تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
نقدینگی سرگردان به سمت بورس و شرکت ها سرازیر می شودپول نیوز - همایون دارابی تحلیل گر بازار سرمایه در تشریح امکان حذف متقاضیان کاذب در عرضه بورس کالا ، اظهار کرد: واقعیت آن است که شناسایی و حذف تقاضا های کاذب چندان آسان نیست چرا که فاکتور های زیادی در این باره وجود دارد.

وی ادامه داد: در شرایط کنونی، افراد مدعی تولیدند، اما باید دید که در سال های گذشته خریدی برای محصول آنها وجود دارد یا خیر؟

دارابی با اشاره به وجود ضریب خطا در عرضه بورس کالا به منظور شناسایی متقاضیان کاذب ،افزود:برای مثال اگر قیمت ها غیر واقعی باشد ،رانت در اختیار خریداران قرار می گیرد و همین امر روند حذف را بامشکل روبرو می کند.


وی تصریح کرد: دولت باید اجازه دهد که شرکت ها محصولات خود را با قیمت های واقعی عرضه کنند تا نقدینگی سرگردان به سمت بورس و شرکت ها سرازیر شود چرا که بدون هدایت نقدینگی، در نهایت هرسیستم دستوری و متمرکز به شکست می رسد.

این تحلیل گر بازار سرمایه با بیان اینکه کالایی که در بورس عرضه می شود برای مصرف داخل است، گفت: مبنای قیمت های پایه در بورس کالا، دلار ۴۲۰۰ تومانی است و رقابت در بسیاری از کالاها تا سقف ۱۰ درصد صورت می گیرد، علت آن هم این است که تولید کننده می تواند کالای خود را در بازار های جهانی با قیمت های بالاتر به فروش برساند اما آن را در بازار بورس با حاشیه ای بالاتر از قیمت پایه به فروش می رساند.

   #بورس #بورس کالا #بازار سرمایه

محتوای خبر «نقدینگی سرگردان به سمت بورس و شرکت ها سرازیر می شود» را در سایت «پول نیوز» ببینید