تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
دومین شماره «ایوان» منتشر شد

به گزارش خبرگزاری مهر، دومین شماره از فصلنامه­ دو زبانه­ «ایوان»، به مدیر مسئولی جمال کامیاب و سردبیری شهروز مهاجر با همکاری پژوهشگران و نویسندگان مختلفی از ایران و فرانسه در پاریس منتشر شد.

بخش اول این شماره، با دبیری مهدی قائد شرف، به حوزه فکری هانری کُربن اختصاص دارد که جایگاه و اهمیت قابل توجه­ ای در تبیین فلسفه اشراق و حکمت صدرایی دارد. چند مقاله و دو گفت­ وگو با غلامحسین ابراهیمی دینانی و انشاالله رحمتی، بخش­های متنوع این پرونده را تشکیل می­ دهند.

در بخش ادبیات، مقاله «روند تاریخی نخستین مواجهه ایرانیان با نویسندگان بزرگ فرانسوی زبان از رهگذار ترجمه ی آثار ادبی» از دمحمدجواد کمالی، استاد زبان فرانسه دانشگاه آزاد مشهد، نگاهی دارد به تاریخ ترجمه فرانسه به فارسی در ایران.

در ادامه­ این بخش، با سه مقاله از محمد قاسم زاده، علی جلالی و امیر مولایی، به بررسی کارنامه­ بزرگ نادرزاد و مدیا کاشیگر - دو مترجم برجسته زبان فرانسه - پرداختهایم. همچنین جواد عاطفه در مقاله ­ای با عنوان «جهان متن عصیانگر»، نگاهی دارد به ویژگی ­های مضمونیِ کتاب عصیانگر اثر آلبر کامو. در بخش پایانی پرونده­ ادبیات، رضا افشارنادری به نقد و معرفی کتاب «بحران مدرنیته و مدرنیته در بحران» نوشته­ سید روح الله حسینی و چاپ جدید «فرهنگ لغات ژیلبر لازار» پرداخته است.

ژان کلود وآزن – باستان شناس فرانسوی و سردبیر مجله پاریس تهران - در بخش هنر و معماری، از ویژگی­های معماری استحکامات در ایران نوشته است. همچنین زهرا جهانبخش در مقاله ­ای به معرفی آثار هنرمندان ایران در مجموعه­ دائمی موزه ژرژ پومپیدی می ­پردازد. مقاله شهروز نظری با عنوان «مهاجرت و اختگی» به بررسی کارنامه­ هنرمندان ایرانی ساکن فرانسه اختصاص دارد و محمدحسن حامدی از سفرهای ابوالحسن صدیقی به اروپا و عکس ­های او از پاریس نوشته است. مهرنوش علی­مددی و جمال­الدین اکرمی نیز به ترتیب به «نمایشگاه هنر فرانسه در ایران در سال ۱۳۵۰ش» و «تصویرسازی­ های آلن بایاش در ایران» پرداخته ­اند.

توجه به اسناد و عکس های تاریخی، از شماره نخست بخشی از رویکرد ایوان بوده است. در این شماره نیز با همکاری محمدرضا بهزادی –پژوهشگر تاریخ دوره قاجار – و انتشار عکس هایی دیده نشده از مجموعه های خصوصی و انتشار بخش هایی از رساله مهم «فردنامه پاریس»، تاریخ مکتوب و تصویری دوره ای مهم ، مورد بررسی قرار گرفته است. در واقع این رساله، نخستین متن نسبتاً جامعی است که در توصیف ویژگی های ساختاری و سازمانی شهر پاریس می شناسیم. علاوه بر رساله­ مذکور، عکس ­هایی از حسینقلی میرزا نصرت مظفری در پاریس (ششمین پسر مظفرالدین شاه) از مجموعه خصوصی بهمن بیانی، به چاپ رسیده است.

غلامحسین ابراهیمی دینانی، انشاء الله رحمتی، ژان کلود وازن، محمدجواد کمالی، محمد قاسم زاده، جواد عاطفه، رضا افشارنادری، زهرا جهانبخش، محمدرضا بهزادی، مهدی قائدشرف، محمدحسن حامدی، جمال الدین اکرمی، شهروز نظری، مهرنوش علیمددی، امیر اسماعیلی، حسین کریم آبادی، روح الله دارایی، مریم سعدی، علی جلالی و امیر مولایی همکاران این شماره از فصلنامه ایوان هستند.

   #فرانسه #مقاله #پاریس #هنرمندان #دانشگاه آزاد

محتوای خبر «دومین شماره «ایوان» منتشر شد» را در سایت «خبرگزاری مهر» ببینید