تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان

درحالی که بازار خودروی کشور وضعیت عجیبی را پشت سر می گذارد و آگهی های خریدوفروش بسیار عجیب و ناامیدکننده ای را می بینیم تصویری در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود که در آن شاهد صف شبانه خریداران فولکس واگن گلف 400 میلیونی هستیم!


نبود نظارت و برخورد از یک طرف و همچنین جولان دلالان و فرصت طلبان از سوی دیگر شرایطی را به وجود آورده اند که در طی چند روز شاهد افزایش قیمت چند ده میلیونی خودروهای وارداتی و حتی داخلی هستیم. مشخص نیست که آیا تمامی افرادی که شبانه برای خرید چنین خودرویی صف می بندند مصرف کننده واقعی هستند و یا اینکه به امید سود زیاد اقدام به خرید می کنند.

امیدواریم مسئولان محترم در اسرع وقت فکر عاجلی برای وضعیت بازار خودروی کشور بکنند و با تشدید برخورد با واسطه و سودجویان زمینه آرامش فکری و روانی بازار را فراهم کرده و خریداران واقعی با آسودگی خیال اقدام به خرید کنند.

  • ترکش های خروج پژو-سیتروئن به قطعه سازان می خورد

پژو سیتروئن در شرایطی در موقعیت ترک ایران قرار گرفته که ترکش های این ماجرا به پیکره قطعه سازان نیز اصابت خواهد کرد.


به گزارش دنیای اقتصاد و به نقل از دنیای اقتصاد، طبق بیانیه رسمی پژو سیتروئن، این گروه خودروسازی به تبعیت از سیاست های آمریکا و خروج این کشور از برجام، فعالیت های خود را در ایران به حالت تعلیق در خواهد آورد. شرایط به شکلی است که پژو سیتروئن اگر نتواند مجوز ماندن دریافت کند، در فرصت باقیمانده تا ضرب الاجل آمریکایی ها (ششم آگوست برابر با نیمه مرداد امسال)، از ایران خارج خواهد شد. رفتن پژو سیتروئن اگرچه بیشترین ضربه را به ایران خودرو و سایپا به عنوان شرکای داخلی آن ها وارد می کند، با این حال صنعت قطعه کشور نیز از خطرات آن در امان نخواهد بود.

آن طور که خبر می رسد، تمامی قطعه سازان مرتبط با پژو سیتروئن، از سوی آمریکایی ها و بابت همکاری با ایران مورد تهدید قرار گرفته اند. بر این اساس، قطعه سازان موردنظر حق هیچ گونه همکاری با ایران را ندارند و اگر مرتکب تخلف در این ماجرا شوند، با جریمه های سنگین مادی و معنوی مواجه خواهند شد. با این حساب، قراردادهایی که در پسابرجام میان قطعه سازان ایرانی و فرانسوی منعقد شده، عملاً تاریخ مصرفشان تا نیمه مرداد امسال به پایان خواهد رسید. نکته دیگر اینجاست که با بازگشت تحریم های آمریکا از اواسط تابستان، روند تأمین مواد اولیه نیز برای قطعه سازان داخلی به مشکل خواهد خورد. در واقع با توجه به تهدیدهای آمریکا، به احتمال فراوان بسیاری از منابع خارجی، تأمین مواد اولیه موردنیاز صنعت قطعه ایران را متوقف می کنند زیرا نمی خواهند با عتاب و جریمه آمریکایی ها مواجه شوند؛ بنابراین با بازگشت تحریم ها، احتمال مختل شدن روند تأمین قطعات خودروهای داخلی (حتی آن ها که داخلی سازی بالایی دارند) وجود خواهد داشت و این موضوع می تواند به کاهش تیراژ در صنعت خودرو کشور بینجامد.

  • آشفته بازار خودرو در سایه نبود نظارت

ساندرو استپ وی
واحد مرکزی خبر: رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو انحصار در توزیع خودروهای داخلی و نبود نظارت بر فعالیت های این بخش را سبب آشفتگی بازار خودرو اعلام کرد. خلأ نظارت، بازار خودرو را آشفته کرده است. سعید موتمنی با اشاره به اختلاف ۱۴ میلیونی خودروهای داخلی در بازار نسبت به کارخانه افزود: از دو هفته گذشته با اعلام شورای رقابت برای افزایش ۱۰ درصدی خودرو در پایان خرداد، بازار خودرو دچار التهاب و خودروهای داخلی با افزایش قیمت مواجه شده است. وی با بیان اینکه پس از اعلام افزایش قیمت خودرو، شرکت های توزیع کننده اقدام به محدودیت در تحویل خودرو کرده اند، گفت: خودرو به اندازه نیاز بازار در پارکینگ ها وجود دارد، اما انحصار در توزیع خودرو از جانب ۵ شرکت سبب به هم ریختن بازار خودرو شده است. رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو با اشاره به محدودیت ارائه خودروهای بالای ۳۰ میلیون تا ۴۵ میلیون تومان و افزایش قیمت این خودروها ادامه داد: این افزایش قیمت سبب بالا رفتن قیمت خودروهای مونتاژی و اختلاف قیمت ۵۰ میلیونی این خودروها در بازار نسبت به کارخانه شده است. موتمنی دونرخی بودن خودرو را وضعیتی نامناسب دانست و گفت: ما متقاضی راه اندازی طرح ساماندهی بازار خودرو هستیم زیرا نبود نظارت بر شبکه توزیع عامل آشفتگی بازار خودرو است.

  • قیمت خودروهای وارداتی


در ادامه قیمت برخی از خودروهای وارداتی پرطرفدار را خدمت شما عزیزان تقدیم می کنیم. البته فکر می کنیم این قیمت ها در ساعات آینده بازهم افزایش خواهند یافت. وضعیت به گونه ای است که هر فروشنده ای قیمت های تخیلی و غیرقابل تصور را برای کالای خود تعیین می کند و هیچ نظارت و برخوردی نیز با این گونه اقدامات صورت نمی گیرد.

نام خودرو

قیمت (میلیون تومان)
هیوندای سوناتا هیبریدی

300

هیوندای توسان

354
هیوندای الانترا

205

کیا سورنتو

435
کیا سراتو

238

کیا اپتیما

405
تویوتا راو 4

410

هیوندای سانتافه

438
تویوتا کمری هیبریدی

290

نیسان جوک

225
کیا اسپورتیج

375

   #خودرو #بازار خودرو #افزایش قیمت #پژو #سیتروئن #تویوتا #هیبریدی #کیا اپتیما #سایپا #تویوتا کمری

محتوای خبر «میز خبر: صف شبانه برای خرید فولکس گلف 400 میلیونی!» را در سایت «پدال» ببینید