تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
«نوک اردکی» یکی از سمبلیک ترین و عجیب ترین حیوانات استرالیا است که ممکن است در درمان دیابت مؤثر باشد.
«نوک اردکی» یکی از سمبلیک ترین و عجیب ترین حیوانات استرالیا است که ممکن است در درمان دیابت مؤثر باشد. «تک سوراخیان» / Monotremes دسته ای از پستانداران کیسه دار هستند که فقط ۵ گونه از آن ها باقی مانده و «نوک اردکی» یکی از آن ها است. نوک اردکی هنوز تخم گذار بوده و هرچند شیر تولید می کند، اما سینه ای برای دوشیدن نداشته و یکی از معدود حیوانات سمی در این رده محسوب می شود.
در فصل تولیدمثل، نوع نر این حیوان زهری را تولید می کند که می تواند رقیبان، شکارچیان و یا انسان های کنجکاو را مورد هدف قرار دهد. این سم از طریق نیش نوک تیز در پا های عقبی به مظنون تزریق می شود.

هرچند این زهر کشنده نیست، اما پس از اصابت، زخم ناشی از آن به شدت دردناک می شود. محققان در سال ۲۰۰۸ ژنوم نوک اردکی را استخراج کردند. پروفسور «فرانک گراتزنر» از دانشگاه آدلاید یکی از این محققان بود که اینک روی پروژه درمان دیابت با استفاده از زهر نوک اردکی کار می کند.

برخی اوقات به دیابتی ها داروی تزریقی Exenatide تجویز می شود که شامل هورمون شبیه سازی شده GLP-۱ است که به طور طبیعی در دستگاه گوارش باعث آزاد شدن انسولین شده و سطح گلوکز در خون را پایین می آورد.

این هورمون در زهر نوک اردکی وجود دارد و نکته قابل توجه اینکه به مدتی طولانی تر از هورمون انسانی، در بدن مانده و منجر به کاهش سطح قند خون می شود؛ بنابراین به گفته پروفسور گراتزنر می توان با استفاده از نوک اردکی دارویی بهتر و طولانی تر برای مبارزه با دیابت ساخت.

از سوی دیگر صنایع دارویی در استرالیا به بهره برداری از داروی جدید با استفاده از نوک اردکی علاقه نشان داده اند و ممکن است به زودی داروی طولانی تری برای مبارزه با دیابت که ۴۰۰ میلیون نفر در جهان به آن مبتلا هستند، تولید کرد.

   #استرالیا

محتوای خبر «درمان دیابت با زهر «نوک اردکی»» را در سایت «فرادید» ببینید