تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
گروه مؤسسات قرآنی مردم نهاد ــ در حال حاضر مؤسسات و مراکز قرآنی در بحث آموزش با مشکلات بسیاری همراه هستند که بزرگترین معضل آنها نبود حمایت مالی از سوی مسئولان و لزوم توجه به تخصص گرایی در این مراکز است. 306605_262.jpg

شعارسال: مؤسسات و مراکز قرآنی که هم اکنون به عنوان مرکزی برای بحث آموزش قرآن در کشور فعال هستند با مشکلات و معضلاتی در این بخش روبرو هستند که طی گفت وگویی که با چند مربی مجرب و فعال قرآنی درباره این موضوع داشتیم، تقریباً همگی آنها به معضل نبود حمایت مالی و جذب مربیان متخصص در این زمینه اشاره کردند.

در ادامه گزارشی از روند حمایت ها و آموزش قرآن در مؤسسات قرآنی سراسر کشور ارائه می شود.
حمیده سالمی مقدم، مربی قرآن مؤسسه تدبر در قرآن و سیره مشهد که مدت ها است در زمینه تفسیر قرآن کریم با بهره مندی از تفاسیر محمدعلی انصاری، مفسر قرآن کریم موفق شده است در زمینه تدبر در قرآن به تدریس مشغول باشد، درباره وضعیت آموزش قرآن در مؤسسات و مراکز قرآنی، گفت: در بحث آموزش قرآن کریم از نظرعمومی و تخصصی هر یک نگاه خاصی را به این مقوله می طلبد به عنوان مثال آموزش در رشته تدبر در قرآن کریم روش بسیار خوبی برای جذب اقشار مردم و همچنین آشنایی عموم با مفاهیم قرآن کریم بوده و توجه به این موضوع از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا مردم عاشق قرآن و مفاهیم این کلام الهی هستند.


بهره مندی از نیروی غیر قرآنی؛ معضل بحث آموزش قرآن


وی با اشاره به اینکه هر چند در جامعه اسلامی ـ قرآنی زندگی می کنیم اما متأسفانه مردم با مفاهیم قرآن آشنا نیستند، بیان کرد: در برخی از دانشگاه ها و مدارس شاهد هستیم که جلسات و دوره هایی را برای آموزش ضمن خدمت کارکنان برپا می کنند اما چقدر خوب است که این کلاس ها با تفسیر، مفاهیم و تدبر در قرآن همراه باشد که فواید بسیاری در زندگی خواهد داشت.
این مربی قرآن درباره نحوه آموزش قرآن در حال حاضر افزود: هم اکنون روشی که برای تدریس و آموزش قرآن کریم در مؤسسات و مراکز قرآنی وجود دارد، سیستماتیک نیست. در آموزش قرآن مؤسسات بیشتر به بحث روخوانی و روان خوانی قرآن توجه دارند و به موضوعات تخصصی چون تفسیر و تدبر قران کم و یا اصلاً توجه نمی شود و تنها برخی از مؤسسات قرآنی به این مباحث ارزش می دهند.
این فعال قرآنی بیان کرد: اگر بحث آموزش در مدارس به طورمنظم سوق داده شود و بحث تدبر در قرآن و سیره اهل بیت(ع) ارائه شود، بهترین بازخورد را خواهد داشت. با توجه به سابقه و تجربه تدریس در مقاطع مختلف تحصیلی(دبستان تا دانشگاه)، باید به روشنی به این نکته اشاره کرد که معمولاً سیستم منظمی در بحث آموزش به گروه های خاص وجود نداشته و به صورت مقطعی انجام می شود.
سالمی مقدم به نقش مؤسسات قرآنی در بحث آموزش مباحق قرآنی اشاره کرد و افزود: مؤسسات قرآنی مردم نهاد که بیشترین بار آموزش را برعهده دارند، با قرار دادن برنامه ای جهت تبلیغات آموزشی و همچنین کاهش هزینه های ثبت نام برای قرآن آموزان و علاقه مندان می توانند در موضوع آموزش و ایجاد انگیزه قدمی بردارند و نیاز است که برنامه منظم و دقیق آموزشی از سوی ادارات آموزش و پرورش ابلاغ شود.
وی به مشکلاتی که در مؤسسات قرآنی درباره موضوع آموزش وجود دارد اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلات بزرگی که در مؤسسات قرآنی در بحث آموزش وجود دارد یک جانبه کار کردن این مراکز است. مثلاً مرکزی تنها نگاه آموزشی به قرآن دارد و مسائل مربوط به اهل بیت(ع)، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه را در برنامه آموزشی قرار نداده و یا عکس این موضوع نیز وجود دارد. مؤسسه تدبر در قرآن و سیره اهل بیت(ع) در همه سرفصل های آموزشی خود این دو موضوع را در کنار یکدیگربه علاقه مندان، دانشجویان و طلاب ارائه می دهد که از اهمیت خاصی برخوردار است.
سالمی مقدم اظهار کرد: یکی از دغدغه های بنده این است که آموزش و پرورش باید برای آموزش مفاهیم نهج البلاغه و صحیفه سجادیه تدابیری اتخاذ کند. به عنوان نمونه در مدارس شاهد هستیم که در ساعاتی که مختص به آموزش قرآن است، مباحثی چون ریاضی، زبان، کامپیوتر آموزش داده می شود همان اندک زمان را نیز از قرآن و مباحث آموزشی آن دریغ می کند.
وی در ادامه افزود: شاهد هستیم که سال هاست مباحث آموزش قرآن تنها به روخوانی و روان خوانی قرآن اختصاص یافته است، که باید با مدیریت در کنار این مباحث به دروس تخصصی نیز توجه ویژه داشت و کتب آموزشی را به طوری تدوین کرد که علاقه مندان برای یادگیری مفاهیم شیرین قرآن استقبال کنند.


