تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
خطیب نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به نقش دولت در انسجام ملی و برون رفت از مشکلات گفت: دولت از ظرفیت خود برای خلق اجماع و وحدت استفاده کند
صراط:

حجت الاسلام محمدحسن ابوترابی فرد خطیب نماز جمعه تهران در خطبه های نماز جمعه عبادی سیاسی سخنانی این شهر اظهار داشت: برای برون رفتن از تنگناهای اقتصادی نیازمند، پیوند جریان های سیاسی هستیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، وی با بیان اینکه دولت باید از همه توان و ظرفیت خود برای خلق اجماع اجتماعی و وحدت استفاده کند، اظهار داشت: پیوند جریان های سیاسی معتقد به نظام راه را برای خدمت به نظام هموار می کند.

خطیب نماز جمعه امروز تهران در بخش دیگری از سخنان خود یکی از دلایل جدی مشکلات جامعه کارگری را افزایش بی ظابطه حقوق و دستمزد ها دانست و خطاب به مسئولان اجرایی کشور، گفت: متناسب با ارزش کار نیروهای خود، حقوق و دستمزد را تعریف کنید.اگر از منابع مالی مطمئن نیستید، چرا بعضی از دستگاه ها 50 درصد نسبت به افزایش حقوق ها اقدام کرده اند؟ هزینه ها را خلق می کنید، بعد از بانک مرکزی استقراض می کنید، استقراض دولت از بانک مرکزی، سم مهلکی برای اقتصاد ملی است؛ استقراض دولت از بانک های عامل به معنیکاهش منابع بانک ها جهت تزریق به تولید ملی است.

وی در بخش دیگری از سخنانش به مشکلات ارزی ایجاد شده طی ماه های اخیر اشاره کرد و گفت: تنش هایی که در بازار ارز و در عملکرد اقتصادی ایران در حوزه رشد اقتصادی، اشتغال، بیکاری، تورم، مشاهده می شود، ناشی از عملکردهای مسئولین، دولت و قوای مرتبط با این حوزه است. اگر می خواهیم عملکرد اقتصادی ایران رشد کند، باید به عوامل مؤثر بر اقتصاد ایران، توجه کنیم.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران، درآمدهای نفتی را یکی از مهم ترین شاخص های مؤثر بر اقتصاد ایران اعلام کرد و افزود: اتکای بودجه به درآمدهای نفتی، یک خطای استراتژیک است. رهبر انقلاب سال ها بر قطع بودجه کشور با درآمدهای نفتی تأکید کرده اند، اما متأسفانه هرگز مورد توجه قرار نگرفته است؛ قیمت نفت متأثر از سیاست های جهانی است و عوامل سیاسی به شدت بر آن تأثیرگذار است لذا باید رابطه بودجه با درآمدهای نفت را قطع و آن را به ثروت ماندگار با روش های اصولی و ماندگار تبدیل کنیم.

حجت الاسلام ابوترابی فرد، دومین شاخص مؤثر بر عملکرد اقتصاد ایران را تأمین مالی دولت دانست و تصریح کرد: سیاست های تأمین مالی دولت نقش بسیار مؤثری در سیاست های اقتصاد کشور است.متأسفانه بدون نگاه به درآمدهای کشور شاهد افزایش هزینه ها هستیم؛ قوا بر افزایش حقوق ها و دستمزدها سبقت می گیرند، کشور ظرفیت افزایش حقوق و دستمزدهای شما وزرا را ندارد.

وی خطاب به مسئولان اجرایی کشور، گفت: چرا بدون تأمین منابع مطمئن، هزینه ها را خلق می کنید، سپس از بانک مرکزی استقراض می کنید؛ استقراض دولت از بانک مرکزی، سم مهلکی برای اقتصاد ملی است.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران اضافه کرد: افزایش نرخ رشد و حجم پول باعث شده که دلارهای نفتی را به بانک مرکزی با اصرار بفروشیم؛ دارایی های خارجی بانک مرکزی را افزایش دهیم و به اقتصاد ضربه بزنیم.شاخص سیاست اعتباری، سود سپرده و سود تسهیلات است، این شاخص نقش مهمی در اقتصاد و تولید ملی ایفا می کند. در حوزه نفت، به جز قیمت نفت، سیاست های آن در دست دولت و مسئولان است، آنها می توانند این سیاست ها را با آینده نگری، رسیدن به اجماع و گفت وگوی نزدیک بین دولت و مجلس حل و فصل کنند.در تدوین بودجه رؤسای کمیسیون ها باید مورد مشورت قرار بگیرند.

حجت الاسلام ابوترابی فرد با بیان اینکه شاخص سیاست ارزی، متأثر از سیاست هایی است که ذکر شد و باید اصلاح شود، گفت: سهولت فضای کسب و کار یکی دیگر از شاخص هایی که بر اقتصاد کشور تأثیر گذاشته است. توجه به این امر، یعنی پاسخ به رهبر انقلاب جهت استحکام تولید ملی؛ یعنی فراهم کردن بستر اشتغال و پاسخ به جامعه کارگری،کاهش هزینه تولید و قدرت رقابت با کاهای خارجی، که متأسفانه رتبه ما در این حوزه ها مناسب نیست و باید به اصلاح رفتارها اقدام کنیم.

وی تأکید کرد: ما باید اقتصادمان را استحکام ببخشیم.باید فضای کسب و کار را برای کارآفرینان و نیروهای عالِم که از اقتصاد دانش بنیان برخور دارد، تسهیل کرده و فضا را در اختیار آنها قرار دهیم.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران در واکنش به اظهارات اخیر رؤسای جمهور فرانسه و آمریکا درباره برجام، گفت: رئیس جمهور آمریکا که به نظر می رسد فاقد تجربه سیاسی لازم است، به این سخن کوتاه رئیس جمهور فرانسه توجه کند. رئیس جمهور آشنا به اوضاع منطقه، جهان اسلام و ایران در کنگره آمریکا خطاب به آمریکایی ها گفت مانند رهبران قبلی خود در برابر ایران دچار خطا و اشتباه نشوید. پیام آن این است که تحریم های فلج کننده و فشارهای سیاسی به خلق قدرتی برای ایران تبدیل شد و موضع غرب در برابر ایران تغییر کرد زیرا آنها به روحیه ایستادگی در ملت ایران پی بردند.

حجت الاسلام ابوترابی فرد افزود: مدیران جهانی باید به اتفاق نظر برسند که باید شرکای خود را از افراد قابل اعتماد، انتخاب کنند.باید به این فهم برسند که به نظام سلطه و به ویژه آمریکا نبایدکمترین اعتماد را داشت. ما به این راهبرد که راهبرد اسلام است، ادامه می دهیم؛ چهره های متعهد و دلسوز نظیر امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب، با الهام از آموزه های قرآن می گویند که آمریکا قابل اعتماد نیست.

وی تصریح کرد: با توجه به اوضاع منطقه و جهان می دانیم که باید به جبهه مقاومت نزدیک شد و روابط خود را بر این اساس تنظیم کرد. با هدایت الهی تاکنون این راه را با موفقیت طی کردیم. برای رسیدن به قله های آزادی با حمایت از محور مقاومت، حرکت خود را ادامه می دهیم.

   #نماز جمعه #بانک مرکزی #رئیس جمهور #اقتصاد ایران #رهبر انقلاب #فرانسه #مشکلات جامعه #امام جمعه #کارآفرینان #قیمت نفت

محتوای خبر «امام جمعه تهران به دولت؛ راه را برای وحدت ملی هموار کنید» را در سایت «صراط» ببینید