تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
نسیم آنلاین رییس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: برنامه های ستاد مبارزه با مواد مخدر با سیاست های کلی نظام همسو است و فعالیت های رویکرد اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر نیز طی ۵ سال گذشته با موفقیت های خوبی همراه بوده است.

به گزارش ایسنا، دکتر سعید صفاتیان گفت: رویکرد اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر برای اولین بار در سال ۱۳۹۲ در زمان انتصاب دکتر رحمانی فضلی وزیر کشور و دبیرکل ستاد از سوی ایشان مطرح شد. این رویکرد به معنای این بود که جامعه، خانواده، کارگران معلمان، دانش آموزان در مقاطع دبیرستان ها و دانشگاه ها در مبارزه مشارکت و هر کدام در حوزه های مختلف آن اعم از مقابله، پیشگیری، درمان و صیانت فعالیت کنند.


وی با بیان اینکه فعالیت های این رویکرد در طی ۵ سال گذشته با موفقیت های خوبی همراه بود، افزود: مقایسه سال های ۹۷ و ۹۲ نشان می دهد که این استراتژی، توانسته در کشور به جایگاه خوبی برسد و دستگاه های عضو ستاد نیز توانسته اند برنامه های متنوع و خوبی را در حوزه های مقابله، پیشگیری، حقوقی و درمان تدوین و اجرا کنند.


رییس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: با توجه به اینکه در قانون برنامه ششم توسعه، به راهبرد اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر توجه ویژه ای شده است، دستگاه های ذی ربط، بیش از گذشته ملزم و مکلف به اجرای برنامه هایی خواهند شد که در راستای اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر باشد.


صفاتیان گفت: هدف اصلی راهبرد اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر، این است که در حوزه پیشگیری از اعتیاد و اجرای برنامه های آن با مشارکت همه اقشار جامعه، موفق شویم و از معتاد شدن جوانان در هر رده سنی جلوگیری کنیم.


وی اظهار کرد: از سال گذشته که قانون برنامه ششم توسعه در کشور مصوب شد ، دو موضوع "کاهش ۲۵ درصد اعتیاد" و "مدیریت مصرف" مطرح شد، برنامه های ستاد در سال ۹۶ دقیقا در راستای همین دو موضوع در حرکت هستند و اجرا می شوند، یعنی "مدیریت مصرف" به گونه ای برنامه ها را طراحی و برنامه ریزی می کند که ارتباط بین قاچاقچیان و مصرف کنندگان را تا جایی که امکان دارد، کمتر کند.


این درمانگر اعتیاد ، ایران را دومین کشور دنیا از لحاظ تعداد مراکز درمانی اعتیاد خواند و گفت: ۷ هزار مرکز درمانی در کشور وجود دارد که توانسته اند در این سالها چندین هزار معتاد را تحت پوشش خدمات درمانی قرار دهند و با اجرای برنامه های "کاهش ۲۵ درصد اعتیاد" تعداد معتادان در کشور کاهش یابد.


صفاتیان افزود: در قانون برنامه ششم توسعه، اصلاحاتی در قانون مبارزه با مواد مخدر انجام شد که یکی از این اصلاحات، کاهش موارد اعدام بود که مورد استقبال کشورهای بین المللی و سازمان ملل قرار گرفت.


به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر وی در ادامه، مجموع برنامه های ستاد را در سال های گذشته مثبت ارزیابی کرد و گفت: در ایران، برنامه های موفق و کارآمدی در حوزه های پیشگیری از اعتیاد و درمان داریم که می توانند الگوهای مناسبی برای دیگر کشورها باشند.


رییس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: بیکاری و فضای اقتصادی در حوزه فعالیت های ستاد مبارزه با مواد مخدر نیست. این امر، به عهده وزارتخانه های "تعاون، کار و رفاه اجتماعی" و "مسکن و شهرسازی" و "اقتصاد و دارایی" است، اگر آنها مشکلات بیکاری و اقتصادی را حل کنند، به تبع اثرات آن، در حوزه فعالیت های ستاد از جمله پیشگیری از اعتیاد تاثیرگذار خواهد بود.


صفاتیان در پایان گفت: در حوزه مقابله با عرضه نیز هر ساله میزان کشفیات مواد مخدر و عملیات ها افزایش و تعداد شهدای ما، کاهش می یابد که در این بخش، از همه کشورهای دنیا بالاتر هستیم.

منبع: ایسنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع رسانی خود را در این رابطه انجام می دهد.

   #مواد مخدر #وزیر کشور #سازمان ملل #دانش آموزان

محتوای خبر «رفع مشکل بیکاری و تاثیرش در کاهش آمار اعتیاد» را در سایت «نسیم» ببینید