تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان

تحلیل بنیادی فخوز

شرکت فولاد خوزستان

بزرگترین عرضه کننده شمش فولاد و دومین قطب تولید فولاد خام در کشور می باشد و یکی از بنگاه های پیشرو اقتصادی که در عرصه­های ملی و منطقه ای صنعت فولاد حضوری فعال دارد. شرکت فولاد خوزستان طراح ومبتکر نخستین کوره احیاء مستقیم گندله سنگ آهن برمبنای روش جهانی میدرکس ، ونیز سازنده اولین کوره پاتیلی با فن آوری کاملا ایرانی درواحد فولادسازی است.

شرکت در سال مالی ۹۵ ، موفق به تولید ۳,۵۹۹,۶۸۸ تن و فروش ۴,۳۷۸,۵۵۴ تن اسلب،بلوم و بیلت شده که مبلغ کل فروش شرکت ۴۸۰۷۱ میلیارد ریال بوده است. شرکت در سال مالی ۹۵، توانسته است ۴۴۷ ریال سود به ازاء هر سهم دست یابد.

شرکت در سال مالی ۹۶ ، شرکت در بودجه پیش بینی شده برای سال مالی ۱۳۹۶ بر اساس عملکرد ۶ ماهه مبلغ ۸۱۲ ریال سود به ازا هر سهم سود پیش بینی کرده است ,در حالیکه در اسفند ماه شرکت شفاف سازی در خصوص تعدیل مثبت در سود هر سهم سال ۹۶ منتشر کرد که در آن سود هر سهم خود را به عدد ۱۰۵۳ ریال رساند. و پس از آن در فروردین ماه ۹۷ شرکت افزایش حدودا ۹٫۲ درصدی سود خالص هر سهم در سال مالی ۹۶ را نسبت به آخرین برآورد خود پیش بینی می نماید و سود هر سهم خود را از مبلغ ۱۰۵۳ ریال به ۱۱۵۰ ریال افزایش داد.که علت عمده این تعدیل بشرح ذیل بیان شد:

افزایش حدودا” ۲۰۹۸ میلیارد ریالی درآمد فروش محصولات بدلیل افزایش ۱٫۷ درصدی مقدار فروش و افزایش ۱٫۱ درصدی متوسط نرخ فروش محصولات که عمدتا” بدلیل افزایش نرخ برابری دلار به ریال بوده است . نرخ تسعیر ارز در آخرین پیش بینی منتشره بر اساس عملکرد ۱۱ماهه ، برای اسفند ماه ۴۴۵۰۰ ریال برآورد شده بود در صورتی که این نرخ در اسفند ماه ۴۸۱۱۰ ریال تحقق یافته است.

وضعیت پوشش بودجه در ۱۲ ماه سال ۱۳۹۶

شرکت فولاد خوزستان در عملکرد اسفند ماه خود موفق به فروش ۸۸۴ میلیارد تومان انواع محصول خود (معادل ۱۳ درصد از بودجه کل شرکت) شده است.

همچنین مجموع کل فروش شرکت از ابتدای سال مالی تاکنون به مبلغ ۷۱۷۹ میلیارد تومان رسیده (معادل ۱۰۳ درصد از بودجه). لازم به توضیح است که کل مبلغ فروش شرکت در سال مالی گذشته شرکت مبلغ ۴۸۰۷ میلیارد تومان بوده است و پیش بینی شرکت برای کل سال مالی ۹۶، مبلغ ۶۹۶۹ میلیارد تومان بوده است که موفق شده است بیشتر از آن فروش داشته باشد.

شرکت در اسفند ماه موفق به فروش اسلب و بلوم وبیلت با نرخ های ۲۲۷۰ تومان و ۲۲۵۰ تومان به ازا هر کیلو شده است که این نرخ ها نسبت به میانگین نرخ فروش شرکت در ۱۱ ماهه به ترتیب با افزایش ۲۴ و ۳۲ درصدی همراه بوده است.

