تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
روزنامه هایی که «به روز» نیست؛ کمبود دکه مطبوعاتی در سطح نیشابور شهروندان شهرستان نیشابور از پراکنش نامناسب دکه های مطبوعاتی این شهرستان و همچنین کمبود عرضه روزنامه ها و مجلات سراسری گلایه دارند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از نیشابور، روزنامه و رسانه را از دیرباز رکن چهارم دموکراسی می نامند که نقش بارزی در اطلاع رسانی ایفا می کند و می تواند در آگاه سازی مردم بسیار مؤثر باشد.

روزنامه خوانی البته این روزها کمتر شده است و به واسطه ظهور و بروز شبکه های مجازی و همچنین گسترش شبکه های اجتماعی شاید روزنامه و شکل مکتوب اطلاع رسانی مقداری در حاشیه قرار گرفته باشد اما هستند هنوز هم افرادی که لذت مطالعه مکتوب را فراتر از هر چیز می دانند و با وجود گسترش شبکه های اجتماعی بازهم به روزنامه مراجعه می کنند.

در این میان قطعاً توزیع و پراکنش مناسب دکه های مطبوعاتی می تواند نقش مهمی در توزیع و در اختیار گذاشتن روزنامه برای مردم و شهروندان داشته باشد اما در برخی از شهرستان ها شاهد هستیم که تعداد این دکه ها اندک است و یا بعضاً کارکردی غیر از کارکرد اصلی خود را ایفا می کنند.

شهرستان نیشابور در استان خراسان رضوی که قطبی فرهنگی محسوب می شود از جمله شهرستان هایی است که مردم و شهروندان آن اعتقاد دارند دکه های مطبوعاتی در این شهرستان یا اندک هستند و یا کالای فرهنگی مناسب و به روزی در اختیار ندارند.

روزنامه سراسری کمیاب است

یکی از شهروندان نیشابور در این زمینه می گوید: روزنامه های سراسری و کثیرالانتشار در نیشابور بسیار کمیاب است؛ همچنین روزنامه هایی که چاپ آنها در تهران است کمتر در نیشابور توزیع می شود و علاقه مندان این دسته از روزنامه ها معمولاً کمتر از آنها بهره مند می شوند.

این شهروند نیشابوری ادامه می دهد: البته این روزها نسخه الکترونیک بسیاری از روزنامه ها در سایت آنها قرار داده می شود اما لذت مطالعه مکتوب چیز دیگری است اما در نیشابور کمتر شما به روزنامه های سراسری دسترسی دارید و عمدتاً روزنامه هایی که در استان خراسان رضوی چاپ و توزیع می شوند در اختیار مخاطب است.

کمبود دکه های مطبوعاتی

شهروند دیگری اما به این مسأله از زاویه دیگری نگاه می کند و می گوید: دکه مطبوعاتی در نیشابور اندک است و از سوی دیگر دکه های اصلی نیشابور در یک منطقه جغرافیایی که نزدیک به مرکز شهر است واقع شده اند و در سایر مناطق پراکنش مناسبی از نظر دکه های مطبوعاتی وجود ندارد.

این شهروند نیشابوری ادامه می دهد: از سوی دیگر این دکه ها نیز محصولات فرهنگی و روزنامه های به روزی در اختیار ندارند برای مثال در ایام قبل از تعطیلات نوروزی که بسیاری از روزنامه ها دارای ویژه نامه هستند پیدا کردن این ویژه نامه ها در نیشابور بسیار کار سختی است و شاید اصلاً نتوانید آن را پیدا کنید.

وی می گوید: راهکار خودم این بود که به یکی از دوستانم که ساکن مشهد است برای تهیه ویژه نامه های نوروزی مراجعه کردم و از وی خواستم که ویژه نامه را برایم تهیه و ارسال کند.

دکه های به دور از کارویژه فرهنگی

شهروند دیگری نیز با صحه گذاشتن بر کمبود دکه های روزنامه فروشی در نیشابور و همچنین پراکنش نامناسب جغرافیایی آنها تصریح می کند: بخش زیادی از این دکه ها اصطلاحاً از نظر فرهنگی چهل تکه هستند و همه چیز به فروش می رسانند.

وی ادامه می دهد: معمولاً کارویژه فرهنگی و فروش روزنامه برای این دکه ها در حاشیه است و البته شاید با توجه به شرایط فرهنگی و اقتصادی موجود خیلی هم نتوان به آنها ایرادی گرفت اما معمولاً در این دکه ها روزنامه کمتر پیدا می شود و عمده مراجعه کنندگان نیز خریدار روزنامه نیستند.

انتهای پیام/ش

   #خراسان #مشهد #دموکراسی

محتوای خبر «روزنامه هایی که «به روز» نیست؛ کمبود دکه مطبوعاتی در سطح نیشابور» را در سایت «تسنیم» ببینید