تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
  • تحریم های آمریکا دلار را از اقتصاد نفتی جدا می کند/تحلیل
پارس تودی- ایرینا اسلاو کارشناس اقتصاد نفتی تاکید کرد به نظر می رسد تحولاتی که بعد از تحریم های جدید آمریکا علیه ایران و پای بندی اروپا، چین و روسیه به برجام روی داده است به شکلی جدایی بازار نفت از دلار را در بلند مدت رقم بزند ولی در کوتاه مدت برای ایرانی ها و چینی ها بازی برد-برد رقم خواهد خورد.

به گزارش پایگاه اینترنتی اویل پرایس اسلاو نوشت: اصولا یک کشور باید از تصمیم آمریکا برای اعمال تحریم های جدید علیه ایران و صنعت نفت این کشور خشنود باشد و این کشور بزرگترین وارد کننده دنیا و بزرگترین خریدار نفت ایران است.

زمانی که چینی ها سرانجام ماه گذشته قیمت گذاری نفت برای خریدهای خود براساس یوآن را اعلام کردند، این کار بر اساس راهبرد این کشور برای توسعه نفوذ بین المللی واحد پول چین انجام گرفت. حال با تحریم های آمریکا علیه ایران، یوآن می تواند بیش از پیش توسعه یابد و از دیگر سو پکن نیز وعده داده است خرید نفت از ایران را نیز ادامه بدهد؛ کاری که به احتمال زیاد پرداخت آن با یوآن خواهد بود.

ایران نیز باید با این باور همراهی کند. این کشور حتی پیش از اعلام رئیس جمهور ترامپ برای خروج از برجام اعلام کرده بود که ترجیح می دهد مبادلات نفتی خود را با ارزهایی غیر از دلار انجام دهد؛ ارزی که ایرانی ها برای دسترسی به آن با دشواری روبرو هستند.

ماه گذشته نیز تهران و مسکو توافقی را امضا کردند که براساس آن مبادلات این دو کشور با ارزهایی غیر از دلار انجام گیرد؛ هدف از این کار کاستن از نفوذ واحد پول آمریکا در اقتصادهای این کشورها بود. یک ماه قبل تر نیز بستن قراردادهای وارداتی به دلار را ممنوع و ارز دلخواه خود را در مبادلات بورس نیز یورو قرار داد. به دیگر سخن، ایران به مراتب ترجیح می دهد برای فروش نفت خود یوآن چینی را دریافت کند یا در ازای نفت، کالاهای مورد نیازش را بگیرد؛ توافقی مشابه را نیز با روسها بسته است.

مساله در اینجاست که یک میلیون بشکه نفتی که تحریم های جدید آمریکا آن را هدف قرار داده است تا از بازار خارج شود، در واقع از بازار خارج نمی شود. تحلیل گران این آمار را با توجه به میزان نفتی که تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا در کنار هم باعث خروج نفت ایران از بازار جهانی شد، اعلام می کنند.

بعد برنامه جامع اقدام مشترک یا توافق هسته ای ایران به دست آمد و تحریم ها برچیده شدند. این بار، واشنگتن به تنهایی کار تحریم را پیش می برد. اروپایی های امضا کننده توافق به روشنی این را گفته اند که به صرف خروج آمریکا از برجام، آنها قصد خروج از این توافق را ندارند.

آلمان که یکی از امضا کنندگان برجام است اعلام کرد از شرکت ها و صنایع خود در ایران حفاظت می کند. این امکان نیز وجود دارد که فرانسوی ها که شرکت توتال علاقه زیادی به طرح گازی پارس جنوبی دارد، همین راه را پیش بگیرند. فراتر از همه، اروپایی ها در مجموع بزرگترین خریدار نفت ایران هستند و روزانه ششصد و بیست و چهار هزار بشکه از ایران خریداری می کنند.

برخلاف دفعه پیش، همه خواهان ادامه خرید نفت ایران هستند و هر چند ممکن است برخی از خریداران مجبور به کاهش خرید نفت از ایران باشند، چینی ها هیچ وابستگی اقتصادی یا امنیت ملی به آمریکا ندارند. ایران نیز به نوبه خود برای فروش نفت به بازار نیاز دارد، حتی اگر مجبور باشند نفت خود را به یوآن بفروشند و بعد آن را به ارزی دیگر مانند یورو تبدیل کنند که البته هزینه بر است. بهرحال فروش ارزان تر بهتر از این است که به کل فروخته نشود.

محتمل ترین گزینه این است که چینی ها سرمایه گذاری های خود را در صنعت نفت ایران بیشتر کنند. ایران بخشی از طرح "یک کمربند، یک راه" (جاده ابریشم جدید) چین است و تامین گلوگاه صنعت نفت ایران بخشی طبیعی از این طرح به شمار می آید. خرید نفت ایران به یوآن باعث تکمیل این طرح خواهد شد.

توافق برای وارد کردن نفت ایران به یوآن فقط شروع کار است. در بلند مدت، برای بسیاری از تجارت های نفتی، مبادله بر اساس واحد پول اصلی ترین وارد کننده، دیگر امری دور از تصور نخواهد بود. با این حال سالها طول خواهد کشید تا یوآن بتواند دلار را به عنوان اصلی ترین واحد پول در تجارت نفت تضعیف کند؛ قطعا خطرهایی را نیز در پی خواهد آورد.

بهرحال در کوتاه مدت، تحریم های آمریکا وضعیتی برد-برد را برای ایران و چین رقم می زند.

مترجم: حسین جعفر یامی

112/140بیشتربخوانید

راه اندازی بازار خرید و فروش نفت با یوآن در چین

صندوق بین المللی پول اعلام کرد؛ چین در مسیر رشد اقتصادی حرکت می کند

تاکید رئیس جمهور چین بر ادامه سیاست چین واحد+ویدئو

تاکید چین بر لزوم پایبندی آمریکا به سیاست چین واحد

   #چین #برجام #یورو #رئیس جمهور #مسکو #روسیه #واشنگتن #پارس جنوبی #رشد اقتصادی #خروج از برجام