تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
دیپلماسی تدبیر و امید مبتنی بر اهداف اعتدالی آیت الله هاشمی است/می توان بدون آمریکا مسیر برجام را ادامه داد/اداره شهرها مبتنی بر رعایت حاکمیت قانون و دسترسی شهروندان به اطلاعات آزاد است+ببینید محسن هاشمی رفسنجانی گفت: در باب توفیق دیپلماسی ایران و دولت تدبیر و امید که مبتنی بر اهداف اعتدالی سال های اخیر آیت الله هاشمی است، تردیدی وجود ندارد چرا که این توافق(برجام) ایران را از مراحل خطر عبور داده و نباید به خاطر این حرکت ترامپ حرکت های شتاب زده داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار برنا از آبادان، محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای اسلامی شهر تهران در سفر یک روزه خود به منطقه آزاد اروند در نشست با اعضای شورای اسلامی شهر و مدیران منطقه آزاد اروند در سالن همایش های هتل کاروانسرای آبادان اظهار کرد: خروج آمریکا از برجام نشان می دهد برجام توافقی کارآمد بوده و سود ملی داشته است اما چون این توافق نتوانسته منافع شخص ترامپ و هم پیمانانش به خصوص هم پیمانان منطقه ایی خود و در راس آنها رژیم صهیونیستی را فراهم کند و در قاموس ترامپ جایی برای توافق برد برد نیست، منتهی به خروجش از برجام شد.

دیپلماسی تدبیر و امید مبتنی بر اهداف اعتدالی آیت الله است

وی گفت: ایران همواره به تعهدات خود پایبند بوده و هیچ گاه در موضوعات مختلف فقط به دنبال نفع خود و احیانا ضرر دیگران نبوده است.

هاشمی افزود: می دانیم این اقدام ترامپ یک فضا سازی تبلیغاتی برای تحت الشعاع قرار دادن فضای داخلی کشور است و می توانیم با خویشتن داری این تهدید را به فرصت تبدیل کنیم همانطور که از بدو انقلاب تاکنون همواره انقلاب اسلامی تهدیدهای بی شماری را به فرصت تبدیل کرده و چهل سال است که پاینده و پایدار است.

فرزند آیت الله هاشمی توضیح داد: در باب توفیق دیپلماسی ایران و دولت تدبیر و امید که مبتنی بر اهداف اعتدالی سال های اخیر آیت الله هاشمی است، تردیدی وجود ندارد چرا که این توافق(برجام) ایران را از مراحل خطر عبور داده و نباید به خاطر این حرکت ترامپ حرکت های شتاب زده داشته باشیم.

می توان بدون آمریکا مسیر برجام را ادامه داد

وی با اشاره به بیانات اخیر رهبری عنوان کرد: طبق فرمایش مقام معظم رهبری باید هوشمندانه و با استفاده از حرکت های عقلانی بتوانیم تضمین های جدیدی را از کشورهای باقی مانده بگیریم به صورتی که منافع ما بیش از پیش فراهم شود. و انشاالله بتوانیم این مسیر را بدون آمریکا ادامه بدهیم.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران یادآور شد: آیت الله هاشمی پیش از مرگشان خروج آمریکا از برجام را پیش بینی کرده بودند و در این باره گفته بودند روش های ترامپ غیر قابل پیشبینی است و به اصول پایبند نیست لذا بعید نیست که برجام را زیر پا بگذارد.

آبادان و خرمشهر محل ورود تمدن به کشور بوده اند

محسن هاشمی در بخش دیگری از صحبت های خود در این جلسه با عنوان اینکه تهران در زمان جنگ معین خرمشهر بوده و آقای کامروا این مسئولیت را در آن زمان به عهده داشته است، اضافه کرد: همیشه از طرف شهرداری تهران به خرمشهر و آبادان کمک شده اما مقدار آن کم بوده و لازم است که همیشه به فکر حل مسائل این منطقه با امکانات موجود در تهران باشیم چرا که در گذشته های دور خرمشهر و آبادان به تهران کمک کرده اند و این شهرها نقطه ورود تمدن به کشور بوده اند. امیدواریم بتوانیم همکاری های گذشته را ادامه بدهیم.

وی گفت: قطعا در برگشتم به تهران بررسی و پیگیری های لازم را دنبال خواهم کرد و ادامه دهنده همکاری های گذشته خواهیم شد که تهران پس از جنگ تا رفع محرومیت و ایجاد رونق اقتصادی این منطقه همچنان به وظیفه مُعینی خود ادامه دهد.

