تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
مروری بر بحران موزه های ایران از نگاه نماینده ایکوم جهانی

تنها زلزله، سیل و آتش سوزی و ... بحران نیست. در موزه های ایران نیز بحران هایی وجود دارد که نیازمند حل سریع هستند.

مقاله های مرتبط:

کارلوس سرانو، نماینده ایکوم جهانی و هماهنگ کننده و ظرفیت ساز شورای بین المللی موزه ها در حاشیه آئین افتتاح کارگاه آموزشی «مدیریت بحران در موزه ها» در مورد چگونگی مدیریت بحران در موزه ها و وضعیت استاندارد موزه ها در کشور توضیحاتی داد.

وی تاکنون از «موزه ملی ایران»، «کاخ گلستان»، «موزه سینما» و «موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس» دیدن کرده است، به گفته او برای رفع بحران موزه های کشور باید استانداردهایی رعایت شود. بیشتر استانداردها در ایکوم جنبه عملیاتی و عملی دارد و برای کار در حوزه های فنی و حرفه ای است، از سوی دیگر همه موزه ها یکسان نبوده و در نتیجه برای موزه ها استاندارد مشخص و واحدی وجود ندارد.

وی با بیان این که موزه های متفاوتی را در تهران دیده است، در مورد این وجه تفاوت ها می گوید:

برخی از این تفاوت ها تنوع را نشان می دهند، مانند موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس که تکنولوژی بسیار پیشرفته ای دارد، ویدئوها، موزیک، ترتیب صدا و نور و تصویر، از سوی دیگر موزه سینما که بیشتر به زندگی روزمره مردم نزدیک است، ابزار مورد استفاده هنرمندان را جمع آوری و نشان می دهد.

از نظر او موزه ملی ایران یک موزه سنتی را نشان می دهد که دارلی مجموعه و کلکسیون بسیار غنی است. همه اشیای موجود در ایران برای هشدار در مورد وضعیت موزه ها و بناهای تاریخی در مواقع بحران را خوب ارزیابی می کند.

در پیشگیری از آسیب در زمان بحران به بناهای تاریخی و موزه ها باید سرمایه گذاری شود، زیرا موزه ها از اهمیت بسیاری برخوردارند هر چند پیشگیری در چنین زمان هایی مشکل است، چون مسئولان دوست دارند همه چیز را نشان دهند، اما چیزی که اتفاق نیفتاده را چطور می خواهند پیش بینی کنند؟

ایکوم جهانی با توجه به تجربیات خود از عهده انجام چنین کاری برمی آید و تلاش ها بر آن است تا برای کشورهای مختلف استفاده شود.

عکس کاور از عرشیا هاشمی

   #استاندارد #انقلاب اسلامی #هشدار #هنرمندان #موزه ملی ایران #دفاع مقدس #آتش سوزی #سینما

محتوای خبر «مروری بر بحران موزه های ایران از نگاه نماینده ایکوم جهانی» را در سایت «کجارو» ببینید