تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
شیوه انتخاب دبیر جشنواره موسیقی فجر از زبان علی ترابی / حضور ارکسترها در روسیه پروژه سنگینی بود علی ترابی مدیر کل دفتر موسیقی پس از اجرای ارکسترهای بنیدد رودکی در کنسرواتوار چایکوفسکی، در جمع خبرنگاران حاضر شد و به پرسش های آنان پاسخ داد.

به گزارش خبرنگار اعزامی باشگاه خبرنگاران پویا به مسکو، روز گذشته یکشنبه 27 خرداد 1397 ارکسترهای بنیاد رودکی به رهبری شهرداد روحانی و فریدون شهبازیان در کنسرواتوار چایکوفسکی در شهر مسکو روی صحنه رفت.
پس از این اجرا علی ترابی مدیرکل دفتر موسیقی در جمع خبرنگاران اعزامی به روسیه حاضر شد و گفت: پروژه اجراهای ارکستر سمفونیک واقعا کار فشرده و سنگینی بود. انتخاب و تولید قطعات سرود رسمی تیم ملی و پروژه اجرای آنها در حاشیه جام جهانی فوتبال، قطعا پروژه سنگینی بود. من دورادور شاهد زحمات همکارانم در بنیاد رودکی بودم که تا چه میزان در پی برگزاری درست این ماجرا بودند و تلاش های شبانه روزی داشتند.
او ادامه داد: با پیگیری و اراده ای که در بین مدیران بنیاد رودکی بود، خوشبختانه این موضوع به مرحله عملیاتی شدن انجامید و به نتیجه رسید و همه شاهد بازتاب های خوب این اتفاق بودیم. بزرگی کار برهمگان به وضوح مشخص بود و در مورد کلیت این آثار و این کنسرت ها هم نظرات بر اساس سلایق افراد متفاوت است. ولی قطعا از این تجربه می توان برای برنامه های بعدی استفاده کرد و برای ارکسترها برنامه های بزرگتر و بهتر طراحی کرد.

آیین نامه جشنواره موسیقی فجر و مکانیسم انتخاب دبیر جشنواره امسال

علی ترابی درباره تدوین آیین نامه جشنواره موسیقی فجر گفت: انتظار و توقع عمومی در سطح جامعه موسیقی به وجود آمده است که چرا جشنواره موسیقی فجر پس از این همه سال هنوز یک آئین نامه مدون و درست ندارد. بر این مبنا قرار شد آئین نامه ای برای جشنواره موسیقی فجر نوشته شود و پیش نویس هایی نیز برای آن نگاشته شده بود. پس از اینکه من وارد دفتر موسیقی شدم، احساس کردم که این آئین نامه پیشنهادی آن چیزی نیست که بتواند پاسخگوی اهالی موسیقی و این صنف باشد. با چندین گروه کارشناسی جلسات مختلفی درباره تدوین این آدین نامه وقت و انرژی صرف شد و با اکیپ های متخصص در این حوزه سعی کردیم که شکل این آئین نامه به حرفه ای ترین متدهای استاندارد نزدیک شود.

او ادامه داد: نسخه نهایی برای ثبت به دفتر معاونت هنری و دفتر وزیر ارسال شد و نقطه نظرات این مجموعه ها نیز در آئین نامه اتخاذ شد. حتی در مقطعی نیز آنرا روی سایت دفتر موسیقی منتشر کردیم تا افراد مختلف درباره آن اظهار نظر کنند و ایرادات کار کم و کمتر شود. همه این مراحل به اتمام رسیده است و من فکر می کنم که این آئین نامه هفته آینده منتشر خواهد شد و بر مبنای این آئین نامه، دبیر جشنواره امسال انتخاب خواهد شد. در بخش انتخاب دبیر جشنواره چندین نفر از دبیران و کارشناسان دانشگاه های معتبر موسیقی و از اعالی موسیقی دعوت خواهد شد تا دور هم جمع شوند و طی جلساتی دو گزینه به معاونت هنری اعلام کنند و از بین این دو گزینه یک گزینه به انتخاب معاونت محترم هنری برای این سمت انتخاب خواهند شد. رویه انتخاب جشنواره قطعا امسال به شکل گذشته که معاونت هنری یا رئیس دفتر موسیقی به صورت واحد دبیر جشنواره موسیقی فجر را انتخاب کنند.

انتخاب های فوتبالی رئیس دفتر موسیقی

علی ترابی که از تماشاگران بازی ایران و مراکش در شهر سنپترزبورگ بود، درباره علاقه اش به فوتبال گفت: دوران نوجوانی خیلی فوتبال بازی می کردم. همه آنهایی که من را از نزدیک میشناسند، می دانند که من از بچگی استقلالی بوده و هستم.البته سالهای زیادی ست که دیگر مطلقا فوتبال نمی بینم و دو روز قبل که برای دیدن بازی با مراکش که به استادیوم رقتم، فضای غریبی برایم داشت چون قبلا خیلی زیاد به استادیوم می رفتم و در سالهای اخیر رویه ای متفاوت داشته ام و فقط اخبار فوتبال را دورادور پیگیر هستم. ولی در کل تیم ملی فوتبال آلمان را خیلی دوست دارم.

او در پیش بینی بازی های بعدی ایران تاکید کرد: درباره پیش بینی دو بازی دیگر ایران در جام جهانی روسیه هم فقط در این حد می توانم بگویم که امیدوارم این خاطره خوب بازی با مراکش که همه مردم ایران را خوشحال کرد، خراب نشود و با یک نتیجه قابل قبول تیم ایران زمین مسابقه را ترک کند. روز قبل از بازی با مراکش من امیدوارم بودم که بازی مساوی شود و حتی تا دقیقه 89 هم به شدت آرزو میکردم این اتفاق بیفتد. ولی بعد از گل برتری ایران، فضا خیلی فرق کرد و خیلی این برد لذت بخش بود.

انتهای پیام/

   #جشنواره موسیقی فجر #روسیه #جام جهانی #روحانی #مسکو #کنسرت #جام جهانی روسیه #ارکستر سمفونیک #استاندارد #تیم ملی فوتبال

محتوای خبر «شیوه انتخاب دبیر جشنواره موسیقی فجر از زبان علی ترابی / حضور ارکسترها در روسیه پروژه سنگینی بود» را در سایت «تسنیم» ببینید