تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
قلعه شوش یا آکروپل، قلعه ای ساخته شده از آجرهای باستانی

قلعه شوش یکی از منحصربه فردترین آثار تاریخی و دیدنی ایران و استان خوزستان است که روی تپه باستانی شوش و در کنار کاخ آکروپل بنا شده است.

مقاله های مرتبط:

شوش یکی از شهرهای تاریخی باستانی ایران و جهان محسوب می شود. این شهر قدیمی، تمدنی عظیم را در دل خود نهفته است. با ورود به شهر شوش به دلیل وجود آثار معماری ایرانی است. اروپا از ۲ حیاط تشکیل شده که حیاط دوم آن مرتفع تر از حیاط اول است. در زیر حیاط دوم ۲ تالار (زیرزمین) تعبیه شده است. مصالح قلعه از خشت ساخته شده، اما روکشی از آجر روی این خشت ها قرار دارد که این آجرها مربوط به ادوار مختلف تاریخی است. عناصر تشکیل دهنده معماری قلعه شوش شامل طاق های رومی، درگاه های قوسی و تزیینات آجری است که از معماری ایرانی الهام و مایه گرفته اند. معماران اصلی این بنا دو تن از معماران دزفولی بوده اند.

قلعه شوش

از سال ۱۳۷۱ از قلعه شوش به عنوان نوعی عراق، مورد حمله دشمن قرار گرفت و آسیب های بسیاری را متحمل شد. از سال ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۳ قلعه شوش چندین بار مرمت اصولی شد، اما در سال ۱۳۷۵ میراث فرهنگی در یک اقدام نابجا قسمتی از راهروها و اتاق ها را رنگ آمیزی کرد و بنا از بکر بودن و اصالت خود فاصله گرفت.

قلعه شوش

قلعه شوش در شهر شوش، خیابان طالقانی روی تپه آکروپل واقع شده است. این قلعه در تاریخ دهم مهر ماه ۱۳۸۰ خورشیدی با شماره ۳۹۸۳ در ایران علاقه بسیار دارند، بر این نکته اذعان می کنند که قلعه شوش تکه ای از چغازتبیل و کاخ داریوش را در خود به امانت محفوظ داشته است.

قلعه شوش

آسیب دیدن شدید قلعه شوش، سبب شده اکثر مواقع درب های آن برای ورود بازدیدکنندگان بسته باشد

قلعه شوش امروزه دچار آسیب های بسیاری شده و در برخی موارد حتی ساختمان قلعه دارای شکاف هایی شده است. فرسایش قلعه در اثر عوامل طبیعی و نم برداشتن دیوارهای قلعه از مهم ترین آسیب های قلعه است. قلعه شوش بدون پی ساخته شده، بنابراین احتمال ریزش آن در اثر آسیب بسیار زیاد است. شاید یکی از دلایلی که سبب می شود درهای این اثر تاریخی در اغلب اوقات بسته باشد، ترس از فرو ریخت قلعه است. در حالی که باید این قلعه تاریخی مورد مرمت قرار گرفته و با رفع آسیب ها و ایمنی شدن در معرض بازدید گذاشته شود.

قلعه شوش

قلعه شوش

   #شوش #خوزستان

محتوای خبر «قلعه شوش یا آکروپل، قلعه ای ساخته شده از آجرهای باستانی» را در سایت «کجارو» ببینید