تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
گروه هنر ــ وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اگر ایرانیان فارغ از هر دینی به امیرالمومنین(ع) عشق می ورزند، دلیلش در عدلی است که مولای متقیان نسبت به همه مسلمانان فارغ از هر نژادی روا می داشت.

به گزارش خبرنگار ایکنا؛ پنجمین دوره اهدای جایزه هنری غدیر با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و هنر در موزه هنرهای دینی امام علی(ع) امروز 7 شهریور ماه برگزار شد. در این آئین از آیت الله جمال الدین دین پرور، رئیس ملی بنیاد بین الملل نهج البلاغه، اصغر همت، بازیگر، ابراهیم حسن بیگی، نویسنده، حسام الدین سراج، خواننده و نصر‎الله افجه ای، خوشنویس تجلیل به عمل آمد.

در ابتدای این جلسه، پس از تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید، استاد شیر خدا به اجرای برنامه پرداخت و در ادامه محمد بیک زاده، تهیه کننده سریال امام علی(ع) اظهار کرد: سال 68 متنی به دستم رسید تا آن را جلوی دوربین ببرم. این متن بر پایه تاریخ طبری نوشته شده بود. تاریخی که به خوبی می دانیم پیرامون آن نظرهای مختلفی مد نظر است و حتی عده ای بر کامل بودن آن شک و شبهه وارد کرده اند. برای همین با مدیر شبکه صبحت کردم تا اگر قرار است کاری درباره امام علی(ع) ساخته شود، آن اثر بر پایه تحقیقات همه جانبه رخ دهد. از همان زمان تحقیقات کار آغاز شد و ما کتاب های بسیاری را از اهل سنت و شیعه مطالعه کردیم تا به برداشتی دقیق درباره امیر المومنین(ع) دست یابیم.

وی افزود: جالب است بدانید کاری با این وسعت تنها 19 ماه زمان صرف فیلمبرداری آن شد، در صورتی که کارهای مشابه امام علی(ع) سال ها زمان صرف ساخت آنها می شود. دلیل این مسئله را من در یک امر می دانم، آن هم همت و عشقی بود که تمامی عوامل برای ساخت این سریال داشتند. در همین رابطه باید اعلام کنم که تمام بازیگران سریال امام علی(ع) برای حضور در این کار چک سفید امضاء کردند و ما نیز دستمزدی بسیار پائین برای آنها در نظر گرفتیم، ولی هیچ گاه این مسئله باعث اعتراض آنها نشد، چون این سریال را با عشق و ایمانشان بازی کردند.

بیک زاده تاکید کرد: پایه اصلی فیلمنامه در سریال امام علی(ع) تاریخ بیهقی است هر چند همان گونه که گفتم، از تمام کتب تاریخی در این زمینه مشاوره های لازم گرفته شده است. درباره تاریخ بیقهی همین اندازه بگویم که اگر بعد از 20 سال هنوز سریال امام علی(ع) با عشق و علاقه دیده می شود، به مدد متنی است که برپایه تاریخ بیهقی نوشته شده است.

در ادامه مراسم، فاطمه نانی زاد، شاعره مطرح کشورمان در ابیاتی به مدح حضرت علی(ع) پرداختند و سپس ابراهیم حسن بیگی، نویسنده کتاب قدیس پشت تریبون قرار گرفت و بیان کرد: بعد از نگارش رمان حضرت محمد(ص) تصمیم گرفتم رمانی نیز بر اساس سیره و زندگی امیر المومنین(ع) بنویسم، اما هیچ گاه این موقعیت پیش نیامد تا بعد از سال 88 و اتفاقاتی که در آن سال روی داد، انگیزه ای در من شکل گرفت تا رمانی بنویسم و در آن به بحث ولایت بپردازم.

این نویسنده تاکید کرد: اگر می خواستم شخصیت محوری را امیرالمومنین(ع) در نظر بگیرم و داستانم براساس زندگی ایشان باشد، شاید کاری تکراری کرده بودم زیرا بارها زندگی ایشان در کتاب ها و منبرها شنیده شده است. برای همین سعی کردم با زاویه نگاه جدیدی به موضوع بپردازم. پس زندگی یک کشیش مسیحی را محور داستانم قرار دادم. این کشیش با توجه به عنایتی که خداوند به وی دارد، با نهج البلاغه آشنا شد و به پیروی آن، شخصیت امیرالمومنین(ع) را درک کرد. درباره قصه رمان بیش از این حرف نمی زنم تا خودتان خواننده آن باشید، اما همین اندازه می گویم که شاید برای نگارش این رمان بیش از 50 بار نهج البلاغه را خوانده باشم، پس بی راه نیست که ادعا کنم که عصاره اصلی این کتاب نهج البلاغه است.

