تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
جنگنده آمریکایی حمله هواپیماهای اف 15 آمریکا به دیرالزور با بمب های فسفری ممنوعه دو هواپیمای اف 15 آمریکا در روز شنبه، با استفاده از بمب های فسفری خود، به منطقه حجین در استان دیرالزور سوریه شلیک نمودند.

به گزارش جام نیوز به نقل از اسپوتنیک، سرهنگ ولادیمیر ساوچنکو، رئیس مرکز آشتی طرفین در بحران سوریه اعلام کرد؛ 2 هواپیمای اف 15 ایالات متحده در 8 سپتامبر، با استفاده از بمب های فسفری خود، به منطقه حجین در استان دیرالزور سوریه شلیک نمودند.

به نقل از ایشان: "در تاریخ 8 سپتامبر 2018 در استان دیرالزور، دو فروند هواپیمای F-15 آمریکایی با استفاده از مهمات و بمب های فسفری به بخش هایی از این استان شلیک نمودند. در نتیجه ضربات، آتش سوزی شدیدی مشاهده شد. اطلاعات دقیقی مربوط به قربانیان و تعداد آنها مشخص نشده است.

این مرکز یادآور شد که استفاده از سلاح های فسفری سفید، بر اساس کنوانسیون 1949 ژنو ممنوع است.


گفتنی است، فسفر سفید" از جمله مشتقات "فسفر" است که در امور نظامی برای اموری مثل ایجاد پرده دود به منظور استتار، مشخص کردن نقطه ای خاص به ویژه برای یگان های توپخانه و همچنین به عنوان سلاحی آتش زا به کار می رود.
درگیری مسلحانه در سوریه از ماه مارس 2011 تا به حال ادامه دارد. طبق آمار سازمان ملل طی این مدت بیش از هزاران نفر کشته شده اند. مذاکرات برای حل و فصل این درگیری در آستانه و ژنو صورت می گیرد. آمریکا از سال 2014 در ادعای اجرای عملیات علیه گروه تروریستی داعش در خاک سوریه بدون موافقت مقامات در این کشور است. روسیه نیز از سپتامبر 2015 در حال اجرای عملیات علیه داعش در سوریه اما با موافقت دمشق است.

   #سوریه #داعش #سازمان ملل #دمشق #آتش سوزی #روسیه

محتوای خبر «حمله هواپیماهای اف 15 آمریکا به دیرالزور با بمب های فسفری ممنوعه» را در سایت «جام نیوز» ببینید