تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان

خبرآنلاین: تابستان 97 هم آرام آرام دارد به خاطره ها پیوند می خورد و می گذرد، تابستانی که برای کتاب، کتابفروشان و کتاب دوستان شاید متفاوت تر از سال های گذشته رقم خورد. معضلات اقتصادی، کمبود و گرانی کاغذ، برگزاری نامناسب طرح تابستانه کتاب و... همه و همه دست به دست هم دادند تا فصل زیبایی برای بازار کتاب ورق نخورد.

بازیگر مطرح هالیوود وارد رقابت با ایرانی ها شد

با این حال کتابفروشان تنها امید به بهبود اوضاع و رسیدن روزهای پایانی شهریور دارند تا با شروع دوباره فصل پاییز و گشایش مراکز آموزشی شاید شاهد حضور مخاطبان بیشتری در کتابفروشی هایشان باشند.

بنا بر گفته مدیران کتابفروشی ها، وضعیت فروش در دومین ماه تابستان آنچنان که باید چنگی به دل نمی زده اما به نسبت تیر بهتر بوده است و همین مسئله هم در وضعیت کنونی برایشان رضایت بخش است اما از سخنانشان پیداست که وضعیت اقتصادی و درد معاش بر رونق بازار کتاب و فروش آن تاثیر گذار بوده است.

با گذر از وضعیت نسبتا آشفته و نامساعد بازار کتاب نگاهی می اندازیم بر پرفروش ترین کتاب های مرداد که تنوع بیشتر و تازه تری نسبت به ماه های گذشته دارد.

در کنار آثار رمان و ادبیات داستانی که همواره پای ثابت پرفروش های کتاب هستند، کتاب هایی در حوزه سیاست، زندگینامه، دفاع مقدس و روانشناسی نمایندگان قابل توجهی در پرفروش های مرداد دارند.

در این میان، رقابت نویسندگان ایرانی و خارجی برای حضور در پرفروش ها داغ شده و نسبتا به تعادل رسیده است، نکته جالب توجه این است که رقابت به سینما و تئاتر هم کشیده شده و این ماه دو نماینده از این دو حوزه در جمع پرفروش ها حضور دارند، بهرام بیضایی کارگردان و نمایشنامه نویس سرشناس ایرانی با نمایشنامه «خاطرات هنرپیشه نقش دوم» و تام هنکس بازیگر مطرح هالیوود با «داستان های ماشین تحریر».

پرتکرارترین نام در میان نویسندگان غربی برای کتاب دوستان دیگر آشناست، الیف شافاک نویسنده کتاب «ملت عشق» که بازار کتاب را با این اثر تحت سلطه خود قرار داده است. یووال نوح هراری، رولف دوبلی و فردریک بکمن هم دیگر نویسندگانی هستند که پرچمدار ادبیات غرب شده اند.

غلامحسین ساعدی، محمدعلی جمالزاده از چهره های مطرح ادبیات ایران هم مهمان های تازه پرفروش ها هستند و در نهایت عنوان پرتکرارترین اثر در میان پرفروش ها به «ملت عشق» و «مردی به نام اوه» تعلق می گیرد.

تلاش ما بر این بود که تمامی کتابفروشی ها تعداد نسخه آثار پرفروش خود را اعلام کنند که به جز تعدادی، سایرین تمایلی به اعلام این آمار نداشتند، به همین منظور برخی از جدول ها دارای تعداد نسخه فروش و برخی بدون تعداد هستند.

   #هالیوود #هنرپیشه #سینما #دفاع مقدس #بهرام بیضایی

محتوای خبر «بازیگر مطرح هالیوود وارد رقابت با ایرانی ها شد» را در سایت «برترین ها» ببینید