تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از «نیوزویک»، آمریکا رویکرد جدیدی را در تلاش برای مجاب کردن کشورهایی اروپایی به روی برگرداندن از برجام و منزوی کردن تهران اتخاذ کرده است.

بر اساس گزارش «وال استریت ژورنال»، آمریکا و رژیم صهیونیستی می گویند که تهران دشمنانش را در اروپا شکار می کند.

به ادعای آنها، تهران حامی توطئه ترورهای اخیر در کشورهای اروپایی است و به همین دلیل، دولت های اروپایی باید از توافق هسته ای با ایران خارج شده و مقامات ایرانی را تحریم کنند.

وال استریت گزارش داد که با وجود این ادعاها، برخی از مقامات اروپایی نسبت به اینکه تهران پشت این حملات است، تردید دارند.

ماه گذشته، هلند اعلام کرد که دو نفر از اعضای سفارت ایران را اخراج کرده است.

به گفته مقامات خارجی این اخراج ها مربوط به ترور شخصی به نام «احمد مولا نیسی» بوده است که سال گذشته هدف تیراندازی فردی که ماسک زده بود، قرار گرفت.

بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، مقامات آمریکایی مدعی اند که وزارت اطلاعات و امنیت ایران در این مسئله نقش داشته اند و مقامات هلندی در حال تحقیق در این زمینه هستند.

یک ماه پیش هم پلیس بلژیک، فرانسه و آلمان چهار نفر را به اتهام طراحی برای حمله به نشست گروه های مخالف، دستگیر کرده اند.

پلیس بلژیک در این رابطه اعلام کرد که یک دستگاه احتراق و یک ماده انفجاری را کشف کرده است. پلیس آلمان در این رابطه یک دیپلمات ایرانی را دستگیر کرد.

مایک پمپئو، وزیر امورخارجه آمریکا در یک پیام توئیتری در ماه جولای نوشت که اروپا از تروریسمی که ایران پشت آن است مصون نیست. این ماه یک دیپلمات ایرانی در وین در ارتباط با یک بمب گذاری در فرانسه دستگیر شد. در عین حال ایران تلاش می کند اروپا را برای باقی ماندن در توافق هسته ای بین المللی (برجام) متقاعد کند در حالی که حملات تروریستی در اروپا را هم طراحی می کند.

از زمانی که ترامپ در ماه می اعلام کرد که آمریکا از توافق هسته ای با ایران کناره گیری می کند، واشنگتن تلاش دارد دولت های اروپایی را متقاعد به خروج از برجام به پیروی از خود کند اما این تلاش ها تاکنون ناموفق بوده است. یک روز پس از اعلام تصمیم ترامپ برای خروج از برجام، اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه ای این اقدام را مورد انتقاد قرار داد. در این بیانیه آمده بود: تا زمانی که ایران به تعهدات هسته ای خود عمل می کند، اتحادیه اروپا هم به ادامه اجرای کارآمد توافق هسته ای پایبند خواهد بود.

پایان پیام/7
ضمیمه :

   #توافق هسته ای #آلمان #واشنگتن #فرانسه #اتحادیه اروپا #برجام #هلند #وزارت اطلاعات #تیراندازی #بلژیک