هاشمی رفسنجانی تصریح کرد: شهرهای آبادان و خرمشهر در دوران بازسازی بعد از جنگ تحمیلی آنچنان که باید محورهای اقتصادیشان مناسب سازی نشد که مردم و منطقه از امکانات بهتری برای ماندگاری برخوردار بشوند و چنان شکوفا شود که به جای کوچ از این شهرها شاهد مهاجرت از بیرون به این منطقه بشویم و ارتباطات خارجی آن توسعه یابد. البته در دهه اخیر شاهد حرکت هایی بودیم و این شهرها به منطقه آزاد ارتقا یافتند و در ادامه وسعت منطقه از 170 به 350 کیلومتر مربع؛ به کل شهرهای آبادان و خرمشهر تعمیم داده شد و اخیرا از مزیت ها بین المللی نیز برخوردار شدند که در آینده نمود بیشتر در پی دارد.

حاکمیت قانون و عدالت محوری، انظباط شهری و دسترسی شهروندان به اطلاعات آزاد

رئیس شورای اسلامی شهر تهران در خصوص ماهیت جلسه که با عنوان نشست با شوراهای شهر منطقه آزاد اروند برگزار شده است خطاب به اعضای شوراهای شهر منطقه آزاد اروند گفت: اولین نکته ایی که باید در خصوص اداره شهرها یادآور شد، حاکمیت قانون، انظباط شهری و دسترسی شهروندان به اطلاعات آزاد از سوی اعضای شورا و شهرداران در نظر گرفته شود که اگر این موارد رعایت نشود دچار مشکلات عدیده می شویم که بعضا در تهران هم به این درد رفتار هستیم.

وی افزود: بحث فساد و مبارزه با آن که موضوع پر اهمیت این روزها کشور است باید مورد توجه اعضای شورا باشد. اگر در توسعه ضوابط و امکانات، قانون رعایت نشود مشکلات افزایش می یابد.

محسن هاشمی اضافه کرد: کیفیت زندگی شهروندان و محیطی برای زیستن بسیار اهمیت دارد خدمات شهری نیز دارای اهمیت بالایی است و اعضای شورا باید این را مد نظر خود قرار دهند و به صورت عدالت محور همه شهر از امکانات برابر برخوردار بشود.

وی با یادآوری این جمله طنز که آبادانی ها ایران و تهران را حومه شهر خود می دانند گفت: اساسا حومه بار مضاعفی را به شهرها تحمیل می کنند و از این رو حومه تهران و شهرهای اقماری آن روزانه حدودا 750 هزار خودرور را به سوی پایتخت روانه می کنند و ترافیک تهران از صبح زود از سوی حومه آغاز می شود که در این جا نیز باید به حومه اهمیت دهید و چاره اندیشی کنید و اگر قرار است حومه آبادان(شهرهای اروندکنار و چوئبده) نیز به منطقه آزاد اروند و این شهرها اضافه شوند باید از اکنون به فکر بار تحمیلی این مناطق به شهر آبادان بشوید.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: تاب آوری شهر نیز مهم است که باید مورد توجه قرار گیرد چرا که به مسائل فرهنگی و اجتماعی بر می گردد و برگرفته از صیانت فرهنگی، دینی و ملی است که تاب آوری را افزایش می دهد

هاشمی نگاه به آسیب های شهری از جمله فرهنگی و اجتماعی را بسیار پر اهمیت عنوان کرد و چاره اندیشی آن را با کمک گرفتن از فرهنگیان و متخصصین متناسب با منطقه قابل حل دانست.

وی با در پیش بودن سه خرداد یاد شهید جهان آرا را گرامی دانست و عنوان کرد: آیت الله جمی در تمام مدت جنگ تحمیلی آبادان را ترک نکردند و زبانزد خاص و عام بود و آیت الله هاشمی از ایشان به نیکی و به عنوان عنصری شجاع و مقاوم یاد می کردند.

محشن هاشمی در پایان اضافه کرد: از طرف خودم، خانواده و دوست داران آیت الله هاشمی از شما تشکر می کنم که این گونه یاد آیت الله هاشمی را گرامی داشتید.

لازم به ذکر است که محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای اسلامی شهر تهران در سفر یک روزه خود به منطقه آزاد اروند و شهر آبادان در نشست با اعضای شورای اسلامی شهر های منطقه آزاد اروند، مدیرعامل، قائم مقام، معاون فنی و زیر بنایی و معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند حضور یافت.

وی در پایان این سفر از تابلوی بزرگراه نام گذاری شده به نام آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی در ورودی آبادان با حضور اصحاب رسانه و خبرگزاری ها، شیوخ عرب و معتمدین منطقه رونمایی کرد.

   #آبادان #منطقه آزاد #آیت الله هاشمی #برجام #شهر تهران #عدالت #فرهنگیان #مقام معظم رهبری #انقلاب اسلامی #پایتخت

محتوای خبر «دیپلماسی تدبیر و امید مبتنی بر اهداف اعتدالی آیت الله هاشمی است/می توان بدون آمریکا مسیر برجام را ادامه داد/اداره شهرها مبتنی بر رعایت حاکمیت قانون و دسترسی شهروندان به اطلاعات آزاد است+ببینید» را در سایت «خبرگزاری برنا» ببینید