تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
گروه دانشگاه ــ اعتماد مخاطبان و استفاده روزافزون جامعه علمی کشور از منابع علمی موجود در پایگاه SID، از افتخارات و رمز موفقیت مرکز اطلاعات علمی در چهارده سال گذشته بوده است.

992184_941.jpg

فاطمه عظیم زاده، رئیس مرکز اطلاعات علمی در گفت وگو با ایکنا؛ در آغاز پانزدهمین سال فعالیت این مرکز با بیان اینکه اعتماد مخاطبان و استفاده روزافزون محققان از منابع اطلاعاتی موجود در بانک های مرکز اطلاعات علمی از افتخارات SID به شمار می آید و رمز موفقیت این مرکز است افزود: این مرکز در شرایطی فعالیت خود را در سال ۸۳ آغاز کرد که تعداد محدودی از محققان می توانستند به منابع علمی کشور دسترسی سهل و آزادی داشته باشند و بانک های اطلاعاتی تحت وب بسیار کم و امکان دسترسی به آن ها دارای محدودیتهائی بود و تاسیس مرکز اطلاعات علمی در آن شرایط بستری را فراهم کرد تا محققان، اساتید و دانشجویان بتوانند در کمترین زمان ممکن و به صورت رایگان به منابع علمی دسترسی داشته باشند.

رئیس مرکز اطلاعات علمی با اشاره به اینکه ماهانه بیش از یک میلیون و پانصد بازدید از بانک های SID صورت می گیرد گفت: تعداد دانلود مقالات علمی نشان دهنده میزان رضایت و بهره مندی جمع کثیری از محققان کشور از منابع علمی موجود در بانک های این مرکز است.

عظیم زاده استفاده بهینه از اطلاعات جمع آوری شده از منابع علمی معتبر را از اهداف این مرکز برشمرد و خاطر نشان کرد: تحلیل های علمی با تکیه بر این منابع علمی در حوزه های مختلف در دستور کار مرکز اطلاعات علمی قرار گرفته است.

وی همچنین با اعلام این مطلب که در سال گذشته گزارش قابل قبولی از نشریات علمی علوم پزشکی آماده و ارائه کرده ایم افزود: نشریات ایرانی که در نمایه های بین المللی همچون ISI و اسکوپوس حضور دارند با گزارش های ارائه شده توسط این نهاد ها قابل ارزیابی هستند، اما در حوزه نشریات داخلی برای نخستین بار در سال گذشته این گزارش ها آماده و به مسئولین ذیربط ارائه شد. در ادامه این فعالیت ها ایجاد بانک اطلاعات تخصصی مورد نیاز سازمان ها و همچنین همکاری با ترجمیار در خصوص ترجمه مقالات لاتین از دیگر اقدامات این مرکز در سال گذشته بود.

رئیس مرکز اطلاعات علمی در خصوص توسعه توانمندی ها و ارائه امکانات جدید به مخاطبان در سال آتی و سال های آینده گفت: شناسائی حوزه مطالعاتی کاربران و پیشنهاد براساس علاقه مندی مخاطبان و همچنین ایجاد ظرفیت هایی برای ترجمه و ویراستاری از طریق انعقاد تفاهم نامه همکاری با سازمان اشتغال و تجاری سازی در قالب اهداف میان مدت در مرکز در حال اجرا است.

عظیم زاده در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به کیفی سازی اطلاعات و پردازش دیتا های مرکز عنوان کرد: مرکز اطلاعات علمی با تعریف اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت در تلاش است تا ضمن فراهم کردن زمینه رضایت مندی مخاطبان خود با استخراج اطلاعات مفید و مورد نیاز جامعه علمی کشور، این اطلاعات را در کوتاهترین زمان ممکن در اختیار محققان، اندیشمندان و علاقه مندان به مباحث علمی قرار دهد.

وی ایجاد زمینه ای برای استفاده بهینه از ظرفیت های داده ایی و اطلاعاتی مرکز را در قالب همکاری با افراد و شرکت های نوآور را یکی دیگر از اهداف SID برشمرد و بیان کرد: با ایجاد بستر های مناسب در حوزه های مختلف علمی شرکت های نوآور و افراد دارای ایده های نوآورانه می توانند از ظرفیت های موجود مرکز استفاده کرده و ایده های خود را پرورش دهند تا از این طریق شاهد خروجی مناسب با نیاز مخاطبین باشیم.

رئیس مرکز اطلاعات علمی با اشاره به اینکه این مرکز از ابتدای تاسیس تاکنون همواره در تلاش بوده تا ارتباط مستمر و قانونمندی با مخاطبان خود داشته باشد و آن را حفظ و بهبود بخشد گفت: با بهره گیری از ظرفیت های شبکه های اجتماعی و همچنین دنیای الکترونیکی فضای مجازی توانسته ایم گفت وگوئی دوسویه و اثر بخش با مخاطبانمان برقرار کنیم و با راه اندازی وبلاگ، کانال های اطلاع رسانی در پیام رسان های سروش و ایتا ارتباط تنگاتنگی با محققان، اساتید و دانشجویان در حال شکل گیری و گسترش است.

عظیم زاده در پایان اظهار امیدواری کرد تا در آغاز پانزدهمین سال فعالیت مرکز اطلاعات علمی و بر اساس سند راهبردی توسعه مرکز، ضمن رونق بخشیدن به کسب وکار مرکز و ایجاد زمینه ارتباطی مطلوبتر با اقشار مختلف جامعه علمی با تعریف فعالیت های جدید و جدی تر به رشد و بلوغ خوبی برسیم و توسعه و پیشرفت مرکز را در سال های پیش رو شاهد باشیم.

   #فضای مجازی #اشتغال

محتوای خبر «افزایش اعتماد و استفاده روزافزون جامعه علمی کشور از منابع SID» را در سایت «ایکنا» ببینید