تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
ابوالحسن داودی کارگردان فیلم «هزارپا» که این روزها بر پرده سینماهاست از شرایط ساخت فیلم کمدی گفت و از اینکه چرا 18 سال بعد از «نان عشق موتور 1000» فیلم کمدی نساخته است و این روزها با چه دغدغه ای فیلم کمدی ساخته و همچنین از دغدغه های صنفی و برخی حاشیه های سینما سخن گفت.

به گزارش پایگاه خبری تیک (Tik.ir) ؛شما یک مقطع طولانی بعد از ساخت فیلم «نان، عشق، موتور ۱۰۰۰» تاکنون، فیلم کمدی نساختید؛ این در حالی است که در سال های اخیر گیشه سینمای ایران را فیلم های کمدی داغ کرده اند، چرا بعد از ساخت فیلم هایی چون «تقاطع»،«زادبوم» و «رخ دیوانه» دوباره سراغ ساخت فیلم کمدی رفتید؟

بعداز ساخت و نمایش موفقیت آمیز فیلم «نان، عشق، موتور ۱۰۰۰»، موقعیت ویژه ای برایم به وجود آمد. طبق عادت سینمای ایران که سینمایی محتاط و دست به دهان است و دائما دنبال کارهای امتحان پس داده است پیشنهادات زیادی برای تهیه و سرمایه گذاری به من شد. اما دو عامل باعث شد که درمقابل این جریان مقاومت کنم و تا هجده سال بعد هم فیلم کمدی نساختم. دلیل اولش این بود که برایم مسجل شده بود این طی دوباره مسیر در کوران موفقیت یک کار، رفتن به قهقرا و سرسره ای است که فیلمساز برای سقوط خودش انتخاب می کند.

خوابیدن در باد موافق کارِ به اصطلاح به سامان رسیده،چه از نظر ارتباط با مردم و فروش و چه از نظر جلب توجه منتقدان و جشنواره ها، باعث می شود که ناخودآگاه در فیلمساز غروری ایجاد شود که احساس کند این کار را به اندازه کافی بلد است و نیازی به تجربه های جدید ندارد. دراین زمینه به یقین رسیده ام که این شرایط زمینه سقوطی خواهد بود که دیگر فیلمساز نمی تواند از تاس لغزنده آن خارج شود.

یعنی این اتفاق باعث به تکرار رسیدن فیلمساز می شود؟

بله، خودش را به تکرار و قهقرا می کشاند، یعنی وقتی شما کاری را انجام می دهید و دوباره همان را تکرار می کنید، ناخودآگاه به طرف سطحی نگری سوق داده می شوید. چون فکر می کنید کار را بلدید بنابراین ساده انگارانه تر به آن می پردازید. اینها باعث می شود که فیلمساز با نزول کاری روبه رو شود و به تدریج و عملا به فیلمسازی تبدیل شود که دورانش به اتمام رسیده و موقعیتش به گونه ای می شود که حتی امکان برگشت به موفقیت های قبلی را ار دست بدهد.دلیل دومی که باعث شد صادقانه در برابر این جریان مقاومت کنم، این واقعیت بود که اصولا شروع کارم در سینمای کمدی خیلی تصادفی شروع شده بود. یعنی از ابتدا هم ژانر موردعلاقه خودم و آن سبکی که اشتیاق تجربه و تداومش را داشتم، فاصله بسیار زیادی با سینمای کمدی داشت.

در آن زمان ترجیح می دادم به خاطر بخشی از تحصیلاتم که جامعه شناسی بود، در زمینه ژانرهای ملودرام و اجتماعی فعالیت کنم، اما در فیلم «سفر جادویی» به شکل کاملا تصادفی وارد طرحی شدم که اگر به حالت عادی می خواستم تصمیم گیری کنم، هیچ گاه وارد آن نمی شدم. بنابراین موفقیتی که در «سفر جادویی» به وجود آمد و بعد هم در فیلم «جیب برها به بهشت نمی روند» و «من زمین را دوست دارم» ادامه پیدا کرد، ناخودآگاه مرا به عنوان یک فیلمساز کمدی، به جامعه هنری شناساند.

به یقین بزرگترین تجربه ای که به کمکم آمد، شکست سختی بود که در فیلم «بوی خوش زندگی» خوردم! یک فیلم کمدی خیلی سخت و پر از گرفتاری و مسائل پشت صحنه که اصلا آن طوری که می خواستم درنیامد و شکست بدی نیز در ارتباط با مردم و گیشه سینما خورد، اما تجربه بسیاری برای من به وجود آورد و این تجربه همانی بود که گفتم و اینکه چگونه موفقیت یک فیلمساز، بدون مراقبت از خودش، می تواند باعث نزول او شود.بحث دیگری که برایم خیلی اهمیت داشت، این بود که اصولا در سینمای ایران، ژانر کمدی کم بهاترین و کم ارزش ترین سبک فیلمسازی به لحاظ اعتبار بود و هنوز هم هست. یعنی ناخودآگاه در ذهن همه مسئولان و سینماگران به این شکل درآمده که سطحی ترین و دم دست ترین شکل سینما، کمدی است.

در طول این سال ها پیشرفت هایی در عرصه فیلمسازی تجربی و فیلم های مخاطب پسند ایجاد شده بود، اما سینمای کمدی کمترین پیشرفت را به لحاظ کیفیت پیدا کرده بود و در واقع به نوعی جا افتاده بود که سطح خواست مردم همین است و برای سرمایه گذاران این بخش مسجل شده بود که باید روی کف سلیقه مردم سرمایه گذاری کنند و این چیزی بود که من بعد از آن فیلم شکست خورده، به شدت از آن پرهیز می کردم.بعد از «بوی خوش زندگی»، ترجیح دادم مدتی به سمت کمدی نروم. پیشنهاد فیلم «نان، عشق و موتور ۱۰۰۰» به شکلی کاملا تصادفی پیش آمد، به گونه ای که شکل اجرایی آن بیشتر شبیه به یک فیلم تجربی بود.

یعنی فرصتی پیش آمد که من بتوانم یک فیلم تازه را در حیطه ای جدید با مضامین روز جامعه تجربه کنم که در آن، هم زمینه های سیاسی و هم موضوعات اجتماعی با لحن جدیدی ارائه می شدند. استقبالی که از فیلم «نان، عشق، موتور ۱۰۰۰» شد، همچنان تجربه ساخت فیلمی مثل «بوی خوش زندگی» را به شکل جدی تری جلوی چشمم قرار داد و آینه عبرت شد تا از حضور دوباره در این مسیر پرهیز کنم. بعد از آن نیز در اولین فرصت پیش آمده به سراغ سینمای اجتماعی رفتم و فیلم «تقاطع» را ساختم. و نیز «زادبوم» که جوانمرگ شد!، بعد از موفقیت های فیلم «رخ دیوانه» طبق همان رسمی که در سینمای ایران وجود دارد، دوباره پیشنهاداتی برای ساخت فیلم هایی جوانانه، غیرخطی و اجتماعی به من شد که با قاطعیت بیشتری از آن پرهیز کردم.
*ایسنا

   #سینما

محتوای خبر «ابوالحسن داودی: ۱۸ سال فیلم کمدی نساختم» را در سایت «تیک» ببینید