تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
برنا، به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، «یوسف گران پاشا»، مدیر کل راه آهن شمال، درباره خطوط راه آهن شمال، گفت: این خط ریلی به قزاقستان و ترکمنستان وصل می شود و انشعابی از این مسیر به بندر امیرآباد دارد که می توان کالاها را به کشورهای حاشیه دریای خزر صادر کرد و از سوی دیگر پست اسکله رو – رو ریلی در بندر امیرآباد نیمه دوم سال جاری به بهره برداری می رسد.
وی با اشاره به آغاز عملیات برقی سازی خط راه آهن شمال کشور، افزود: این پروژه از ایستگاه گرمسار آغاز می شود و پس از عبور از فیروزکوه، پل سفید، ساری، بهشهر، سبز دشت به ایستگاه مرزی اینچه برون می رسد و پس از آن یک خط انشعاب از رستمکلا به بندرامیرآباد و انشعاب دیگر از سبز دشت به گرگان است.
مدیرکل راه آهن شمال تصریح کرد: از۴۹۵ کیلومتر خطوط ریلی گرمسار- اینچه برون ۱۴۰ کیلومتر در شمال شرق ۲ یعنی استان گلستان و ۳۵۵ کیلومتر در راه آهن ناحیه شمال کشور است و برای اجرای این پروژه قراردادی با یکی از شرکت های بین المللی روس امضا شد که تحت نظر راه آهن بین المللی روسیه است.
وی به تعاملات مثبت و سازنده میان راه آهن شمال و بندرامیرآباد بهشهر اشاره کرد و گفت: بندر امیرآباد و راه آهن شمال برای استفاده بیشتر از ظرفیت خطوط ریلی مشوق هایی مانند بسته های حمایتی یا تخفیف براساس مقدار بار و ... برای صاحبان کالا و فعالان اقتصادی در نظر می گیرند و همایش بین المللی توسعه صادرات دریایی نیز با هدف بررسی چالش ها و فرصت های توسعه صادرات دریایی به کشورهای حاشیه دریای خزر در ماه جاری برگزار می شود.
گران پاشا بیان کرد: خطوط ریلی شمال کشور به کشورهای پاکستان، افغانستان، عراق، ترکیه، قزاقستان متصل است و خط رشت به آستارا در نیمه دوم امسال به بهره برداری می سد.

   #قزاقستان #دریای خزر #خزر #گلستان #گرگان #روسیه #آستارا

محتوای خبر «افزایش ظرفیت ریلی شمال کشور تا ۷,۵ میلیون تن/ بهره برداری از پست اسکله رو- رو ریلی در نیمه دوم امسال» را در سایت «خبرگزاری برنا» ببینید