در نمودار زیر روند نرخ های فروش ماهانه شرکت نمایش داده شده است.

تحلیل بنیادی فخوز | فولاد خوزستان

در نمودار زیر نحوه پوشش مبلغ فروش شرکت در سال مالی ۹۶ را به تفکیک هر ماه به تصویر کشیده شده است.

همچنین در نمودار ذیل نحوه پوشش مقدار فروش شرکت در سال مالی ۹۶ به تفکیک هر ماه نمایش داده شده است.

تحلیل بنیادی فخوز | فولاد خوزستان

برآورد سود سال مالی ۹۷

مقدار فروش: در این پیش بینی مقدار فروش سال ۹۷ را نزدیک به سال ۹۶ در نظر گرفته ایم. در پیشبینی ۳ ماه ابتدای سال ۹۷ نیز تقریبا شرکت مقدار فروش سال ۹۷ را برابر با فروش شرکت در سه ماه ابتدایی سال ۹۶ در نظر گرفته است. که ما این موضوع را به کل سال تعمیم داده ایم.

نرخ فروش: ۶۴ درصد از تولید بلوم و بیلت صادراتی و ۳۳ درصد داخلی و نیز ۵۴ درصد از فروش اسلب داخلی و ۴۶ درصد آن فروش خارجی در نظر گرفته شده است. بنابراین نرخ های جهانی اسلب و بلوم و بیلت بر نرخ های فروش شرکت تاثیرگذار می باشد، اما نکته حائز اهمیت در اینجا تاخیر سه ماهه تاثیرپذیری نرخ های فروش شرکت از نرخ های موجود در بازاهای جهانی می باشد. در این پیش بینی نرخ فروش صادراتی اسلب، بلوم و بیلت به صورت محتاطانه برابر با ۵۳۰ و ۵۲۰ دلار در نظر گرفته شده است.

همچنین نرخ فروش داخلی محصولات متاثر از نرخ میانگین فروش میلگرد در بورس کالا می باشد. که این نرخ را به صورت میانگین و محتاطانه برابر با ۲۴۰۰ تومان در نظر گرفته ایم. البته در بورس کالا نرخ های بالاتری نیز معامله شده است که به دلیل حجم کم معاملات، خیلی قابل اتکا نمی باشند.

نکته مهم که می تواند بر سود شرکت تاثیر گذار باشد نرخ دلار می باشد. همانطور که بالاتر بیان شد، شرکت به دلیل افزایش نرخ دلار در اسفند ماه تعدیل مثبت ۹ درصدی داده و نرخ دلار را برابر با ۴۸۱۱ تومان در نظر گرفته است. اما بر اساس مصوبه جدید دولت نرخ دلار ۴۲۰۰ تومان تعیین شده است.

تحلیل بنیادی فخوز | فولاد خوزستان

تا تعیین نشدن دقیق نرخ دلار نمیتوان تحلیل دقیقی در خصوص سود آوری شرکت داد. اما با توجه به رشد نرخ های جهانی و امید به تدام آن و همچنین ثبات در سایر مفروضات در نظر گرفته شده می توان کف سود هر سهم شرکت را برای سال مالی ۹۷ برابر با ۱۴۵۰ ریال در نظر گرفت. که در صورت رشد نرخ دلار می توان انتظار سود های بالاتر از این را برای شرکت متصور شد.

در جدول ذیل تغییرات سود هر سهم شرکت را در قبال تغییرات نرخ دلار مشاهده می نمایید.

تحلیل بنیادی فخوز | فولاد خوزستان

منبع: شرکت کارگزاری بانک توسعه صادرات – بهاره حیدری مقدم
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

   #نرخ دلار #بورس #نمودار #خوزستان #بورس کالا

محتوای خبر «تحلیل بنیادی فخوز | فولاد خوزستان» را در سایت «تحلیلها» ببینید