بهره مندی از نیروی غیر قرآنی؛ معضل بحث آموزش قرآن


توسعه آموزش قرآن در فضای مجازی

اکبرغاربی، یکی دیگر از مربیان با تجربه که بیش از ۲۰ سال در حوزه آموزش قرآن در استان اردبیل مربیگری می کند و مدرک کارشناسی ارشد رشته علوم علوم قرآن و حدیث را دارا است و هم اکنون به عنوان استاد دانشگاه، فعال قرآنی و مدیر مؤسسه ثقلین اردبیل فعالیت می کند، درباره ارزیابی روش آموزش در مؤسسات قرآنی و مشکلات آن گفت: به طور کلی ارزیابی رشته های مختلف آموزشی متفاوت است، اما می توان در این اینجا ارزیابی متوسطی از این بحث داشت و آن اینکه بهتر است آموزش قرآن در مؤسسات و مراکز قرآنی از شیوه سنتی که به عنوان مهمترین مشکل در مؤسسات مردم نهاد سطح کشور محسوب می شود، بیرون بیاید.
وی در ادامه با نگاهی نو به موضوع آموزش گفت: با توجه به گسترش فناوری و ارتباطات، بهتر است آموزش های قرآنی در فضای مجازی توسعه و گسترش یابد. البته روش آموزش قرآن در جلسات سال های گذشته نیز، روش خوبی است اما در حال حاضر با ایجاد فضای مجازی و شبکه های اجتماعی و روی آوردن مخاطبان از کودک تا بزرگ سال به این تکنولوژی، باید روش را تغییر داد و از نحوه آموزش سنتی خارج شد و البته مؤسسات قرآنی در بخش مفاهیم، تدبر و پژوهش قرآن کمتر ورود کرده که نیاز به بررسی و برنامه ریزی در این باره است.
این مربی قرآن به روش دیگر آموزش قرآن اشاره کرد و گفت: در موضوع آموزش قرآن باید به نکته دیگری هم توجه کرد و آن نحوه تدریس است. باید بدانیم دوره تخته سیاه و گچ و ... تمام شده و امکانات نوین جایگزین این وسایل ابتدایی شده که باید از ابزار و تجهیزات نوین در نحوه اطلاع رسانی و آموزش برای علاقه مندان استفاده کرد. در حال حاضر می طلبد که روش های جذاب، مفرح و متنوع در سطح کشور در بخش آموزش قرآن کریم ایجاد شود.
این چهره فعال قرآنی ادامه داد: نیاز است که نحوه تربیت مربیان و شیوه های کلاس داری در مؤسسات قرآنی، اصلاح شده و مربیان با گذراندن دوره های نوین بتوانند آموزش های تأثیرگذار داشته باشند و همچنین درباره ابزارهای آموزشی نیز می توان از جداول آموزش قرآن، تولیدات فرهنگی نوین، جورچین و نرم افزارهای قرآنی به روز بهره مند شد.
غاربی با انتقادی که به موضوع آموزش و ثبت نام در کلاس های قرآن کرد، افزود: یکی از انتقادهای بنده این است که درباره مقدماتی ترین مسئله برای حضور قرآن آموز، پیچیدگی هایی در روند نام نویسی وجود دارد. به طوری که برای ثبت نام در یک کلاس آموزش قرآن، شرکت کنندگان باید اطلاعات شخصی بی موردی را ارائه کنند که صد البته نیاز مقدماتی است اما دیگر اطلاعات شخصی برای گذراندن یک دوره آموزشی نیاز نیست و این موضوع باعث خستگی و دلزدگی علاقه مند برای حضور در کلاس می شود.
