تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
فواد ایزدی گفت: در سال 94 بنده در مصاحبه ای گفتم طبق بندهای مندرج در برجام می توانند از دانشگاه های ما بازرسی کنند که به تازگی شاهد اولین بازرسی پنهانی آژانس بین المللی انرژی اتمی از دانشگاه علم و صنعت بودیم.بعد از دانشگاه علم و صنعت نوبت به بازرسی از دانشگاه شهید بهشتی است.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو؛ دکتر فواد ایزدی رئیس گروه پژوهش های آمریکا شناسی دانشکده مطالعات جهان دانشکاه تهران در جمع مسئولین نواحی استانی و معاونین سازمان بسیج دانشجویی کشور از لزوم اهمیت تبیین واقعیات و نقاط قوت و ضعف کشور برای مردم و بخصوص دانشجویان سخن گفت.

ایزدی با بیان اینکه نگاه های متفاوتی در میان دانشجویان غیر انقلابی وجود دارد که لازم است شناخته شود بیان کرد: سه چهار دهه ی پیش عده ای از دانشجویان حکومت کمونیستی را جایگزین بهتری برای نظام جمهوری اسلامی ایران می دانستند و تعداد معدودتری نیز به نظام سرمایه داری غربی گرایش داشتند.

وی ادامه داد: امروز هم تفکرات مارکسیستی در میان بخش کوچکی از دانشجویان وجود دارد که البته بسیار ضعیف است اما امروز تفکر لیبرال دموکراسی در میان قشری از دانشگاهیان و دانشجویان رواج یافته است.البته با روی کار آمدن ترامپ و روشن شدن ابعاد دیگر غرب از جذابیت آمریکا کاسته شد اما هنوز سیستم کشورهای غربی مورد اقبال بخشی از دانشجویان است که نیاز به روشنگری و کالبد شکافی دارد.

کارشناس آمریکا شناسی افزود: در رابطه با غرب و بخصوص آمریکا و همینطور شرایط ایران باید نقاط مثبت و منفی مطرح شود تا خود دانشجو به درستی واقعیت پی ببرد.طیفی از دانشجویان غیر انقلابی اینگونه تصور می کنند که فقط کشور ما مشکلات دارد و همه هم تقصیر سیستم و نظام است.بخشی هم در تقصیر را متوجه دولت های مختلف میدانند و جناحی می بینند.عده ای از دانشجویان هم اصلا با مسائل سیاسی کاری ندارند.

ایزدی با تاکید براینکه واقعیت وضعیت اقتصادی ایران متفاوت از سیاه نمایی های دشمن و رسانه های غربی است ادامه داد: طی یک پژوهش گسترده در سازمان ملل که کشورها را از منظرهای مختلف توسعه انسانی از جمله سطح آموزش و تحصیلات، وضعیت غذایی و بهداشتی، امید به زندگی و ... بررسی میکند و عنوان آن " شاخص توسعه انسانی " نام دارد که طبق درصد رشد و شاخص رتبه ای، ایران در بین تمام کشورهای جهان در سال های اخیر رتبه اول را به خود اختصاص داده که این افتخار به برکت جمهوری اسلامی در این چهل سال بدست آمده است. بنابراین اگربا وجود مشکلات موجود و در مقابل سیاه نمایی های دشمن این دستاوردها و نکات مثبت را تبیین نکنیم نا امیدی کاذب مد نظر دشمنان در جامعه ایجاد می شود.

استاد دانشگاه مطالعات جهان با اشاره به اینکه علاوه بر تبیین نقاط مثبت کشورمان لازم است وضعیت طرف مقابل هم بررسی و مطرح شود ادامه داد: نقد غرب از زبان غربی ها بسیار مهم است همانطور که در بسیاری از سخنان رهبر معظم انقلاب میبینیم نقد غرب از غرب بسیار پررنگ است چرا اثرگذاری بیشتری دارد.یکی از روش های اصولی نقد غرب از غرب ترجمه هدفمند کتاب هایی است که در این باب ایراد می شود.رهبر معظم انقلاب مشخصا به وزیر ارشاد فرمودند: "پول بدید کتاب ترجمه کنید " که گفتن لفظ کمتر استفاده شده " پول بدید" از ایشان موید اهمیت موضوع است.

ایزدی خطاب به مسئولین نواحی بسیج دانشجویی کشور با تاکید بر اینکه دانشجویان ذیل بمباران های تبلیغاتی دشمنان قرار دارند افزود: برای مقابله با تبلیغات سوء دشمنان نیاز به تولید محتوا و روشنگری آن داریم لذا با توجه به ظرفیت عظیم بدنه بسیج دانشجویی در سراسر کشور می توانید دوره های تخصصی مطالعاتی آمریکا شناسی و غرب شناسی برگزار کنید تا افراد بیشتری بتوانند در این حوزه دانشجویان را آگاه کنند.

ایزدی اضافه کرد: امروز بستر فضای مجازی و شبکه های اجتماعی در انتقال محتوا بویژه در بین جوانان کمک زیادی می کند که حتما باید از آن بهره برد.در ماه های آینده با افزایش تحریم ها و فشارهای دشمنان، اهمیت روشنگری و آگاه سازی دو چندان می شود.همانطور که رهبری فرمودند: دشمن با سه فشار " اقتصادی، روانی و عملی" به دنبال براندازی و به دنبال آن تجزیه ایران است که می توان در مقابل آن از گنجینه بسیج دانشجویی برای ایجاد یک جبهه مستحکم در حوزه های فکری فرهنگی و تولید محتوا و روشنگری استفاده کرد.

