تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
18-5-15-174740amedeo-modigliani.jpgفرهنگ > هنر - همشهری آنلاین:
یکی از پنج نقاشی موسوم به No Couche آمدئو مودیلیانی در حراجی شامگاه دوشنبه ساثبیز در نیویورک به بهای ۱۵۷ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار فروخته شد

و رکورد این حراج خانه را شکست؛ هر چند موفق به شکستن رکورد ۱۷۰ میلیون دلاری این هنرمند ایتالیایی نشد.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از گاردین، هلنا نیومن که مجری حراج ساثبیز بود، در سالنی سرشار از دوستداران هنر و خریداران آثار هنری نخستین چکش خود را با رقم 125 میلیون دلار روی میز کوبید. این روند تا 139 میلیون دلار ادامه داشت و همان جا متوقف شد. این رقم با مالیات و سهم حراج خانه به 157 میلیون دلار رسید اما نتوانست به رکورد 170 میلیون دلاری یک نقاشی دیگر از مودیلیانی برسد که سه سال پیش در حراجی کریستیز ثبت شده بود.

آنچه در حراج خانه ساثبیز به خریداری ناشناس فروخته شد، یکی از پنج تابلوی مجموعه موسوم به برهنه مودیلیانی است که تا امروز در حراجی های هنری عرضه شده اند و انتظار می رفت یک رکورد تازه خلق کند. از آنجا که ارزش آثار هنرمند نامدار ایتالیایی سال ها پشت سد چهره هایی چون پابلو پیکاسو اسپانیایی و کلود مونه فرانسوی پنهان مانده بود، در سال های اخیر توجه به او بیش از گذشته شده است.

مودیلیانی این تابلو را سال 1917 خلق کرد؛ یعنی درست سه سال پیش از مرگ در 35 سالگی. این تابلو همان سال برای اولین و آخرین بار در نمایشگاه انفرادی او در گالری برت ویل پاریس به نمایش درآمد و بسیار جنجالی شد. هجوم انبوه تماشاگران برای دیدن نقاشی مودیلیانی روی دیوار گالری پای پلیس را به میان کشید و آنها خواستار تعطیلی فوری نمایشگاه برای جلوگیری از جنجال شدند.

تابلوی مودیلیانی سال 2003 به قیمت 27 میلیون دلار به یک میلیاردر ایرلندی فعال در عرصه تربیت اسب و رقابت های اسبدوانی فروخته شده بود. گران ترین تابلوی هنری فروخته شده «سالواتور موندی» لئوناردو داوینچی است که یک شاهزاده سعودی آن را 450 میلیون دلار خرید. «زنان الجزایری» پیکاسو هم 140 میلیون دلار فروخته شده است.

   #نقاشی #همشهری #نمایشگاه #نیویورک #پاریس #گران ترین #تعطیلی #جنجالی #دیوار #مالیات

محتوای خبر «نقاشی مودیلیانی با ۱۵۷ میلیون دلار رکورد ساثبیز را شکست» را در سایت «همشهری آنلاین» ببینید