تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
آمریکا، مکزیک و کانادا میزبان جام جهانی 2026 وکیل ملت: کنگره فیفا آمریکا، مکزیک و کانادا را به عنوان میزبانی جام جهانی 2026 انتخاب کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی وکیل ملت ، کنگره فیفا لحظاتی پیش به پایان رسید و فوتبال مراکش برای دومین بار در جلب آرا برای برگزاری یک جام جهانی ناکام ماند. آنها میزبانی را به اتحادی مجتمع در سه کشور (آمریکا، مکزیک و کانادا) واگذار کردند؛ سه کشوری که گستره برگزاری یک دوره رقابتی جام جهانی را از آمریکای شمالی تا منطقه کارائیب امتداد خواهند داد. جالب اینکه آمریکا قبلا در جنگ میزبانی جام جهانی 1994 همین مراکش را شکست داده بود و این اتفاق برای دومین بار رخ داد. سه کشور کانادا، آمریکا و مکزیک برای میزبانی مشترک شانس بیشتری از مراکش داشتند چراکه مشخصا برگزاری جام جهانی در این سه کشور سرمایه بسیار بیشتری به نسبت مراکش جلب خواهد کرد، همچنین امکانات سخت افزاری کشور آمریکا که میزبان اصلی این تورنمنت خواهد بود قابل قیاس با مراکش نیست.با وجود این که کشورهای مختلفی از مراکش اعلام حمایت کرده بودند، در گزارشی که فیفا چندی پیش منتشر کرده بود بسته پیشنهادی آمریکایی ها نمره ۴ از ۵ و پیشنهاد مراکش نمره ۲.۷ از ۵ را به دست آورده بود و می شد حدس زد که احتمال پیروزی نامزد آفریقایی کمتر از رقیب باشد.


امروز آمریکا برای جلب میزبانی 134 رای آورد و مراکش نتوانست بیش از 65 از آرای اعضای کنگره فیفا را به خود جلب کند. انتخاب این میزبان از آنجا اهمیت داشت که دو انتخاب قبلی (روسیه و قطر) مجادلات بسیاری را در سطح جهان به همراه آورده بود که روزنامه نگاران و رسانه ها (بخصوص انگلیسی زبان ها) به شدت به فیفا تاخته و این دو انتخاب را ناشی از پرداخت رشوه های کلان می دانستند.

01309377.jpg


این میزبانی 32 سال بعد از اولین برگزاری جام جهانی در آمریکا انجام خواهد شد. همچنین مکزیک نیز در دو جام جهانی 1970 و 1986 میزبان دو جام جهانی خاطره انگیز بوده است. کانادا هم که اتفاقا اولین تجربه حضور خود درجام جهانی را در همین جام جهانی 1986 جشن گرفته است حالا باید به دنبال ایجاد شرایطی برای حضور مثبت در این رقابت ها باشد که شاید با تعداد تیم های بیشتری برگزار شود و شاید انتخاب 3 کشور برای میزبانی جام جهانی ناشی از همین تغییر باشد. ایده ای که اینفانتینو در دستور کار دارد تا به جای 32 تیم فعلی 48 تیم در جام جهانی حضور پیدا کنند.


برنده شدن کمپین آمریکا، مکزیک و کانادا و برگزاری جام جهانی در این سه کشور در شرایطی که دولت ترامپ با هر دو کشور همسایه تنش هایی را تجربه کرده است، فصل جدیدی از همکاری آنها را رقم خواهد زد. جالب اینکه با برگزاری جام جهانی در این سه کشور که از لحاظ آب و هوایی شرایط متفاوتی دارند باتوجه به جام جهانی برای اولین بار 4 فصل را نیز تجربه خواهد کرد. چیزی که شاید این تورنمنت را تبدیل به رقابتی خاطره انگیزتر کند.

01309373.jpeg

   #جام جهانی #مکزیک #کانادا #کمپین

محتوای خبر «آمریکا، مکزیک و کانادا میزبان جام جهانی 2026» را در سایت «وکیل ملت» ببینید