تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
لرزه بر اندام شرکت های دانش بنیان
فناوری در عالی ترین سطح خود در شرکت های دانش بنیان به کار گرفته می شوند. این شرکت ها به صورت عمده از ابزارهایی چون سخت افزارها و نرم افزارها برای پیش برد برنامه های خود استفاده می کنند. انجام اقدامات مدیریتی و سازماندهی محیط کار برای کارمندان و افزایش بهره وری با تکیه بر ابزارهای تکنولوژیک از جمله ویژگی های این نهادهای اقتصادی است.
به گزارش جهان نیوز، محسن حسینی: شرکت های دانش بنیان بر سرمایه ای مشخص استوارند؛ علم، تخصص و مهارت از جمله ارکان اصلی و اساسی این سرمایه است. شرکت های دانش بنیان به موسسات خصوصی یا تعاونی هایی گفته می شود که به منظور هم افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش محور عمل کرده و معمولا به دنبال تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه در حوزه فناوری های برتر اقدام می کنند.
تغییرات گسترده در اقتصاد جهان در نهایت منجر به ظهور شرکت های دانش بنیان شد. شرکت هایی که از چارچوب و ساختار سنتی فاصله گرفتند. در این شرایط، خدمات ابعاد و اهمیتی فراتر از تولید کلاسیک کالا به خود گرفت. شکل گیری مدلی جدید از شرکت های اقتصادی که با عنوان «دانش بنیان» شناخته می شوند نشانه ای از ظهور اتقلاب صنعتی سوم است. در همین راستا، توسعه نرم افزاری برای این واحدها از اهمیت بالایی برخوردار است.

فراز و فرودهای شرکت های دانش بنیان
پارک علم و فناوری دانشگاه علوم پایه در استان زنجان میزبان برخی شرکت های دانش بنیان است که در دو سه سال گذشته فعالیت های خود را آغاز کرده و زمینه را برای گسترش فعالیت های دانش بنیان نیز در کشور ایجاد کرده اند.

شرکت دانش بنیان رویای عصر رایانه که در سال ۱۳۹۲ کار خود را آغاز کرد، شرکتی است که کار خود را با طراحی و تولید نرم افزار آغاز کرد. نرم افزارهای تولیدی این شرکت در زمینه دستگاه های کنترل کیفیت توان برق خلاصه می شد. یعنی نرم افزارها برای نصب بر سخت افزارها تولید می شد.
احتمال بازگشت تحریم های بین المللی به دنبال خروج ایالات متحده از برجام، هراس جهانی را در شرکت های فراملی برای همکاری با شرکت های ایرانی ایجاد کرد.
رویای عصر رایانه در قراردادهای خارجی با شرکت های برون مرزی اقدام به واردات سخت افزار کرده و نرم افزار مناسب برای این دستگاه ها را تولید می کردند. اما از سال ۱۳۹۴ اعضای این شرکت تصمیم گرفته اند تا در کارگاه های داخلی، دست به کار تولید قطعات سخت افزاری بزنند.

یکی از اعضای این شرکت در مورد فعالیت های رویای عصر رایانه به تصمیم سال های اخیر هیات مدیره این شرکت اشاره کرد و گفت: «در دو سال گذشته با بالا بردن ظرفیت های تولیدی تصمیم بر آن شد که در زمینه تولید سخت افزار نیز خود را در معرض آزمون قرار دهیم.» پیش از این تصمیم سخت افزارهای مورد نیاز را از کشورهایی چون کانادا وارد می کردند. البته ساخت سخت افزار مورد نیاز در داخل، بدون مشکل پیش نرفت.

موانع پیش روی شرکت های دانش بنیان
اساسی ترین ابزارهایی که در اختیار این شرکت ها قرار دارد در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات خلاصه می شود. یعنی در واقع برای استفاده از این ابزارها مرزها چندان اهمیتی نخواهند داشت. هر چند تصمیم های خارجی و داخلی در حوزه های اقتصاد و سیاست، می تواند تاثیر چشمگیری بر عملکردها داشته باشد.

دو نمونه از چالش های کنونی برای فعالیت شرکت های دانش بنیان در ایران که فعالیت های این شرکت ها را با مشکل روبرو می کند در بازار ارز و سیاست های بین المللی علیه ایران می توان در نظر گرفت. احتمال بازگشت تحریم های بین المللی به دنبال خروج ایالات متحده از برجام، هراس جهانی را در شرکت های فراملی برای همکاری با شرکت های ایرانی ایجاد کرد. پیش از این موضوع نیز بازار ارز نوسانات کم سابقه ای را تجربه می کرد. این نوسانات خرید و فروش و واردات سخت افزارها، بوردهای الکترونیکی و دیگر نیازهای وابسته به خارج را با مشکل روبرو می کرد.

پس از تصمیم برای ساخت قطعات سخت افزاری، تولید بوردهای الکترونیکی نیز به چالشی جدید تبدیل شد. چرا که امکان تولید این بوردها در داخل وجود ندارد و شرکت هایی که با استفاده از این قطعات به فعالیت می پردازند ناچارند جایگزین های دیگری را پیدا کنند. کمپانی های چینی در این چارچوب به عنوان اولین جایگزین شناخته می شوند.

بخشی از محصولات رویای عصر رایانه به محصولاتی برای کنترل و نظارت بر توان برق مربوط می شود. در این بخش سه مرحله تولید، توزیع و مصرف برق اهمیت بالایی دارند و سخت افزارها در این سه بخش مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از اعضای شرکت دانش بنیان رویای عصر رایانه به تجارت نیوز گفت: «مشتری های خاص و محدود در این زمینه موجب می شود که این شرکت به صورت مستقیم با مشتریان عمومی سر و کار نداشته باشد. نیروگاه ها، شرکت های تولیدی و مجموعه های صنعتی به عنوان کاربران محصولات این شرکت در زمینه نرم افزار و سخت افزار شناخته می شوند. از این رو ما در سال حدود ۱۰۰ قطعه تولید می کنیم.»

او در ارتباط با چالش های کنونی به قیمت ارز اشاره کرد و گفت: «در شرایط با ثبات، افزایش قیمت ارز می تواند منجر به افزایش سود حاصل برای شرکت شود. چرا که تولید و صادرات این محصولات رونق شرکت را به دنبال خواهد داشت اما شرکت هایی که همزمان با صادرات، به واردات خدمات و محصولات نیز وابسته اند، از این رهاورد متضرر خواهند شد.» تحریم های بین المللی و فضای مبهم در ارتباط با امکان تحریم نیز از سوی دیگر آرامش بازار را هدف قرار می دهد.»

در این رابطه برخی قطعات سخت افزاری در بازارهای بین المللی قیمتی حدود ۸ هزار دلار دارند که با افزایش بی سابقه قیمت دلار این ارقام با نوسانات در بازار مقصد روبرو می شوند.

منبع:تجارت نیوز

   #رایانه #نرم افزار #قیمت ارز #قیمت دلار #کانادا #زنجان #افزایش قیمت #اقتصاد جهان #استان زنجان #فناوری اطلاعات

محتوای خبر «لرزه بر اندام شرکت های دانش بنیان» را در سایت «جهان نیوز» ببینید