شنونده هایی است که از مجلس روضه، خرده ای اندیشه ، اندکی شهود یا تغییری کوچک غنیمت می برند.

این کتاب روایت محشر هر ساله است که هنوز هم رستگاری های کوچک و بزرگ می آفریند و ما را نو می کند. آن طور که ناشر وعده داده این مجموعه بنا دارد هر سال از منظری دیگر و آدم هایی دیگر به حال و هوای امروز ما و روضه ها نگاه کند.

نیاز سنجی و ابتکار و نونگری ناشی از آن زیباست که در چرایی تولد این مجموعه گرانسنگ می گوید: عادت شیعه به ثبت عاشورا در شکل موزون بوده است اما اغلب ارتباط خودمان با این حماسه را منظوم شرح کرده ایم و روایت منثور و قصه، کمتر به این آستان عرضه شده اند.

تقریبا همه داستان-خاطره های این مجموعه با قلم هایی شیوا و کم نظیر نوشته شده که اکثر آنها اشک را مهمان چشمان می کند؛ اجر همه آنان با صاحب این ایام.»

   #همشهری #عاشورا

محتوای خبر «پیشنهاد خواندنی حسین انتظامی/ عکس» را در سایت «توریسم آنلاین» ببینید