مدیر مؤسسه ثقلین اردبیل تصریح کرد: برای هر رشته و تخصصی، افراد مجرب و متخصص در آن حوزه انتخاب می شوند به عنوان نمونه برای تخصص پرستاری، مکانیک فرد آموزش دیده در این جایگاه به فعالیت می پردازد در صورتی که برای اداره کلاس قرآن، افراد متخصص انتخاب نشده و گاهاً شاهد حضور و تدریس معلم ریاضی و ورزش در کلاس قرآن هستیم. بزرگترین معضل در بحث آموزش قرآن، بهره مندی از معلمان غیر قرآنی است. متأسفانه در بحث آموزش تخصصی کار نشده است و با وجود تعداد زیادی از مربیان قرآن، همواره شاهد این موضوع بوده که باید آموزش و پرورش تدابیری برای جذب مربیان قرآنی متخصص ایجاد کند.
وی بیان کرد: عدم امنیت شغلی مربیان قرآن، نبود بیمه فعالان قرآنی، نبود مکان ثابت و اجاره بهای مکان مؤسسه، نبود حمایت های مالی از سوی مسئولان و غیره از جمله مشکلاتی است که مؤسسات با آن درگیر هستند.


بهره مندی از نیروی غیر قرآنی؛ معضل بحث آموزش قرآن


ارتباط میان حق الزحمه و موضوع آموزش قرآن در مؤسسات

در ادامه این گزارش، سید لیلی کریمی، از مربیان باسابقه مؤسسه کوثر شهرستان لردگان استان چهارمحال و بختیاری که در زمینه آموزش دروس عمومی قرآن فعالیت دارد، گفت: متأسفانه از آنجایی که مؤسسات قرآنی از سوی هیچ نهاد و یا سازمانی حمایت مالی نمی شوند و به طور خود جوش عمل می کنند، برای جذب قرآن آموز به منظور آموزش قرآن با مشکلاتی روبرو هستند.
وی ادامه داد: به منظور آموزش و استقبال علاقه مندان از قرآن کریم، باید تشویقاتی نیز از سوی مؤسسه چون اهدای هدیه، برگزاری اردو و غیره انجام شود که بتوان آموزش خوب و شایسته ای داشت.
کریمی درباره وضعیت آموزش عمومی قرآن در مؤسسات مردم نهاد تصریح کرد: مربیان مجرب و متخصص نیاز است که در عرصه آموزش وارد شوند و همچنین هزینه و حق الزحمه مربیان به موقع در نظر گرفته شود تا مربی قرآن بتواند بدون هیچ دغدغه ای به بحث آموزش بپردازد که متأسفانه این مشکلات وجود دارد و این معضل در بحث آموزش تداخل بوجود آورده است.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: باید برنامه ریزی درستی در بحث آموزش قرآن صورت گیرد و مدیریت حتی در میان خانواده ها برای نام نویسی فرزندان آنها در کلاس قرآن نهادینه شود. زیرا بسیاری از خانواده ها برای کلاس های زبان، کامپیوتر و غیره هزینه می کنند اما برای کلاس حفظ قرآن، روخوانی و روان خوانی قرآن همکاری کمتری دارند که باید با تبلیغات این موضوع را مورد توجه قرار داد.


