تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
لزوم تغییر مراقبت های پرستاری از بالین به جامعه

اقتصاد ایران: معاون پرستاری وزارت بهداشت، در دیدار بنیان گذار پرستاری نوین ایتالیا بر لزوم تغییرمراقبت های پرستاری از بالین به جامعه تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری اقتصاد ایران، دکتر مریم حضرتی، در این دیدار ضمن خوشامدگویی به پروفسور سانسونی استاد تمام دانشگاه sapieza با اشاره به تجربیات ارزنده وی در پرستاری اظهارامیدواری کرد که در آینده شاهد همکاریهای بیشتری در زمینه پرستاری جامعه بین پرستاری، ایران و ایتالیا باشیم.

معاون پرستاری وزارت بهداشت، از تغییر رویکرد و ارائه خدمت مراقبت های پرستاری از بالین به جامعه خبر داد و گفت: با تلاش ها و فعالیت هایی که در زمینه های آموزشی، تحقیقاتی، مدیریتی و ارائه خدمت دربالین و جامعه صورت گرفته است، وضعیت پرستاری ایران را به وضعیت مطلوب نزدیک کرده است .

در این جلسه همچنین دکتر مداح، مادر پرستاری نوین ایران تاریخچه و ساختار پرستاری کشور را تشریح کرد.

پروفسور «یولیتا سانسونی» با ابراز خرسندی از حضور در ایران، ضمن ارائه معرفی اجمالی از تحصیل در کشور ایتالیا از مقطع ابتدای تا دکتری و نحوه ورود به رشته پرستاری، گفت: ورود به رشته پرستاری از طریق کنکور سراسری اتفاق می افتد که بعد از گذراندن دوره کارشناسی، در مقطع کارشناسی ارشد به دو شیوه حرفه ای و علمی تقسیم بندی می شود.

وی افزود: پرستاران کارشناسی حرفه ای در بالین و پرستاری کارشناس ارشد علمی می توانند مستقیما وارد گرایش های مختلف پرستاری در مقطع دکتری پرستاری شوند. اما چنانچه فارغ التحصیلان دوره کارشناسی ارشد حرفه ای مایل به ادامه تحصیل در مقطع دکتری پرستاری باشند باید ابتدا دوره کارشناسی ارشد علمی را طی کنند.

سانسونی گفت: پرستاری جامعه نگر از سال ۱۹۷۰ در کشور ایتالیا شروع شد که در حال حاضر پرستاران در کلینیک های زخم، دیابت، مراقبت های حمایتی و تسکینی ارائه خدمت می کند.
وی در مورد پرستار خانواده نیز، گفت: در کشورایتالیا پرستار خانواده بسیار حائز اهمیت است و ورود به بحث پرستار خانواده را منوط به تعریف خانواده دانست و گفت: مهم است یک خانواده را بفهمیم و روابط خانوادگی را بشناسیم و بدانیم که خانواده چطور شکل می گیرد.

وی با بیان اینکه پرستاری ایران با توجه به دانش آموختگان جوانی که دارد پتانسیل خوبی برای ارائه خدمت در پرستاری خانواده دارد. گفت: برای فهمیدن پرستار خانواه باید خانواده، بهداشت و پرستاری را تعریف کرد. این تعاریف ممکن است در کشورهای مختلف متفاوت باشد.

بنیان گذار پرستاری نوین و متخصص پرستار خانواده ایتالیا از معاون پرستاری وزیر بهداشت و هیات همراه برای بازدید از مراکز پرستاری ایتالیا دعوت کرد. دکتر حضرتی در پایان این جلسه هدایای به رسم یادبود از صنایع دستی کشورمان را تقدیم یولیتا سانسونی کرد.

در این جلسه رئیس دانشکده پرستاری تهران به همراه معاون فرهنگی و معاون بین الملل دانشگاه تهران و جمعی از اساتید هیات علمی حضور داشتند.

   #خانواده #کنکور سراسری #صنایع دستی #وزیر بهداشت

محتوای خبر «لزوم تغییر مراقبت های پرستاری از بالین به جامعه» را در سایت «اکو نیوز» ببینید