تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
خبرگزاری رسا، انتشارات کلبه شروق قم کتاب «مفخر شرق، سید جمال ‏الدین اسدآبادی و اندیشه های اقبال لاهوری» را با ترجمه و نگارش استاد سید غلامرضا سعیدی، به کوشش استاد خسروشاهی منتشر کرد.

کتاب «مفخر شرق، سید جمال ‏الدین اسدآبادی و اقبال لاهوری» از مجموعه آثار (30-29) استاد سید غلامرضا سعیدی است که محقق نامدار، استاد خسروشاهی آن را تدوین و تنظیم کرده است. کتاب با پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی (در دوران ریاست جمهوری) به مناسبت درگذشت استاد غلامرضا سعیدی و مقاله استاد خسروشاهی درباره زندگی استاد سعیدی و فعالیت‏ های او شروع می‏شود و سپس دستخط و چند تصویر از استاد آمده است.

این کتاب در دو بخش اصلی تنظیم شده است: بخش اول درباره سید جمال ‏الدین اسدآبادی و بخش دوم، زندگی و اندیشه ها و فعالیت ‏های اقبال لاهوری ..

محتوای کتاب

بیشتر قسمت بخش اول کتاب، ترجمه و تلخیص نوشتاری از دکتر احمد امین مصری درباره سید جمال ‏الدین حسینی است که در جلد پنجم کتاب «فیض الخاطر» این نویسنده منتشر شده و استاد سعیدی آن را ترجمه کرده است. «مفخر شرق، حرکت اصلاحی سید جمال ‏الدین در مصر، سید جمال ‏الدین در هند، سید جمال ‏الدین در پاریس، کوشش‏ های دیگر سید جمال ‏الدین در پاریس، سید در روسیه و سید در استانبول» بخش ‏های مختلف نوشتار دکتر احمد امین است. در ادامه، استاد سعیدی دیدگاه‏ ها و خاطره‏ های اندیشمندان و صاحب ‏نظران و خاطراتی از سید جمال را آوردهو پایان بخش این قسمت هم گفتگوی صورت گرفته با وی درباره سید جمال است. این گفتگو در واقع گزیده ‏ای از مباحثه ای مفصل با استاد سعیدی درباره شخصیت‏ های اسلامی دوران معاصر است که بخش‏های دیگری هم درباره علامه اقبال لاهوری، علامه امینی و مرحوم آیت ‏الله کاشف ‏الغطاء دارد .

بخش دوم این کتاب، درباره «اندیشه‏ های اقبال لاهوری» است. این بخش با یادداشت استاد خسروشاهی با عنوان «اندیشه اقبال در ایران و آکادمی اقبال در لاهور» آغاز می‏شود و سپس با مقدمه مرحوم استاد غلامرضا سعیدی ادامه می یابد. استاد سعیدی در این بخش به شرح زندگی و ترجمه احوال، اقبال شاعر، اقبال متفکر، اقبال مسلمان، اقبال معمار پاکستان، اقبال در خارج از هند و پاکستان، احیای فکر دینی در اسلام، روح فرهنگ اسلام، هدف های تعلیم و تربیت اسلامی از نظر اقبال، زنده بودن و زنده ماندن، ماهیت و اهمیت فلسفه اقبال و خطابه ای که کشوری را به وجود آورد (خطابه اقبال لاهوری در مجمع مسلمین هند در شهر الله‏ آباد در سال 1933م) می پردازد. در پایان هم گفتگویی با استاد سعیدی درباره زندگی و اندیشه های علامه اقبال لاهوری آمده است.

مشخصات کتاب

ویرایش جدید کتاب «مفخر شرق، سید جمال ‏الدین اسدآبادی و اندیشه های اقبال لاهوری» در 384 صفحه، قطع وزیری، شمارگان 1000 نسخه و قیمت 12000 تومان منتشر شده است. ترجمه کتابهای «عذر به پیشگاه محمد(ص) و قرآن» (نوشته جان دیون پورت)، «اسلام و غرب» (نوشته خورشید احمد)، «مبادی اسلام و اندیشه انقلاب اسلامی» (ابوالاعلی مودودی)، «فرد و جامعه و فلسفه تربیتی اسلام» (نوشته محمد قطب و دکتر فاضل الجمالی)، «عمار یاسر، پیشاهنگ اسلام و پرچمدار علی(ع)» (نوشته صدرالدین شرف الدین)، «مانیفست یا منشور جهانی اسلام و بحران فعلی جهان» (نوشته دکتر محمد رفیع الدین)، «جنگ و صلح در قانون اسلام» (نوشته دکتر حمیدالله حیدرآبادی و مجید خدوری)، «محمدعلی جناح، مؤسس پاکستان» (نوشته هکتور بولیتو)، «ماجرای سقیفه» (نوشته علامه محمدرضا مظفر) و نگارش «خطر صهیونیسم برای جهان اسلام» از آثار مهم استاد خسروشاهی است. برای تهیه این کتاب و دیگر آثار استاد سید غلامرضا سعیدی و استاد خسروشاهی می توانید در قم به کلبه شروق واقع در ابتدای خیابان صفاییه و در تهران به فروشگاه کتاب مؤسسه اطلاعات واقع در خیابان انقلاب روبروی دانشگاه تهران و یا سایت های مرکز بررسی های اسلامی (www.iscq.ir) و پاتوق کتاب فردا (www.bookroom.ir) مراجعه کنید و یا با مرکز پخش کتب در قم به شماره تلفن ۳۷۸۳۸۱۴۴ (۰۲۵) تماس بگیرید./925/ن 604/ش

   #هند #مقاله #روسیه #رهبر معظم انقلاب #انقلاب اسلامی