تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
خبرگزاری شبستان، بخش بین الملل نمایشگاه قرآن کریم در نهمین روز از برپایی نمایشگاه کار خود را آغاز کرد.

در ابتداء این مراسم محمود واعظی معاون بخش بین الملل نمایشگاه قرآن با بیان اینکه هدف ما از راه اندازی این بخش نشان دادن ظرفیت های قرآنی جمهوری اسلامی ایران است، اظهار داشت: امروز در کشور ما خیلی از موسسات و نهادها وجود دارند که با عنوان بین المللی فعالیت می کنند ولی متاسفانه فعالیت آنها در جشنواره ها و نمایشگاه دیده نمی شود.

وی ادامه داد: ما در این دوره از نمایشگاه قرآن کریم در بخش بین الملل چهارویژه نامه را خواهیم داشت که با هدف ارائه ظرفیت قرآنی ایران در خارج از کشور رونمایی می شود، این چهار ویژه نامه به چهار زبان انگلیسی، اردو، ترکی و عربی چاپ و عرضه می شود.

واعظی تاکید کرد: ما در کشوری زندگی می کنیم که در عرصه فعالیت های قرآنی بی نظیر است و در جهان حرف اول را می زند، ما در عرصه علمی و نیروی انسانی و همچنین اساتید زبان در دنیا زبان زد هستیم.

معاون بخش بین الملل نمایشگاه قرآن یادآور شد: کشورهای دیگر نیاز دارند تا از ظرفیت های قرآنی ما استفاده کنند که امیدواریم با کمک مسئولین و نهادهای مربوطه بتوانیم این کار را به خوبی انجام دهیم.

در ادامه این مراسم عبدالهادی فقهی زاده معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اهداف این دوره از نمایشگاه قرآن تصریح کرد: این کتاب آسمانی میراث همه ملت های اسلامی است و از آنجایی که این کتاب در جهان یک وجه دیپلماسی دارد مورد توجه همگان است.

وی افزود: ما در این دوره از جشنواره جریان سازی فکری و هنری را مدنظر قرار داده ایم، خوشبختانه این دوره از نمایشگاه توانسته انگیزه های فرهنگی و هنری را به وجود بیاورد، همین امر باعث شده است که شاهد حوادث زیبا و باشکوه ای در عرصه بین المللی باشیم.

صلاح زواوی سفیر کشور فلسطین در ایران در ادامه این مراسم با اشاره به اقدام امام راحل در بدو انقلاب و طرح موضوع قدس نیز خاطرنشان کرد: با طرح قدس از سوی امام راحل موضوع فلسطین مورد توجه منطقه قرار گرفت و از این رو آخرین جمعه ماه رمضان به عنوان روز فلسطین انتخاب شد، همین موضوع واکنش کشورهای دیگر را در پی داشت.

زواوی ابراز داشت: پشتوانه همه ما قرآن و پیامبر اکرم(ص) است، ما امروز با جهاد و وحدت امت اسلامی موافق هستیم، اگر علما اسلام دست به دست هم بدهند و وحدت را پیشه خود بگیرند ما به پیروزی دست پیدا خواهیم کرد.

در ادامه این مراسم آیت الله تسخیری با بیان اینکه امام علی(ع) می فرمایند« قرآن را به نطق در بیاورید چراکه قرآن به این آسانی سخن نمی گوید بلکه با آنهایی که با دل و جان با این کتاب آسمانی مانوس باشند به سخن می پردازد»، تصریح کرد: همه نظامات باید به قرآن آمیخته شود و مردم هم باید پای به پای قرآن بنشینند و مشکل خود را با قرآن حل کنند.

وی بیان کرد: ما باید بتوانیم در ماه رمضان بیانات قرآن را بدست آوریم، امروز راه اندازی بخش بین الملل قرآن کریم یک حرکت مثبت بود، امیدوارم اینگونه حرکت های قرآنی در کشور بیش از پیش ادامه داشته باشد.

در پایان این مراسم عبدالمنعم الاحریز سفیر الجزایر نیز طی سخنانی با بیان اینکه ایجاد جشنواره های قرآنی زمینه ایجاد وحدت بین امت اسلامی است، گفت: مردم الجزایر در ماه مبارک رمضان این ماه ره به نیکی یاد می کنند و در روز و شب آن به بندگی در این ضیافت الهی می پردازند.

وی ادامه داد: رسالت ماه رمضان رسالت جهانی و چه بسا راهی برای درک دیگران است.

سفیر الجزایر در ایران تاکید کرد: امروز اسرائیل خباثت های زیادی را علیه فلسطین دارد، یکی از خباثت های بارز امروز اسرائیل انتقال پایتخت رژیم صیهونیستی به قدس شریف و کشتار مردم مظلوم فلسطین است که هیچگاه الجزایر نسبت به آن بی تفاوت نخواهد بود.

الاحریز در پایان گفت: زندگی در سایه صلح از آرمان های الجزایر است، اما امروز جامعه بین المللی باید این فرهنگ را در کل دنیا اتخاذ کند و از همین جا می توانم بگویم برگزاری این نمایشگاه ها در ایجاد وحدت در بین امت های اسلامی کمک قابل توجهی خواهد داشت، در واقع نمایشگاه قرآن در مجامع بین المللی همتا ندارد.

پایان پیام/523
ضمیمه :

   #قرآن #نمایشگاه #ماه رمضان #اسرائیل #پایتخت #رونمایی #محمود واعظی #حوادث

محتوای خبر «بخش بین الملل نمایشگاه قرآن کریم افتتاح شد» را در سایت «شبستان» ببینید