تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
جهرمی: اقدام جدیدی در مقابله با فیلترشکن ها آغاز نشده است

محمد جواد آذری جهرمی روز گذشته در گفت و گو با خبرنگاران از اثرات مخرب فیلترشکن ها گفت. او از نقش شرکت زیرساخت در مسدود کردن فیلترشکن ها تحت دستور رئیس جمهور خبر داد. این موضوع با واکنش تند کاربران در شبکه اجتماعی توئیتر همراه بود. زمانی که کاربری در این شبکه از وزیر ارتباطات هدف مسدود سازی فیلترشکن ها را جویا شد، جهرمی اینگونه به کاربر مورد نظر پاسخ داد.

5231.jpgجهرمی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام که لینک آن را در انتهای توئیت خود پیوست کرده است، دلایل اعمال محدودیت ها را این گونه توضیح داده است:
  1. یکی از دلایل مخالفت دولت با اعمال محدودیت کلی بر پیام رسان ها فراگیر شدن فیلترشکن ها بود.
  2. اگر ظنی بر ارتباط برخی پیامرسان ها مثل تلگرام با سرویسهای اطلاعاتی وجود داشت، در مورد برخی فیلترشکن ها این ارتباط دیگر ظن نیست بلکه یقین است و بودجه برخی از آنها مستقیما از طرف دولت آمریکا تامین می شود. بنابراین اکنون با فراگیر شدن فیلترشکن ها که قابل پیش بینی بود، شرایط نامناسبتری رخ داده است.
  3. در سیاست های اعلامی دولت های متخاصم با مردم ایران، راهکارهایی برای فراگیر شدن فیلترشکن ها در ایران مطرح و پیگیری شده است. عدم تدبیر برای همراهی مردم در تصمیماتی که برای فضای مجازی اتخاذ می شود، عملا باعث ترویج فیلترشکن ها و در نتیجه تقویت برنامه های متخاصمین است.
  4. جدا از این دسته فیلترشکن ها، دسته ای دیگر نیز باج افزار و بدافزار هستند و در زمانیکه زندگی روزمره مردم در فضای مجازی شکل گرفته، تهدید بزرگی برای امنیت آنها مطرح می شود.
  5. اختلاف نظر در مسئولین و نارضایتی جمعی از مردم اکنون تهدید بزرگتری را برای امنیت فضای مجازی فراهم کرده که نمیتوان از کنار آن به راحتی گذشت و باید برای آن چاره جدی اندیشید.

جهرمی امروز در گفت وگو با اعتمادآنلاین، ابتدا در خصوص پیام رسان های داخلی گفت:

با ارزیابی اظهارات شرکت های پیام رسان در فروردین 97، به این نتیجه رسیدیم که مجموع توان پیام رسا ن های داخلی 15 میلیون کاربر فعال است. اکنون مجموعا حدود 10 میلیون کاربر فعال دارند که برخی مردم هم کاربر چند پیام رسان هستند. بنابراین فعلا از بابت ظرفیت پیام رسان های داخلی جای نگرانی وجود ندارد و در حال توسعه هستند.

او با اعلام اینکه آمادگی دارد تا با هماهنگی مرکز ملی فضای مجازی مستندات امکانات واگذار شده به سروش را منتشر کند، اظهار داشت که مدیران سروش راه صلاحی را در پیش نگرفته اند. مکاتبات آنها برای پوشش ظرفیت 20 میلیونی با همان امکانات در فروردین ماه موجود است.

او در پایان در مورد وضعیت استفاده کاربران ایرانی از تلگرام بعد از دستور قضایی برای فیلترینگ این پیام رسان گفت:

بنابر شواهد کاربران در مقابل تصمیم قضایی مقاومت نشان داده اند و متاسفانه فیلترشکن ها در حال ترویج هستند و امنیت فضای مجازی با چالش مواجه شده است. گزارش وضعیت به طور مرتب برای مرکز ملی فضای مجازی ارسال می شود. اقدام جدیدی در مقابله با فیلترشکن ها آغاز نشده و روال همان است که از دی ماه وجود داشته است. مقابله با این حجم درخواست فیلترشکن ها کار ساده ای نیست و پیچیدگی بسیار بالایی دارد. حدود یکماه قبل این چالش ها را به مقامات ذیربط منعکس کرده ایم.

   #فضای مجازی #تلگرام #شبکه اجتماعی #وزیر ارتباطات #رئیس جمهور #جواد آذری جهرمی #باج افزار #توئیتر #اینستاگرام

محتوای خبر «جهرمی: اقدام جدیدی در مقابله با فیلترشکن ها آغاز نشده است» را در سایت «سخت افزار» ببینید