تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
ریشه بسیاری از مشکلات در بستر ذهنیت عمومی جامعه است

محسن هاشمی در جلسه امروز شورای شهر تهران گفت: جمعه گذشته سالروز آخرین خطبه و خطبه تاریخی آیت الله سید محمود طالقاتی در نماز جمعه تهران بود، خطبه ای که در آن ایشان دفاع متقنی از اصل شوراها در قانون اساسی کردند و شاید این خطبه نخستین بروز علنی این اصل مردم نهاد قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بود که حدود دو دهه زمان برد تا اجرایی شود.

وی ادامه داد:سه روز پس از این خطبه، آیت الله طالقانی که از سال ۱۳۳۲ در صف اول مبارزه با استبداد سلطنت پهلوی و از موسسان جبهه ملی دوم و نهضت آزادی ایران محسوب می شد و از سوی امام خمینی ابوذر زمان نام گرفت، رحلت کرد.

آیت الله طالقانی از مردمی ترین رهبران انقلاب اسلامی به شمار می آیند و خوی ساده زیستی، تواضع، ذهنیت باز و سعه صدر ایشان موجب شد تا هر گروه و جریانی بتواند با ایشان ارتباط برقرار کرده ونظرات خود را به وی منتقل کند.

هاشمی یادآور شد:جایگاه آیت الله طالقانی در مبارزات نیز به نوعی منحصر به فرد بود وایشان جزو معدود چهره های انقلاب اسلامی بود که از نهضت ملی نفت در صف نخست مبارزه با استبداد پهلوی قرار داشتند و پس از شهادت آیت الله مرتضی مطهری نیز به عنوان رییس شورای انقلاب برگزیده شدند.

پنج خطبه نماز جمعه آیت الله طالقانی در تهران، فراموش نشدنی و در تاریخ انقلاب ماندگار خواهد بود، ایشان بر پرهیز از تشریفات، مخالفت با تمرکز قدرت در دولت و آسان گیری به مردم شهره بود و به همین دلیل از محبوبیت مثال زدنی در جامعه برخودار بودند.

رییس شورای شهر تهران در ادامه با گرامی داشت چهلمین سال فاجعه ۱۷ شهریور گفت:چهل سال از روز خونین تهران می گذرد، جمعه ای که مردم تهران، بی خبر از اعلام حکومت زمانی در صبح همان روز برای شنیده شدن صدایشان به خیابان آمدند و با گلوله پاسخ شنیدند. ۱۷ شهریور ۵۷ روزی بود که بین حکومت پهلوی و مردم ایران، خط قرمزی پاک نشدنی با خون شهدای بیگناه میدان ژاله کشیده شد، خطی که تا سرنگونی نظام شاهنشاهی تداوم یافت.

وی ادامه داد:امروز ما وارث خون شهروندان تهرانی در ۱۷ شهریور ۵۷ هستیم، همه ما مسئولان باید بدانیم که پایه های صندلی ها و میزهایمان بر دوش مردمی است که پس از تحمل رنج ها، بی عدالتی ها و محرومیتهای طولانی، امید به گشایش و عدالت بسته اند و کوتاهی در خدمت، خیانت به رای مردم و کم فروشی در انجام وظایف تلقی خواهد شد.

حوصله تاریخی جامعه ایران نیز ظرفیتی دارد و پرداختن به بوروکراسی های بی ثمر، فرافکنی مسئولیت ها، رانت سازی و رانت خواری، دعواهای جناحی و هر اقدامی که مانع خدمت به مردم گردد، موجب سرریز شدن صبر جامعه خواهد شد.

وی اضافه کرد: البته انتظار ما از اصحاب رسانه و فعالان مجازی نیز آن است که نقد سازنده و انعکاس مشکلات واقعی مشکلات مردم، تحت الشعاع تحریک های سازماندهی شده و فضاسازی سیاسی و غیرواقعی قرار نگیرد تا شاهد شنیده شدن صدای واقعی مردم در فضای افکار عمومی باشیم.

به گفته وی امروزه و در شرایطی که نوسانات ارزش پول ملی و وضعیت نامناسب اقتصاد ملی، فشار قابل توجهی را به بدنه جامعه بخصوص اقشار پایین تر از متوسط وارد می کند، اظهار نظرهای تنش زا یا سناریوسازی های غیرواقعی برای تحت تاثیر قرار دادن افکار عمومی، ضربه دیگر برای متزلزل کردن باقیمانده اعتماد عمومی در جامعه تلقی شده و آثار مفیدی نخواهد داشت.

هاشمی خاطر نشان کرد: انتظار مردم، از نخبگان و اصحاب رسانه، هوشیاری و تدبیر در عین آزاداندیشی و حریت است، واقعیت آن است که ریشه بسیاری از مشکلات در بستر ذهنیت عمومی جامعه است و اگر ذهنیت جامعه به موضوعی منفی باشد، در عمل نیز فضای مثبتی برای حرکت پدید نخواهد آمد، از این رو ایجاد نگاه مثبت در کارشناسان، منتقدین و خبرنگاران و فعالان رسانه ای بخصوص در حوزه مدیریت شهری می تواند خود عاملی برای بهبود شرایط و تقویت روند اصلاحی تلقی شود و نگاه منفی به افزایش بی اعتمادی، کاهش کارآمدی و افت سرمایه اجتماعی می انجامد.

   #قانون اساسی #نماز جمعه #انقلاب اسلامی #شورای شهر تهران #حکومت #شهر تهران #کم فروشی #پول ملی #شهادت #عدالت

محتوای خبر «ریشه بسیاری از مشکلات در بستر ذهنیت عمومی جامعه است» را در سایت «خبرگزاری مهر» ببینید