تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
ممنوعیت کشت برنج در ۱۴ استان کشور/ توصیه به کشت سایر محصولات وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به ممنوعیت کشت برنج در ۱۴ استان کشور و مجوز کشت صرفا در دو استان گیلان و مازندارن درباره این ممنوعیت توضیح داد.

به گزارش جی پلاس؛ وزارت جهاد کشاورزی درباره انتشار خبری با عنوان «ممنوعیت کشت برنج؛ تکرار تجربه ای شکست خورده» اعلام کرد: براساس مصوبه کارگروه ملی «سازگاری با کم آبی»، هیئت وزیران در جلسه مورخ ۶/۱۲/۹۶ پیشنهاد تشکیل کارگروه ملی سازگاری با کم آبی را تصویب و در اسفند ماه سال ۹۶ کنترل سطح زیر کشت بهاره و زمستانه و اعمال محدودیت یا ممنوعیت کشت برنج (خارج از استان های گیلان و مازندران) با توجه به محدودیت های منبع آبی در حوزه های آبریز را به جهاد کشاورزی، وزارت نیرو، و پنج عضو دیگر این کارگروه ابلاغ کرده، ضمن اینکه تشکیل این کارگروه با توجه به شرایط کاهش منابع آبی کشور انجام شده است.

اعلام ممنوعیت کشت برنج در ۱۴ استان کشور

این ممنوعیت در ۱۴ استان اعلام شده و صرفا در دو استان گیلان و مازندران اجازه کشت داده می شود.

کشت جایگزین نیز همزمان پیشنهاد شده است و در استان پرآبی مثل گلستان، به جای برنج، سویا و پنبه برای کشت پیشنهاد داده شد. همچنین، در راستای مقابله با خشکسالی در استان های جنوبی کشور که تبخیر آب در آن ها زیاد است، به جای برنج، کشت کینوا، ارزن و کنجد برای کشت پیشنهاد شد که نسبت به برنج محصولاتی کم آب بر هستند و حتی در زمین های درجه سه هم کشت می شوند. ارزن به دلیل نیاز کم به آب سطحی و زیرسطحی حتی به صورت دیم هم کشت می شود؛ لذا معیشت کشاورزان با این ممنوعیت به تمامی از بین نرفته است، چرا که با کشت جایگزین تا حدود ۸۰ درصد درآمد قبلی جبران می شود. بنابر این، ادعای تعطیل کردن تولید غذا و معیشت کشاورزان حرفی غیرمنطقی است.

بدیهی است که در شرایط کم آبی کشاورزان چگونه انتظار دارند که همانند سال های پرآبی، به کشت محصولات آب بر ادامه دهند در حالیکه کشت جایگزین با آب بری کمتر، امکان پذیر است.

ضمناً این ممنوعیت برای موارد توسعه ای انجام شده است و با کشت های جدید مقابله شده است. لیکن در مواردیکه امکان گسترش کشت وجود نداشته است و یا از منابع آبی زیرزمینی استفاده نمی شود، حدالامکان جلوگیری نشده است تا معیشت کشاورزان منطقه حفظ گردد.

در زمینی که به لحاظ توان تولید محصول، حائز رتبه یک و یا رتبه دو باشد می توان برنج کاشت. در زمینی که می توان محصول پرآبی مثل برنج کشت کرد حتما محصولی مثل ارزن، کلزا و یا کینوا هم به عمل می آید.

   #گیلان #وزارت جهاد کشاورزی #جهاد کشاورزی #مازندران

محتوای خبر «ممنوعیت کشت برنج در ۱۴ استان کشور/ توصیه به کشت سایر محصولات» را در سایت «جماران» ببینید