تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
در خرید ضد آفتاب به چه نکاتی توجه کنیم؟

ضدآفتاب ها یکی از بهترین راه کارها برای جلوگیری از آفتاب سوختگی و ایمنی دربرابر اشعه های مضر هستند. اما بررسی های اخیر نشان داده اند که همین کرم های مفید برای طبیعت بیش از اندازه مضر هستند. پس راه حل چیست؟

مقاله های مربوط به سلامت در سفر

 • چگونه کرم ضد آفتاب انتخاب کنیم؟
 • راهکارهای محافظت از پوست
 • آمریکا، استفاده از انواع مختلف کرم ضدآفتاب را ممنوع اعلام می کند، معروف خواهد شد. دلیلش؟ به این خاطر که این کرم ها باعث ازبین رفتن مرجان های باارزش هاوایی می شوند.

  آنچه باید درباره اکسی بنزون بدانیم

  ضد آفتاب

  درواقع مقصر اصلی ضدآفتاب ها نیستند، بلکه ماده ای فعال به نام اکسی بنزون است. مواد داخل این کرم ها (که مانع آسیب اشعه های مختلف می شوند)، به تایید سازمان غذا و دارو، حدود ۴۰ سال است که مورد استفاده قرار گرفته اند، اما دلیل این هشدار ناگهانی چیست؟

  مرجان ها

  در سال ۲۰۱۵، دانشمندانی که انواع مختلف مرجان های هاوایی را مورد مطالعه قرار داده بودند، دریافتند که اکسی بنزون موجب سفید شدن مرجان ها می شود (که این موضوع باعث مرگ بی مهرگان آبزی می شود) و از تولیدمثل آن ها جلوگیری می کند. تاثیرات این مواد شیمیایی، با وجود نور خورشید افزایش می یابد. این ماده تنها برای مرجان ها مضر نیست، بلکه مطالعات اخیر آن را در سرطان سینه و نقص نوزادان بی تاثیر نمی داند. مطالعاتی که در مجله آلودگی محیطی و سم شناسی منتشر شد، نشان می دهد که تنها یک قطره از ضدآفتاب حاوی اکسی بنزون کافی است تا آمریکا محافظت می کند. اخیرا خطرهای بسیاری این اکوسیستم های ظریف را تهدید کرده اند، اما همچنان امید هست. همین مطالعه تایید کرده که آسیب اکسی بنزون بیشتر در مناطق گردشگر پذیر محسوس است، بنابراین گردشگران می توانند با استفاده از ضدآفتاب هایی غیرسمی، بجای ضدآفتاب های مضر، نقش بسیار مهمی در کمک به حفظ مرجان ها ایفا کنند.

  چطور ضدآفتاب خود را انتخاب کنیم؟

  انتخاب ضدآفتاب

  دکتر جان فاث (Dr John Fauth)، دانشیار علوم زیستی دانشگاه سنترال فلوریدا و محقق سال ۲۰۱۵، بیان می کند که زمانی که قصد خرید یک ضدآفتاب مناسب اقیانوس را از داروخانه یا سوپرمارکت ها دارید، آن هایی را انتخاب کنید که دارای مواد معدنی حاوی اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم باشند. این کرم ها هم برای مرجان ها و هم برای انسان ها بهتر و سالم تر هستند. او همچنین پیشنهاد می کند که از مغازه های مقصد کرم بخرید، چراکه این کار هم باعث افزایش اقتصاد آن منطقه و هم تشویق حفظ منابع محلی می شود.

  از کرم هایی که دارای مواد معدنی اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم هستند، استفاده کنید

  دکتر فاث اضافه می کند که استفاده از کرم های ضدآفتاب، باید بخشی از یک استراتژی همه جانبه باشد؛ به این معنا که در کنار آن، باید سعی کنیم خیلی در معرض آفتاب و اشعه های مضر قرار نگیریم، تا حد امکان در سایه بایستیم، لباس های گشاد و راحت بپوشیم (کلاه های لبه دار، لباس های آستین بلند و شلوار) و به هنگام شنا کردن از لباس های غواصی یا لباس های پوشیده ی مخصوص استفاده کنیم. افراد در عین حال که می توانند شیک باشند، می توانند از جاذبه های طبیعی نیز لذت ببرند.

