تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
  • دیدار هیات های عالی رتبه دو کره/ تحلیل و ویدئو
پارس تودی- نشست هیات های بلند پایه کره شمالی و کره جنوبی با هدف بررسی چگونگی برگزاری نشست جدید رهبران دو کشور امروز(دوشنبه) برگزار شد.

در این نشست «چو میونگ گیون» Chu Myung-Guyon وزیر وحدت کره جنوبی و «ری سون گوآن» Ri Son Guan رییس کمیته صلح کره شمالی که در روستای مرزی «پانمونجوم» Panmunjom برگزار شد، نحوه اجرای توافق اخیر سران دو کره را بررسی کردند.

وزیر وحدت کره جنوبی پیش از برگزاری نشست در جمع خبرنگاران با اشاره به توافقاتی که در اولین اجلاس تاریخی سران دو کره در 27 آوریل 2018 بدست آمد، اعلام کرد؛ در دیدار با رییس کمیته صلح کره شمالی وضعیت کلی توافقنامه «پانمونجوم» و همچنین عواملی که می تواند در پیشبرد مفاد این توافقنامه موثر باشد، بررسی می شود.

نشست روز دوشنبه هیات های بلند پایه دوکره در حالی برگزار شد که کره شمالی اخیرا کره جنوبی را متهم کرد که در مسیر برقراری صلح دائمی در شبه جزیره کره حرکت نمی کند و سیاست های مقامات سئول «پیروی کورکورانه» از راهبردهای قلدرمآبانه آمریکا است.

اگر چه برگزاری نشست «پانمونجوم» نشان می دهد که دو کره همچنان از اراده لازم برای پیش برد روند تنش زدایی و استقرار صلح دائمی در شبه جزیره کره برخوردارند، اما پیروی دولت سئول از سیاستهای واشنگتن ضد کره شمالی این روند را کند کرده است.

«مون جائه این» رئیس جمهوری کره جنوبی به طور جدی خواهان پایان دادن به تنش با کره شمالی و تبدیل قرار داد اتش بس به پیمان صلح میان پیونگ یانگ و سئول است و به همین جهت به رغم فشارهای امریکا همچنان پایبندی خود را به توافق با رهبر کره شمالی نشان می دهد.

حمایت های همه جانبه افکار عمومی کره جنوبی از تنش زدایی با کره شمالی دولت سئول را برای ادامه این مسیر امیدوارتر کرده است.

با توجه به پیامدهای اقتتصادی تشدید تنش در شبه جزیره کره بر اقتصاد کره جنوبی ادامه مذاکرات صلح با کره شمالی هر چند اهسته برای سئول، اما از اهمیت زیادی برخوردار است.

«جمی تامسون» Jamie Thompson کارشناسان مسایل اقتصادی در موسسه آکسفورد اکونومیکس می گوید؛ «یکی از پیامدهای فوری هر گونه تنش در شبه جزیره کره، سقوط شاخص های بورس در کره جنوبی و حتی ژاپن است و نیز در نرخ های برابری ارزهای منطقه و جهان تاثیرات زیادی به دنبال خواهد داشت.»

اگر چه کره جنوبی از متحدان امریکا در منطقه شرق آسیا محسوب می شود اما برای مردم و دولت این کشور کاملا مشخص شده است که امریکا صرفا به منافع خود در شبه جزیره کره می اندیشد و از کره جنوبی و کره شمالی به عنوان ابزاری برای دامن زدن به بحران و افزایش حضور نظامیش در منطقه استفاده می کند تا بیش از پیش سیاست مهار چین را در منطقه تقویت نماید.

به گفته «ویل مارتین» Will Martin کارشناس مسایل اقتصادی، «شدت گرفتن تنش بین کره شمالی و کره جنوبی نتیجه ای جز رسیدن به نقطه بحرانی و آغاز احتمالی جنگ ندارد و این وضعیت مطلوب واشنگتن در منطقه است که به دنبال توجیه حضور نظامیش در کره جنوبی و ژاپن میباشد.»

برگزاری دور جدید مذاکرات مقامات ارشد کره جنوبی و کره شمالی در منطقه مرزی «پانمونجوم» از اهتمام دو کشور برای پیگیری روند تنش زدایی در شبه جزیره کره حکایت دارد و اینکه دولت سئول به این نتیجه رسیده است که مشکلات خود را با کره شمالی بدون توجه به موضع امریکا در قبال پیونگ یانگ پی گیری نماید که بدون تردید حمایتهای افکار عمومی دو کره را بیش از پیش به دنبال خواهد داشت.139/110

نویسنده: مجید وقاری

بیشتر بخوانید:

کره شمالی: اعلامیه صلح پانمونجوم تاکنون بی نتیجه بوده است

رد بیانیه صلح «پانمونجوم» در پارلمان کره جنوبی

نخستین گام صلح «پانمونجوم»؛ کره جنوبی بلندگوهای تبلیغاتی ضد کره شمالی را جمع می کند+ ویدئو

   #کره جنوبی #کره شمالی #سئول #ژاپن #پیونگ یانگ #واشنگتن #حکایت #بورس #چین

محتوای خبر «دیدار هیات های عالی رتبه دو کره/ تحلیل و ویدئو» را در سایت «پارس تودی» ببینید