تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان


چند هفته پیش، از جانب گروه مستند اسب بخار گزارش تصویری منتشر شد که در آن خبر از ورود ۴ مدل ام جی جدید به ایران می داد و گویا خودروسازی فردا قرار بود که در اواخر تابستان سال جاری، تولید آن ها را در سمنان آغاز کند.

اما با گذشت زمان می بینیم که ام جی ۳، ZS، RX5 و ۶ جدید نیز از نمایندگی خودروسازی فردا واقع در خیابان شریعتی رفته اند و سر از نمایندگی ها و شعب شرکت آذویکو در آورده اند. آذویکو به عنوان یکی از نماینده های ام جی در ایران شناخته می شود که تولید ام جی ۳۶۰ را در بر عهده دارد و مدت هاست که این خودرو را به روش SKD در تبریز مونتاژ می کند.
از طرفی در روزهای پایانی نمایشگاه قطعات شهر آفتاب، شاهد هستیم که سایک RX5 الکتریکی ( همان ام جی RX5 الکتریکی )، ام جی ZS و ام جی ۳ به غرفه آذویکو آمده اند و برخی احتمال می دهند که عرضه این خودروها هم در کنار ام جی ۳۶۰ از جانب این شرکت انجام شود. چندی پیش هم مدیر عامل شرکت آذویکو به صورت رسمی اعلام کرد که تا پایان سال جاری محصولی جدید را معرفی می کنند و احتمال داده می شود که این خودرو همان ام جی ZS باشد.
شنیده ها حاکی از آن است که گویا توافقات لازم میان خودروسازی فردا و ام جی به ثمر نرسیده و گویا این خودروساز سمنانی دیگر قصد همکاری با ام جی را ندارد. البته که این اطلاعات هنوز به صورت رسمی از جانب خودروسازی فردا و یا آذویکو تایید نشده و مشخص نیست که در نهایت کدام یک از این دو شرکت ایرانی توسعه ام جی را در ایران آغاز می کنند.
ام جی ZS خودرویی است کراس اوور و با ابعاد نه چندان بزرگ که به پیشرانه ۱٫۵ لیتری تنفس طبیعی با گیربکس ۴ سرعته اتوماتیک مجهز است. امکاناتی نظیر شش کیسه هوا، سقف پانارومیک، سنسور نور، کروزکنترل، فرمان کمکی برقی، دوربین عقب و… در این خودرو وجود دارد. برخی پیش بینی می کند که کمپانی ام جی و سایک، ZS را مانند ام جی ۳۶۰ برای بازار ایران سفارشی سازی کند و در نهایت این کراس اوور با موتور ۱٫۵ توربو ۱۳۰ اسب بخار و گیربکس شش سرعته اتوماتیک به دست مشتریان ایرانی برسد.
شما مخاطبان می توانید گزارش ویدیویی اسب بخار را از محصولات جدید ام جی در ایران با کلیک بر روی لینک تماشا کنید.


ام جی RX5


خودروسازی فردا برنامه داشت تا در گام نخست تولید RX5 را در ایران آغاز نماید. اما می بینیم که امروز این خودرو در شرکت آذویکو حضور دارد. این خودرو به عنوان یک کراس اوور متوسط شناخته می شود که قرار است با پیشرانه دو لیتری توربو ۲۱۷ اسب بخار و ۳۵۰ نیوتون متر گشتاور به بازار عرضه شود. این خودرو به جعبه دنده ۶ سرعته دو کلاچه مجهز است و می توان با توجه به نوع سفارش و تولید، قدرت را به چرخ های جلو و یا چهار چرخ منتقل نماید. لازم به ذکر است که نسخه تمام الکتریکی RX5 به عنوان نمونه آمده و هنوز مشخص نیست که ام جی و سایک چه برنامه ای را برای آن دارند.


ام جی ۶


ام جی ۶ به عنوان یکی از خوشنامترین و پرطرفدارترین محصولات این خودروساز چینی- انگلیسی در بازار ایران شناخته می شود. این خودرو که چند وقتی است با سری جدید به بازار جهانی عرضه می شود، قرار بود که توسط خودروسازی فردا به بازار ایران بیاید. اما حال خبری از این خودرو و برنامه عرضه اش نیست. ام جی ۶ جدید به پیشرانه ۱٫۵ لیتری توربو ۱۷۱ اسب بخار و ۲۵۰ نیوتون متر مجهز است. البته نسخه ای خاص از ام جی ۶ در بازار جهانی وجود دارد که با همین حجم موتور توان ۱۹۰ اسب بخار را تولید می کند که اتفاقا نمونه حاضر در شوروم خودروسازی فردا از همان سری است. این خودرو به گیربکس دو کلاچه ۷ سرعته مجهز است و توان موتور را به چرخ های جلو آن می رساند.


ام جی ZS


ام جی ZS یکی دیگر از گزینه های ام جی و سایک برای بازار ایران است. این خودرو از نظر ابعاد و کاربرد در سطح پایین تری از RX5 قرار می گیرد. پیشرانه آن از نوع ۱٫۵ لیتری ۱۱۵ اسب بخار با گشتاور ۱۵۰ نیوتون متر است و یک جعبه دنده ۴ سرعته آیسین توان آن را به چرخ های جلو این کراس اوور می رساند. این خودرو از نظر طراحی و سطح امکانات رفاهی و ایمنی در جایگاه خوبی قرار دارد و پیش بینی می شود که در بازار ایران از آن استقبال خوبی به عمل آید.


ام جی ۳


ام جی ۳ خودرویی است که در حال حاضر با ظاهر فیس لیفت شده و با همان اتاق در بازار جهانی عرضه می شود. نسخه انتخابی ام جی هم نمونه فیس لیفت شده است. ام جی ۳ فیس لیفت از نظر ظاهری به خودروهای جدید این کمپانی شبیه تر شده و از طرفی امکانات آن هم به روزتر انتخاب گردیده است. این خودرو به پیشرانه ۱٫۵ لیتری ۱۱۵ اسب بخار و گشتاور ۱۵۰ نیوتون متر مجهز است و این بار یک گیربکس ۴ سرعته اتوماتیک آیسین توان آن را به چرخ های جلو خودرو می رساند. پیش از این نسخه، ام جی ۳ با گیربکس AMT عرضه می شد که تا حدی انتقادهای زیادی را به خاطر همین جعهبه دنده به سمت خود کشاند.

   #خودرو #اسب بخار #بازار ایران #کراس اوور #بازار جهانی #گزارش تصویری #خودروهای جدید #نمایشگاه

محتوای خبر «تکلیف ام جی های جدید چه می شود؟» را در سایت «اسب بخار» ببینید