بهره مندی از نیروی غیر قرآنی؛ معضل بحث آموزش قرآن


لزوم آموزش قرآن از مرحله مقدماتی و عمومی

زینب فتاحی، حافظ کل قرآن کریم، مربی و مدیر داخلی مهد قرآن کریم و ولایت شهرستان برخوار در استان اصفهان که از سال ۸۶ وارد حرفه مربیگری قرآن شده است و فارغ التحصیل در رشته تفسیر است، درباره آموزش قرآن و مشکلات و معضلات آن در مؤسسات قرآنی گفت: خوشبختانه در حال حاضر در استان ها استقبال از آموزش قرآن از سوی شرکت کنندگان خوب است اما باید در این استقبال، برنامه ریزی های منظم و به جایی داشت که بتوان قرآن آموز را از ابتدای ورود به درستی آموزش داد. نیاز است که از بدو آموزش به روش پایه ای و عمومی آغاز و به مرور این آموزش به صورت پلکانی انجام شود. به عنوان نمونه برخی از مؤسسات آموزش خود را از روخوانی و روان خوانی قرآن شروع می کنند و با مهارتی که قرآن آموز کسب می کند، مرحله تخصصی شدن چون رشته حفظ آموزش داده می شود، که البته این طریق آموزش تنها در برخی از مؤسسات انجام می شود.
وی در ادامه به مشکلاتی که مؤسسات در آموزش قرآن با آن روبرو هستند، اشاره کرد و افزود: در حال حاضر مؤسسات قرآنی صرفاً به بحث آموزش قرآن می پردازند، اما لازم است که یک قران آموز از مسائل اعتقادی و اخلاقی نیز آگاه باشد و به صورت کاربردی و مفهومی مورد آموزش قرار گیرد تا بتواند در بطن زندگی از آموزش اسلامی برخوردار باشد. مؤسسات قرآنی باید این روش آموزش را در پیش بگیرند.
این حافظ کل قرآن به خلأهایی که در بحث آموزش وارد شده اشاره کرد و گفت: متأسفانه در میان مربیان شاهد هستیم که برخی از آنها تخصص مورد نظر را نداشته و ارائه دروس و آموزش آن طور که شایسته است، به خوبی انجام نمی شود. در این زمینه مؤسسات برگزاری کلاس ها و دوره های مربیگری، توانافزایی، کلاس داری را برای تخصصی شدن مربیان باید در نظر بگیرند.
وی خاطر نشان کرد: همچنین مربیان قرآنی پس از جذب و انتخاب در کنار تخصص در هر رشته باید رفتار و وجهه قرآنی را رعایت کنند و از انسجام بیشتری در این زمینه برخوردار باشند تا بتوان در بحث آموزش از هر طریق برای قرآن آموز وقت صرف کرد.
تخصص نیاز مؤسسات قرآنی
اکرم غلامی، مدیر مؤسسه اهل الکساء استان البرز، مربی و داور قرآن درباره روش ها و معضلات آموزش در مؤسسات قرآنی بیان کرد: برخی از مدیران مؤسسات قرآنی که تجربه و تخصص کمی برای تأسیس مؤسسه و ارائه آموزش دارند به این ورطه وارد می شوند که البته خدمت رسانی آنان در زمینه قرآن ستودنی است اما چون تخصصی وارد کار نشده اند با مشکلات مالی همراه و به مرور دست از کار می کشند.
وی ادامه داد: در استان البرز بیش از ۱۰۰ مؤسسه به ثبت رسیده است اما در اصل تنها چند مؤسسه است که به طور مداوم در حال فعالیت بوده و می تواند ارائه خدمات کند و مابقی به دلایل مختلف فعال نیستند که می توان به دلایلی چون تهاجم فرهنگی، جذابیت فعالیت های غیرمذهبی، مشکلات مالی و نبود حمایت و غیره برای تعطیلی مؤسسات و مراکز قرآنی اشاره کرد.
این فعال قرآنی اظهار کرد: برای اینکه کار قرآنی در جامعه رونق داشته باشد، باید برای قرآن هزینه کرد. متأسفانه در این موضوع مسئولان توجه کمتری داشته و حتی برای تبلیغات آموزش های قرآن در سطح شهر، با مؤسسات قرآنی همکاری ندارند.
غلامی در ادامه با تأکید بر اینکه در روند آموزش باید مدیریت آن مرکز متخصص باشد، تصریح کرد: انتخاب مربی در بحث آموزش به دنبال تخصص مدیر مؤسسه صورت می گیرد به این طریق که اگر مدیر تخصص نداشته باشد نمی تواند مربی خوبی را برای ارائه تدریس به قرآن آموز انتخاب کند. متأسفانه در مدارس، آموزش و پرورش به منظور پر کردن ساعات کاری مربی، دروس قرآن به آنان اختصاص داده می شود که این اشکال دارد.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه حمایت از مؤسسات قرآنی کمرنگ است، مؤسسات و مراکز قرآنی باید در انتخاب مربیان دقت کنند و افرادی را که بدون چشم داشتی دغدغه قرآن دارند و به عنوان نیروی مخلص و باتخصص هستند، را جذب کنند و البته برخی از مؤسسات به منظور ارتقاء سطح مربیان قرآنی نیاز است که کلاس های تخصصی را برای این منظور برگزار کنند.
غلامی به یکی دیگر از معضلات آموزش قرآن اشاره کرد و گفت: متأسفانه تا کنون در بحث مدیریتی ضعیف عمل شده و به این بخش هزینه کمتری اختصاص یافته شده است. شاهد هستیم برخی از مراکز قرآنی برای اینکه هزینه کمتری را اختصاص دهند از مربیان بی تجربه در بخش آموزش استفاده می کنند که این موضوع می تواند برای قرآن آموزان مهد و پیش دبستانی که برای اولین بار است وارد مؤسسه می شوند تا بزرگ سالی مشکلاتی را برای تدریس به دنبال داشته باشد.

