تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
توزیع سبد کالای اساسی برای کارگران و بازنشستگان

یک کارشناس بازار کار تاکید کرد که سیاست توزیع کالاهای اساسی به منظور افزایش قدرت خرید و بهبود وضع معیشت خانوارهای کارگری و مستمری بگیر باید در پیش گرفته شود.

حمید حاج اسماعیلی اظهار کرد: وقوع برخی تحولات منطقه ای و جهانی، افزایش قیمت طلا، نوسانات ارزی و مواردی از این دست می تواند بر معیشت کارگران و بازنشستگان و قشر حداقل بگیر تاثیر بگذارد، به همین دلیل در چنین شرایطی و با توجه به وضعیت اقتصادی باید با اتخاذ سیاست هایی فشار بر طبقات محروم و ضعیف را کاهش داد.

وی ادامه داد: یکی از این راهکارها، سیاست توزیع سبد کالا و اقلام مورد نیاز خانوارهای کارگری و مستمری بگیر است که باید در چندین نوبت انجام گیرد و برای اینکه از جمعیت بازنشسته، کارگر و کارمند حمایت کنیم به پرداخت یارانه هایی نیاز داریم.

این کارشناس حوزه کار با بیان اینکه دولت باید برای گروه های کم درآمد کارگری، کارمندی و مستمری بگیر، وام ودیعه مسکن در نظر بگیرد، افزود: متاسفانه سیاست ها در بخش مسکن، فنی و هماهنگ نیست و به جای رونق بخش مسکن و ایجاد اشتغال در آن بعضا تبلیغات غیرفنی صورت می گیرد که به جهش قیمت مسکن منجر می شود، این در حالی است که بخش اعظمی از دریافتی کارگران و حداقل بگیران صرف اجاره بهای مسکن می شود.

حاج اسماعیلی با اشاره به هزینه های بالای درمان و پایین بودن حقوق بازنشستگان و کارگران، گفت: معتقدم به جای دعواهای زرگری بین سازمان تامین اجتماعی و وزارت بهداشت، باید شرایط استفاده از بیمه درمان را برای مشمولان قانون کار و مستمری بگیران تسهیل کنیم تا کسانی که بیمه تامین اجتماعی دارند، بتوانند از مراکز بهداشتی خصوصی، دولتی و دانشگاه ها استفاده کنند و هزینه کمتری بپردازند.

به اعتقاد این کارشناس حوزه کار، برای افزایش قدرت خرید خانوارهای کارگری و بازنشستگان، در کنار ارائه خدمات رفاهی، آموزشی، درمانی و اختصاص ودیعه مسکن، توزیع کالای اساسی به اقشار ضعیف و کم درآمد باید در دستور کار قرار گیرد.

توزیع سبد غذایی یکی از سیاست های حمایتی دولت از اقشار محروم و ضعیف جامعه است که در طول سنوات گذشته و در ایام خاصی از سال بین نیازمندان و گروه های محروم و کم درآمد توزیع می شود. عمده مشمولان این سبد غذایی را خانوارهای تحت پوشش نهادهای حمایتی از جمله کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی تشکیل می دهند. فعالان کارگری همواره تاکید دارند که کارگران و مستمری بگیران تامین اجتماعی جزو اقشار محروم و آسیب پذیر جامعه به شمار می روند و از این جهت برای بهبود وضع معیشت و افزایش قدرت خرید مستحق بهره مندی از مزایای سبد کالا هستند.
منبع: ایسنا

   #تامین اجتماعی #قدرت خرید #قیمت مسکن #وام #یارانه #سازمان تامین اجتماعی #افزایش قیمت #ایجاد اشتغال #اشتغال

محتوای خبر «توزیع سبد کالای اساسی برای کارگران و بازنشستگان» را در سایت «عصر اقتصاد» ببینید