تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
با درج نماد «یصیورو» در بازار اوراق گواهی صادراتی ارز با نرخ یورو در سامانه پس از معاملات شرایط برای آغاز معاملات این گواهی در بورس اوراق بهادار تهران مهیا شده است. 204332_509.jpg
به گزارش صبحانه،خبرهای دریافتی از بورس تهران حاکی از مهیا شدن این بازار برای آغاز معاملات اوراق گواهی صادراتی ارز بر پایه نرخ یورو دارد.

شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) در حالی از درج نماد گواهی صادراتی ارز در سامانه پس از معاملات خبر داده که این اوراق با نرخ یورو و با نماد معاملاتی «یصیورو» در سامانه پس از معاملات درج شده است، تا به این ترتیب شرایط برای آغاز معاملات این گواهی در بورس اوراق بهادار تهران مهیا شود.

نماد معاملاتی بازار گواهی صادراتی ارز درج شد

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار پیش از این درباره نحوه مدیریت عرضه و تقاضا در بورس برای معاملات گواهی ارزی به فارس گفته بود: به طور طبیعی بورس بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضا تعریف شده و فعالیت می کند.

در همین به ویژه دستگاه مرتبط به سازمان بورس در مورد اینکه چه افرادی می توانند گواهی ارزی را خریداری یا به فروش برسانند، اطلاعات و مستندات لازم را ارائه خواهند کرد.

شاپور محمدی با بیان اینکه در گام اول صادر کننده و وارد کننده کالاها می توانند در بازار گواهی ارزی بورس فعالیت کنند، عنوان کرد: مزیت این موضوع در وهله نخست رفع هر گونه مشکل برای خرید و فروش ارز و در یک چارچوب شفاف خواهد بود.

وی گفت: بازار سرمایه ظرفیت حضور سایر گروه ها و فعالان سرمایه گذاری در کشور را نیز دارد، اما تنظیم سیاست ارزی بر عهده بانک مرکزی است.

محمدی در مورد قوانین و دستورالعمل حاکم بر بازار گواهی ارزی در بورس تهران گفت: بخشی از این دستورالعمل ها، قواعد بازار سرمایه بوده که در قانون بازار اوراق بهادار وضع شده است و شورای عالی بورس و سازمان بورس آن را مشخص و تبیین می کنند. بخشی از قواعد نیز، از سوی بانک مرکزی در حوزه ارزی تعیین می شود.

رئیس سازمان بورس، با بیان اینکه موضوع راه اندازی بازار ارزی از دو سال قبل با حضور رییس کل بانک مرکزی در شورای عالی بورس تصویب شده است، افزود: معاملات حواله های ارزی یا به تعبیری گواهی های صادراتی به معنای پوشش تمام بازار ارز نیست و بخش محدودی از این بازار را در بر می گیرد. به طور طبیعی این گواهی ها هر چه منصفانه تر و منطقی معامله شوند، مقصود نظر تمام سیاست گذاران کشور خواهد بود، تا مردم از جمله صادر کننده و وارد کننده بتوانند در این بازار وارد شوند.

محمدی درمورد، میزان ارزی که از طریق بازار گواهی ارزی قرار است به گروه سوم تخصیص یابد گفت: به نظر می آید حدود این رقم که در سال گذشته برای واردات کالا تخصیص یافته، از همین طریق با توجه به بخشنامه اعلامی به گروه سوم شامل کالاهای مصرفی تعلق گیرد.

وی در مورد سازوکار معاملات و پریمیوم مورد رقابت در این فرایند در تابلو معاملات بورس تهران گفت: این مکانیزم متناسب با سیاست های ارزی بانک مرکزی تنظیم خواهد شد. در مورد پریمیوم و دامنه نوسان معاملات نیز قابلیت انعطاف در بازار سرمایه وجود دارد.

محمدی با بیان اینکه در حال حاضر دستور العمل اجرایی بازار گواهی های ارزی با تعامل و برگزاری جلسات روزانه میان بانک مرکزی، سازمان توسعه تجارت و صمت در حال تنظیم و تبیین است، عنوان کرد: برای سازمان بورس ظرف یک هفته ارائه زیر ساخت های لازم برای بازار ارز عملیاتی خواهد بود.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار درباره امکان مدیریت تقاضا از سوی سازمان بورس در بازار ارز بورس گفت: ریز ساختارهای این بازار بر اساس زمان شروع معاملات، زمان حراج اولیه، دامنه نوسان و اینکه چه کسانی مجاز به حضور در بازار و با چه حجمی هستند، از قبل تعیین و اعلام می شود.

به گفته وی، ساز و کار سازمان بورس یک ساز و کار انعطاف پذیر بوده و با دامنه نوسانی ساختار مند و تحت نظارت بازار مدیریت و نظارت خواهد شد، اگر دولت نیز بنایی برای مدیریت معاملات و تنظیم قیمت ها داشته باشد، همگی بر اساس مکانیزم بازار خواهد بود./فارس

   #بورس #بانک مرکزی #یورو #بازار سرمایه #سامانه