این نویسنده در خاتمه سخنان خود بیان کرد: این کتاب بیش از 50 بار تجدید چاپ شده است، اما متاسفانه آن گونه که باید دیده نشد، برای همین درخواست می کنم تا مسئولان توجه خود را به آثار دینی بیش از گذشته کنند تا به پیروی این رویکرد هنر و ادبیات دینی رشد مطلوبتری داشته باشد.

بعد از سخنان حسن بیگی، عبدالجبار کاکایی، شاعر ابیاتی چند در مدح مقام امیر المومنین(ع) قرائت کرد و سپس سعید اوحدی، رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری پشت تریبون قرار گرفت و در سخنانی اظهار کرد: اگر غدیر را نداشتیم، اسلام را هم نداشتیم. این گفته یک واقعیت است که خداوند بر آن تاکید دارد.

وی ادامه داد: سازمان فرهنگی و هنری شهرداری وظیفه خود می داند تا از بزرگانی که در حوزه آثار دینی فعالیت می کنند، تجلیل کند. این اتفاق نیز یک کار تشریفاتی نیست، بلکه یک باور قلبی است که در سازمان فرهنگی هنری شهرداری وجود دارد. نکته دیگر اینکه برگزاری برنامه های با محوریت غدیر کمک می کند تا فرهنگ غدیر در جامعه اشاعه پیدا کند. برای همین سعی ما این است تا فعالیت های مورد نظر تداوم داشته باشد. با این محوریت امسال 45 برنامه با محوریت غدیر در جای جایی تهران برگزار شد که مهمترین آن برنامه ای است که هم اکنون در حال برگزاری آن هستیم.

اوحدی تاکید کرد: برنامه دیگری که با محوریت غدیر برگزار شد و بسیار با استقبال مردم مواجه شد، برگزاری مراسم نقالی و پرده خوانی در میدان امام حسین(ع) بود که به مدت 5 شب توسط نقالان مطرح اجرا شد. این قبیل برنامه ها ادامه خواهد داشت، زیرا هر آنچه که ما داریم به برکت نام امیر المومنین(ع) است.

وی تاکید کرد: شهدا و شهدای مدافع حرم با ایثار جانشان برای ما امنیت و آسایش به ارمغان آوردند، اما این ایثار به برکت نام امیرالمومنین(ع) به وجود آمد، چون توکل شهدا به مولا زمینه ساز شجاعت آنها شد.

عشق ایرانیان به علی(ع) ریشه در عدالت وی دارد

احمد مسجد جامعی، عضو شورای شهر و وزیر اسبق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان دیگر سخنران این مراسم گفت: اینکه چرا ما ایرانیان تا به این اندازه به امیرالمومنین(ع) عشق می ورزیم، دلایل مختلفی دارد که یکی از آنها به رفتار و کردار امیرالمومنین(ع) در صدر اسلام مربوط می شود. وی در برخوردهایی که با ایرانی ها داشت، مهر خود را بر دل و جان ها حاکم کرد. وی هیچ گاه به اسلام عربی و غیرعربی توجه نداشت، بلکه آنچه برایش اهمیت داشت اسلام واقعی بود که هر کس به تبع ایمانش می توانست آن را داشته باشد. در ضمن عدل امیر المومنین(ع) عامل دیگری برای مهر ایرانیان به وی بود، چون آنها می دیدند که حاکم سرزمین ایرانی غیر از کلام، در رفتار نیز به عدل اسلامی پایبند است.

وی در انتهای سخنانش تاکید کرد: عشق به امیر المومنین(ع) تنها در ایرانیان مسلمان خلاصه نشده است، بلکه تمام ایرانیان از یهودی، زرتشتی و مسیحیان علاقمند به مولا هستند. من این مطلب را در نمایشگاه که چند سال پیش با محوریت ایرانیان غیرمسلمان برگزار کردیم، مشاهده کردم. آنها عشق خود را با آثار هنریشان به بهترین شکل نسبت به امیر المومنین(ع) ادا کردند.

در انتهای این مراسم از هنرمندانی که قرار بود در آئین بزرگداشت از آنها تقدیر شود، تجلیل به عمل آمد.

انتهای پیام

   #شهرداری #نمایشگاه #عدالت #برگزاری مراسم

محتوای خبر «عشق ایرانیان به علی(ع) ریشه در عدالت وی دارد» را در سایت «ایکنا» ببینید