تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
واکنش مسکو به تحریم های ضدروسی از سوی آمریکا
وزارت خارجه روسیه علت تحریم های جدید آمریکا علیه موسسات دفاعی این کشور را منحرف کردن اذهان از شکست مفتضحانه حمله موشکی به سوریه توضیح داد و چنین اعمال فشارهایی را بر خط مشی مسکو بی تاثیر نامید.
به گزارش جهان نیوز به نقل از تسنیم ، دولت آمریکا روز چهارشنبه (9 ماه مه) اقدامات محدودکننده ای را علیه برخی ساختارها و شرکت های روسی اعمال کرد که به عقیده واشنگتن، قانون ملی در مورد عدم گسترش تسلیحات کشتارجمعی را نقض و قراردادهایی با کشورهای سوریه، ایران و کره شمالی منعقد کرده اند.

وزارت امور خارجه روسیه تحریم های جدید آمریکا را تمایل این کشور برای منحرف کردن توجه ها از شکست مفتضحانه حمله موشکی 14 آوریل (25 فروردین) به خاک سوریه ارزیابی کرده است.در بیانیه منتشره در این رابطه آمده است: «رسما تلاش می شود تا روسیه را به نقض قوانین داخلی آمریکا متهم کنند که همکاری های نظامی-فنی با کشورهای کره شمالی، ایران و سوریه را ممنوع کرده است، در حالیکه این قانون هیچ ارتباطی به روسیه ندارد. واقعیت این است که مقامات واشنگتن تمایل دارند تا توجه جامعه جهانی از شکست مفتضحانه حمله موشکی 14 آوریل آمریکا به همراه انگلیس و فرانسه به خاک سوریه که نقض آشکار حقوق بین الملل بود را منحرف کنند.»

این بیانیه افزوده است: «دقیقا به همین دلیل است که ساختارهای روسی مانند گارد 183 نیروهای پدافندهوایی و مرکز آموزشی نیروهای هوابرد در "گاتچین" در فهرست این تحریم ها قرار گرفته اند. ظاهرا برای اینکه این نیروها به خوبی آموزش دیده و تجربه خود را در اختیار نیروهای پدافند هوایی سوریه قرار دادند که موفق شده بخش اعظم موشک های متجاوزان غربی را منهدم کنند.»

مقامات وزارت خارجه روسیه یادآوری کردند که شرکت «روس آبارون اکسپورت» و اداره عملیاتی ستادکل نیروهای مسلح روسیه نخستین بار نیست که در فهرست سیاه آمریکا قرار گرفته اند. ظاهرا آمریکایی ها فراموش کرده اند این نخستین بار نیست که چنین تحریم هایی اعمال شده و تصور می کنند که باز هم با تهدید و اعمال زور می توانند به اهداف خود برسند.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه همچنین تاکید شده که واشنگتن قادر نیست با اعمال فشار اقتصادی یا نظامی، مسکو را مجبور به صرف نظر کردن در باره حمایتش از متحدانش و دفاع از منافع ملی روسیه کند. ضمن اینکه تحریم های جدید اعتراف به این است که پدافند هوایی سوریه در تاریخ 14 آوریل با موفقیت توانسته با نابودی دقیق بیشتر موشک های شلیک شده به خاک این کشور، امکانات و کارآیی تسلیحات نظامی ساخت روسیه را به نمایش بگذارد.

   #روسیه #سوریه #مسکو #واشنگتن #کره شمالی #وزارت امور خارجه #فرانسه #ستادکل نیروهای مسلح #انگلیس