تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
بهترین وضعیت برای زتان باردار، خوابیدن به یکی از پهلوها و جمع کردن زانوها در شکم است که در این وضعیت کارکرد قلب مادر و جنین و تنفس مادر در شرایط راحت تری است چرا که این حالت مانع افتادن وزن جنین بر روی اعصاب و عروق اندام تحتانی مادر می شود...
عوارض به پشت خوابیدن در بارداری، به پشت خوابیدن در سه ماهه اول بارداری، از چند هفتگی نباید به پشت خوابید، چرا نباید به شکم زن باردار دست زد، خوابیدن روی شکم در دوران بارداری، پهلو به پهلو شدن در خواب در بارداری، طرز صحیح خوابیدن در دوران بارداری، عوارض خوابیدن روی شکم در بارداری
در سه ماهه اول بارداری لازم نیست خیلی نگران حالت خوابیدن خود باشید. اما با ورود به ماه چهارم بارداری (هفته چهاردهم بارداری به بعد) و بویژه 3 ماه آخر بارداری، باید از خوابیدن به پشت جدا پرهیز کنید.
مطالعه ای در باره هزار زن باردار به این نتیجه رسیده که احتمال مرده زایی در زنانی که در سه ماه آخر بارداری به پشت می خوابند دو برابر می شود.
در بین این هزار نفر، ۲۹۱ نفر زنانی بودند که نوزادشان مرده به دنیا آمده بود.
محققان می گویند آنچه بیشترین اهمیت را دارد وضعیت زن باردار در هنگامی است که به خواب می رود و اگر زنان باردار وقتی بیدار می شوند ببینند که به پشت خوابیده اند نباید نگران باشند.
گاهی بیدار می شوید و می بینید به پشت خوابیده اید ! وحشت نکنید، اتفاقی برای فرزندتان نمی افتد. این بیدار شدن هم واکنش بدنتان به این قضیه بوده است.
اما تداوم این حالت در بارداری می تواند باعث کمردرد، مشکلات تنفسی، مشکلات گوارشی، هموروئید یا بواسیر، کاهش فشار خون و کاهش گردش خون بین شما و جنین شود.
این تحقیق که در نشریه بیماری های زنان و زایمان بریتانیا منتشر شده بزرگترین پژوهش در این زمینه است و نتیجه مطالعات محدودتر در نیوزیلند و استرالیا را تایید می کند.
پروفسور الکساندر هیزل، مدیر بالینی مرکز تحقیقات مرده زایی تامی در بیمارستان سنت مری منچستر که این تحقیق را سرپرستی کرده توصیه می کند زنان باردار در سه ماه آخر حاملگی حتی در چرت کوتاه روزانه، خواب خود را به پهلو شروع کنند:
"چیزی که من نمی خواهم این است که خانم بارداری وقتی به پشت خوابیده بیدار شود و فکر کند ای وای چه کار وحشتناکی کرده ام."
"سوالی که ما پرسیدیم این بود که دقیقا در چه حالتی می خواهید به خواب بروید، این مهم است چون بیشتر زمان خواب را فرد در همین وضعیت سپری می کند."
محققان نمی توانند دقیقا بگویند که چرا احتمال مرده زایی در حال خوابیدن به پشت بیشتر می شود اما یافته های زیادی وجود دارند که این احتمال را مطرح می کنند که وزن جنین و رحم بر روی رگ ها فشار می آورد و این گردش خون و رسیدن اکسیژن به جنین را محدود می کند.
به گفته متخصصان این تحقیق اهمیت وضعیت خوابیدن در سه ماهه سوم را برای کاهش احتمال مرده زایی برجسته کرده و یک نهاد خیریه در بریتانیا از هم اکنون تلاش برای آگاهی رسانی در این باره را آغاز کرده است.
همچنین تحقیقات ثابت کرده است که شیوه خوابیدن زنان باردار نه تنها بر طول زمان بارداری موثر است بلکه در کنار عواملی همچون اضافه وزن مادر، سن بالا و ناهنجاری های مادرزادی می تواند یکی از دلایل زایمان زودرس و یا سقط باشد.

پوزیشن های خواب در دوران بارداری
خوابیدن روی شکم
در اوایل بارداری خوابیدن روی شکم مانعی ندارد. با گذشت زمان برای کودک شما خطرناک می شود و خودتان هم دراین حالت راحت نیستید. از ماه هشتم بارداری اگر بتوانید بدون هیچ مشکلی بر روی شکم تان بخوابید شاید پیشنهادهای زیادی برای اجرا در سیرک دریافت کنید.
خوابیدن به پشت
در سه ماهه اول بارداری خودتان نیازی نیست تا در مورد خوابیدن به پشت نگران باشید. اما با پاگذاشتن به سه ماهه دوم، نباید به پشت بخوابید.وقتی به پشت دراز می کشید، رحم شما به رگی که خون را به قلب باز می گرداند فشار وارد می کند. قرار گرفتن به مدت طولانی در این حالت باعث می شود خون و مواد مغذی به جفت و کودک شما نرسد. همچنین ممکن است دچار سرگیجه و تهوع شوید.
خوابیدن به پهلوی راست
در ماه های بعدی خوابیدن به پهلوی راست بدن خیلی بهتر از خوابیدن به پشت یا جلوی بدن است اما به خوبی خوابیدن به پهلوی چپ نیست. زیرا خوابیدن به پهلوی راست به کبد فشار وارد می کند که اغلب پزشکان این حالت خوابیدن را توصیه نمی کنند.
خوابیدن به پهلوی چپ
پزشکان و ماماها توصیه می کنند که به پهلوی چپ بدن بخوابید. این حالت از فشار رحم بر کبد جلوگیری می کند و امکان انتقال آسان خون، مواد غذایی و اکسیژن به کودک را از طریق جفت فراهم می کند. در حقیقت، نه تنها در این حالت جریان خون محدود نمی شود بلکه به گردش خون کمک می کند به این معنی که بدن شما برای خون رسانی بهتر به شما و کودک تان به زحمت نمی افتد.
یک تحقیق بعمل آمده در آکلند (نیوزلند) نشان داد که خوابیدن به پهلوی چپ بدن در آخرین شب بارداری خطر تولد نوزاد مرده را تا نصف کاهش می دهد. از آنجایی که نمی دانید آخرین شب بارداری شما کدام شب است، توصیه می شود که در اواخر بارداری همواره به پهلوی چپ خود بخوابید.
ممکن است آنگونه که به شما توصیه شده است شما به طرف چپ بدن خود به خواب بروید اما هنگام بیدار شدن متوجه شوید که به پهلوی راست خود قرار گرفته اید. نگران نباشید، زیرا امکان ندارد که در خواب غلت نخورید و از این پهلو به آن پهلو نشوید (هرچند ممکن است بعضی افراد به خاطر شکم بزرگ خود تا هنگام بیداری در همان حالت باقی بمانند). تا زمانی که بیشترین ساعات خواب خود را به پهلوی چپ خود قرار داشته باشید، مشکلی نخواهید داشت. بنابراین هرگاه از خواب بیدار شدید و به پهلوی راست خود بودید خیلی راحت (یا به کمک همسر یا اطرافیان خود) دوباره به پهلوی چپ خود برگردید و بخوابید.

   #بارداری #بریتانیا #پژوهش #همسر #عوارض #استرالیا

محتوای خبر «بهترین وضعیت خواب در بارداری، کدام است؟» را در سایت «نی نی بان» ببینید