ایزدی با اشاره به اینکه ما در لیست دشمنان آمریکا قرار داریم ادامه داد: طبق قانون کاتسا (CATSA) یا " قانون مقابله با دشمنان آمریکا " که ایران هم اتفاقا بعد از برجام وارد این لیست شد آمریکا با هر ابزاری ازجمله اعمال تحریم ها همواره سعی در دشمنی دارد و از مواضع خصمانه خود عقب نمی کشد.با همه این تفاسیر عده ای معتقدند که نباید با غرب مقابله کرد و می شود از لیست دشمنان آنها خارج شد. اما سوال اینجاست که آیا چنین خواسته ای قابل احصا است؟ اگر شدنی است پس تجربه برجام و پاره کردن آن، قانون کاتسا، تحریم های جدید و ... چه پیامی دارد؟!

وی با اشاره به کتاب یک پژوهشگر سوئدی در حوزه سیاست خارجی آمریکا که در سال 2009 نوشته و توسط انتشارات راتلج منتشر شده است گفت: در این کتاب طبق پژوهش تاریخی مطرح می شود که آمریکا کشورهای جهان را به دو گروه دشمن و همراه (هم سو) تقسیم می کند.مشخصا در کتاب با برداشت از سیاست خارجی آمریکا نوشته است: " سیاست های خصمانه ی معمول شده نسبت به دشمن، بدون توجه به عملکرد آن ها و مذاکرات با آن ها ادامه خواهد داشت." که خب ما ایرانیان این را در برجام تجربه کردیم. در همین کتاب به نقل از آمریکایی ها می نویسد: " سیاست های ما جواب می دهد پس باید آن ها را هم ادامه داده و هم افزایش دهیم". نویسنده صراحتا می نویسد: "هیچ صلحی بین آمریکا و دشمن او واقعی نخواهد بود مگر آنکه کشور مقابل نه تنها سیاست خارجی اش را تغییر دهد بلکه ساختار قدرت داخلی نیز عوض شود." لذا آمریکایی ها نسبت به دشمنان خود بر روی تمام ساختارهای قدرتش دست می گذارند و تا ازبین بردن آن به هیچ عنوان عقب نمی کشند. همانطور که رهبری هم فرمودند: " درخواست های دشمن حد ندارد هر امتیازی بدهید باز هم درخواست می کند"

ایزدی با اشاره به نشستی در وزارت امورخارجه بیان کرد: به یک استاد روابط بین الملل دانشگاه شیکاگو در نشستی در وزارت امور خارجه محورهای مطرح شده در کتاب مذکور در رابطه با سیاست خارجی آمریکا را گفتم که پاسخ جالبی داد.او گفت: « قبول دارم حتی فراتر از آن، حتی اگر حکومت در ایران تغییر کند و کوچکترین دغدغه ی ملی داشته باشد بی شک آمریکا با آنها هم به مشکل برمی خورد، اساسا آمریکا دوست دارد ایران تجزیه شود تا مانند بسیاری از کشورهای عربی به راحتی مدیریت شود.» بنابراین رابطه ایران و آمریکا درست بشو نیست، آن ها به حدی خباثت دارند که حتی مصدق را هم برنتافتند و با کودتا کارش را یکسره کردند.لذا آمریکا و امپریالیسم غربی صرفا زبان زور و قدرت را می فهمد که متاسفانه هنوز کسانی این را متوجه نشده اند.

استاد دانشکده مطالعات جهان افزود: خروج آمریکا از برجام به این دلیل بود که متوجه شد ایران از برجام خارج نمی شود که این را هم خود دولت نشان داد.برخی سوال می کنند که اگر برجام قرارداد خوبی برای آمریکا بود چرا از آن خارج شد که باید در پاسخ گفت: آمریکا احساس می کند می تواند توافق بهتری مثل برجام 2 و 3 را شروع کند که این را هم خود دولت، گرا داد.

وی اضافه کرد: در سال 94 بنده در مصاحبه ای گفتم طبق بندهای مندرج در برجام می توانند از دانشگاه های ما بازرسی کنند که به تازگی شاهد اولین بازرسی پنهانی آژانس بین المللی انرژی اتمی از دانشگاه علم و صنعت بودیم.بعد از دانشگاه علم و صنعت نوبت به بازرسی از دانشگاه شهید بهشتی است که در این مورد فعلا شورای عالی امنیت ملی آنها را معطل کرده است.بنابراین اگر افرادی بودند که این مطلب را تبیین می کردند شاید امروز به این وضعیت دچار نمی شدیم و جلوی آن گرفته می شد.

   #برجام #سیاست خارجی #پژوهش #حکومت #وزارت امور خارجه #کشورهای عربی #کودتا #فضای مجازی #سیاسی کاری #دموکراسی


منبع خبر (خبرگزاری دانشجو) است و جستجوگر هوشمند بتانیوز هیچگونه مسئولیتی در برابر محتوای آن ندارد.

اگر به محتوای خبر «بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی به دنبال بازرسی از دانشگاه شهید بهشتی هستند/ امریکا به دنبال برجام های بعدی است» اعتراض دارید می توانید از طریق بخش تماس با ما گزارش کنید.