نتیجه گیری:

در پایان به این نتیجه می رسیم که آموزش در مؤسسات قرآنی مردم نهاد اگر همراه با حمایت های مالی باشد نتیجه خوب و اثربخشی را خواهد داشت، مهمی که در حال حاضر حاصل نشده و همین امر موجب شده تا مؤسسات در امر آموزش مباحث قرآنی و جذب مربیان مجرب دچار مشکل شوند.
در حال حاضر متأسفانه شاهد هستیم که مؤسسات به دلیل نبود مدیریت متخصص از مربیان با تجربه و کارآمد محروم هستند و از نیروهای مبتدی برای آموزش قرآن بهره مند می شوند و به همین دلیل سطح آموزش مباحث قرآنی در رده پایینی قرار می گیرد و نتیجه ای که باید حاصل نمی شود. از دیگر بحث های مهجور در مؤسسات قرآنی عدم توجه به آموزش مفاهیم نهج البلاغه و صحیفه سجادیه است، که امید می رود که در کنار آموزش قرآن به این مباحث نیز توجه شود تا سطح آموزشی مؤسسات در رده بالاتری قرار گیرد.
چه خوب است که مدیران مؤسسات قرآنی مردم نهاد در بحث های آموزشی از روش های نوین بهره گیرند و روش های سنتی را کنار گذاشته و برای جذب حداکثری قرآن آموزان این مباحث را در فضای مجازی و از طریق نرم افزار و شبکه های اجتماعی دروس خود را ارائه دهند.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایکنا ، تاریخ انتشار: 2 تیر ، 1397 ، کدخبر: 3724422، www.iqna.ir

   #قرآن #فضای مجازی #اردبیل #خانواده #مشهد #پژوهش #نرم افزار #خدمت رسانی #اصفهان #البرز

محتوای خبر «بهره مندی از نیروی غیر قرآنی؛ معضل بحث آموزش قرآن» را در سایت «شعار سال» ببینید