  ضدآفتاب حاوی زینک

  از آنجا که این کرم ها روی سطح پوست می نشینند تا از ما در برابر اشعه های مضر محافظت کنند، مقداری چسبناک هستند و لکه های براق کوچکی را روی پوست به جا می گذارند، که البته این چیز خوبی است، زیرا به شما نشان می دهد که چطور عمل می کند. اما اگر خواستید پیش از خرید مقداری از آن را امتحان کنید، یک نمونه از آن را سفارش دهید (این کار در جاهای مختلف دنیا متفاوت است، برخی برندها یا سایت های خارجی این نوع سفارش ها را قبول می کنند، اما ممکن است در ایران این شرایط مهیا نباشد، درنتیجه اگر ممکن بود از فروشنده بخواهید تا بسته های کوچک محصول مورد نظر را به شما بدهند تا از کارایی آن مطمئن شوید).

  مصرف روزانه ضد آفتاب

  دکتر Joshua Zeichner، مدیر تحقیقات آرایشی و کلینیکی بیمارستان Mount Sinai در نیویورک، بر اهمیت استفاده از ضدآفتاب ها، نه تنها در ساحل بلکه در طول روز تاکید می کند. او نیز چون دکتر فاث، بیان می کند کرم هایی را انتخاب کنید که دارای اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم، به عنوان مواد فعال باشند. همجنین اضافه می کند که کرم هایی که تنها دارای اکسید روی هستند، برای مصرف روزانه بهتراند. با اینکه هردو بی خطر هستند، اما برخی افراد ترجیح می دهند از کرم هایی استفاده کنند که تنها دارای زینک (روی) است، چراکه این ماده به صورت طبیعی در بدن یافت می شود.

  در چه مناطقی این تغییرات را مشاهده می کنیم؟

  بونیر

  هاوایی و گردشگری در تمام دنیا (از تورهای کوچک گرفته تا هتل ها و هواپیمایی ها) تلاش هایی را برای گسترش آگاهی و افزایش جایگزین هایی برای ضدآفتاب های مضر انجام می دهند. صنعت های تجاری با قرار دادن ضدآفتاب های پمپی برای گردشگران، تلاش می کنند تا هم نمونه کار خود را به آن ها عرضه کنند و م چرخ صنعت شان را بگردانند، هم مطمئن شوند که سنت استفاده از این نوع کرم ها از بین نمی رود.

  ضدآفتاب های پمپی

  امسال، یکی از غواصان تورها در روستای پلاسنسیا (Placencia)، بلیز، پس از اینکه یکی از قایق ران ها متوجه درخشندگی به جا مانده از غواصان گردشگر روی آب شد، یک پمپ پر از ضدآفتاب با مواد معدنی و طبیعی را برای مصرف گردشگران روی ناوگان خود قرار داد.

  جف اسکات صاحب قایق می گوید:

  زمانی که جمعیت افراد در اطراف قایق زیاد می شد، خیلی راحت می توانستید سطح آب را ببینید که چطور براق و صیقلی شده است. هرچه که در آن کرم ها بکار رفته بود، روی آب قرار داشت. البته دیگر این صحنه را نمی بینیم.

  حتی در بیشتر هتل های هاوایی پمپ های ضدآفتاب با مواد غیرمضر، برای مصرف گردشگران نصب شده است.

  ریویرا مایا

  گردشگرانی که به منطقه مکزیک سفر می کنند، متوجه این تغییرات می شوند. گردشگران تشویق می شوند یا از ضدآفتاب های حاوی اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم استفاده کنند، یا کرم های خود را با نمونه های سالم که در پارک عرضه می شود، مبادله کنند.

  ضدآفتاب های شیمیایی تنها عامل از بین رفتن مرجان ها نیستند، اما عاملی هستند که گردشگران و صنعت گردشگری بیشترین قدرت را در تغییر آن دارند.

   #هاوایی #گردشگر #هشدار #مکزیک #سلامت #سوپرمارکت #سرطان

محتوای خبر «در خرید ضد آفتاب به چه نکاتی توجه کنیم؟» را در سایت «کجارو» ببینید