تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
n82968418-72432441.jpg

ابوالفضل آبشت روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: چون دریاچه پسروی کرده بخش زیادی از آن بدون آب مانده و پوشش گیاهی به وجود آمده است که جوامع محلی معمولا احشام را برای چرا به آن بخش می برند.
وی اظهار داشت: ادامه این روند موجب از بین رفتن پوشش گیاهی می شود که در این صورت با وزش هر بادی خاک به هوا بلند خواهد شد و از آنجا که دریاچه ارومیه یک دریاچه آب شور است بنابراین می تواند منشا و محل به وجود آمدن ریزگردهای نمکی باشد.
آبشت با اشاره به اهمیت سلامت اهالی منطقه گفت: من درباره عوارض پزشکی گرد و غبارهای نمکی نمی توانم اظهار نظر کنم اما تحقیقات نشان داده که بر روی سلامت اهالی منطقه تاثیرات گاها جبران ناپذیری به جای خواهد گذاشت از این رو اجرای طرح قرق حفاظتی کمک زیادی به تثبیت خاک و در نتیجه سلامت مردم منطقه می کند. طرح قرق حفاظتی دریاچه ارومیه از شبستر تا ملکان در عمق سه کیلومتری سواحل دریاچه ارومیه اجرا می شود.
وی اظهار داشت: گرد و غبار در حوزه کشاورزی نیز آسیب های زیادی وارد می کند، خاک را شور می کند و زمانی که بر روی پوشش گیاهی و برگ سبز درختان می نشیند مشکل ساز خواهد شد.
آبشت تاکید کرد: این طرح می تواند حداقل تا زمان رسیدن دوره احیای دریاچه که بعد از دوره تثبیت است و اکنون در آن قرار داریم ، ادامه یابد.
مدیر طرح حفاظت از تالاب های ایران گفت: نتیجه بررسی همکاران در آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی نشان می دهد که اجرای طرح قرق موفقیت آمیز بوده و کمک بزرگی به تثبیت خاک و جلوگیری از بروز گرد و خاک از بستر دریاچه داشته است.
وی تاکید کرد: البته این موضوع را هم باید مد نظر داشت که دریاچه ارومیه یک پارک ملی است و از نظر قانون نباید به آن دست اندازی شود حتی ممکن است در طولانی مدت حق به وجود آورد و مشکل ساز شود بنابراین اجرای این طرح کمک بزرگی به روند احیای دریاچه خواهد کرد.
آبشت اظهار داشت: ریزگرد مرز ندارد و می تواند تا عمق زیادی از منشاء نفوذ کند بنابراین مهار آن تا زمان احیای دریاچه ارومیه الزامی به نظر می رسد.
مدیر طرح حفاظت از تالاب های ایران با بیان اینکه ریزگرد آزار دهنده است، گفت: بحران های زیست محیطی جای نگرانی دارد و باید مراقب بود.
علمی 9014**1569

انتهای پیام /*

   #ارومیه #دریاچه ارومیه #سلامت #عوارض #آذربایجان شرقی

محتوای خبر «طرح قُرق برای تثبیت خاک دریاچه ارومیه اجرا می شود» را در سایت «ایرنا» ببینید