تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
کمتر شاغلی را پیدا می کنید که شغل خود را آسان بداند و اعتراف کند که شغل راحتی دارد! حتما نکات زیادی از شغل خود را برای شما خواهد شمرد تا ثابت کند شغلش بعد از کار در معدن دشوارترین شغل دنیاست! هرقدر هم که بگویید هشت ساعت کار کردن زیر باد کولر با تمام امکانات رفاهی اصلا قابل مقایسه با کارهای سخت دنیا نیست، قطعا قبول نمی کند. از تفاسیر ارائه شده در مورد تفاوت کارهای ذهنی و عملی زیاد شنیده اید. آیا به نظرتان شغلی مانند خلبانی را نیز می توان جزو مشاغل سخت طبقه بندی کرد؟

در بیشتر آمارهای ارائه شده از سوی موسسات معتبر نظرسنجی، با سنجش عناصر جسمی، فیزیکی و درگیری های ذهنی ناشی از انجام یک شغل، خلبانی تا رده ششم مشاغل دشوار بالا آمده و در برخی موارد از بیشتر شغل های مشهور بسختی نیز پیشی گرفته است. برای مثال بعد از داوطلبان نظامی شاغل در مناطق جنگی و آتش نشانان، خلبانی رده سوم مشاغل پر استرس را به خود اختصاص داده است. اگر با مسافرانی که هر روز مجبور به انجام سفرهای هوایی هستند صحبت کنید، حتما از سختی پروازهای روزانه و استرس های ناشی از آن برایتان می گویند. حال فرض کنید یک خلبان که مسئول جان و مال تعداد زیادی از همین مسافران است، چه میزان استرسی را تحمل می کند. تنش های ناشی از مشکلات فنی هواپیما، وضعیت نامساعد جوی، مسافران پرخاشگر، تهدیدات تروریستی و بسیاری از خطرات دیگر باعث می شود خلبانی در یک شرکت هواپیمایی جزو مشاغلی باشد که فقط تعداد کمی از افراد برای انجام آن گزینش شوند.

برای مقابله با تنش های فکری و خستگی جسمی ناشی از پروازهای طولانی، خلبانان و سایر خدمه پرواز ملزم به پیروی از قوانین خاص برنامه ریزی برای پرواز هستند. روان شناسان، پزشکان و دیگر متخصصان شاغل در زمینه های مطالعاتی مرتبط با خواب و فیزیولوژی، با بررسی کیفیت خواب و میزان استراحت لازم برای انجام مشاغل پراسترس همچون خلبانی به نتایجی رسیده اند که حاصل آن، قوانین مربوط به برنامه ریزی پرواز را تشکیل می دهد.

قوانین پیچیده و در برخی موارد خارج از توان محاسبات دستی موجب شده اند تا رایانه ها وظیفه برنامه ریزی و تعیین نوبت پرواز خلبانان و مهمانداران را بر عهده بگیرند. ساده ترین روشی که با توجه به آن می توان میزان استراحت کافی و قانونی را با آن سنجید، جدولی است که در آن بر اساس شروع وظیفه کاری یک خلبان و تعداد پروازهای در نظر گرفته شده برای او، میزان ساعات لازم برای استراحتش مشخص می شود. طبیعی است هرچه ساعات شروع کار یک فرد بر کمیت خواب شبانه اش تأثیر بگذارد، به همان میزان از ساعات مفید کارش کم خواهد شد. به این معنی که خواب و استراحت نامناسب، موجب پرواز کمتر می شود. در مواردی که شرکت هواپیمایی بنا به نیاز خود، از خلبانان می خواهد در شهر دیگری اقامت داشته باشند، حتما باید به کیفیت امکانات و لوازم مربوط به تغذیه و استراحت آنها توجه داشته باشند. این موارد می توانند شامل قابلیت تنظیم نور و دمای اتاق تا کیفیت تختخواب شوند. سازمان هواپیمایی کشوری، مسئول مستقیم بررسی و نظارت بر رعایت قوانین از طرف شرکت های هواپیمایی است. رعایت مقررات مربوط به سلامت جسمی و روحی خدمه پرواز، از تکمیل یکی از مهم ترین حلقه های حوادث هوایی جلوگیری می کند.

خلبان محمدتقی امیرسام

   #قوانین مربوط #سلامت #رایانه #حوادث #تغذیه

محتوای خبر «رمزگشایی از جدول خواب خلبانان» را در سایت «جام جم آنلاین» ببینید