تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
کارشناس مسائل اقتصادی و استاد دانشگاه گفت: برای تحقق شعار سال نیازمند ایجاد قرارگاه اقتصادی هستیم که نیروهای انقلابی به مانند دوران دفاع مقدس با ایجاد این قرارگاه جنگ اقتصادی امروز را مدیریت کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ جواد یاری کارشناس مسائل اقتصادی و استاد دانشگاه در گفتگو با خبرنگار دیار آفتاب؛ با اشاره به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری تحت عنوان «حمایت از کالای ایرانی» و راهکارهای تحقق آن گفت: مهم ترین نکته درخصوص نامگذاری شعار سال دانستن فلسفه این نامگذاری است. اینکه چرا رهبر معظم انقلاب بیشترین تاکید را بر مردم در تحقق این شعار داشته و خواستند تا مردم هم در این زمینه کمک کنند.

تحریم های اقتصادی یکی از ابزارهای دشمن برای براندازی نظام اسلامی

وی با بیان اینکه دشمنان نظام اسلامی در توطئه های اخیر خود برای مهار انقلاب از ابزار اقتصادی بهره گرفته اند، گفت: دشمنان برای براندازی نظام از ابزارهای متعددی بهره گرفته اند که یکی از این ابزارها فشارها و تحریم های اقتصادی است که در سال های اخیر گرای آن را هم برخی عوامل و بازوان برانداز داخلی به آمریکایی ها و غرب دادند.

این کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: دشمن به این نتیجه رسیده است که برای مهار انقلاب اسلامی و تحمیل سیاست های خود به جمهوری اسلامی ایران و تغییر سیاست های نظام، راهی جز بهره گیری از ابزار اقتصادی ندارد؛ کما اینکه در بسیاری از کشورها این تجربه را داشته اند که با فشار اقتصادی به مردم، زمینه تغییر و فروپاشی راحت تر ایجاد می شود.

یاری با تاکید بر اینکه حوزه اقتصاد و مسائل اقتصادی مهم ترین ابزاری است که دشمن برای براندازی نظام از آن بهره گرفته است، گفت: در اغتشاشات دی ماه اثبات شد که دشمن برای براندازی نظام از ابزار اقتصاد بهره گرفته و امنیت داخلی را هدف قرار داده است.

تفکر «لیبرالی» برخی از دولتمردان مانع از اجرای «اقتصاد مقاومتی»

این استاد دانشگاه در ادامه با بیان اینکه در سال های اخیر مقام معظم رهبری اقتصاد مقاومتی را به عنوان استراتژی کلان به دولت و مجلس ابلاغ کرده اند ولی تاکنون گام جدی برداشته نشده است، گفت: یکی از دلایلی که تاکنون گام اصلی در این زمینه برداشته نشده است وجود تفکر لیبرالی و سرمایه داری برخی از دولتمردان است.

وی حمایت از کالای ایرانی را یکی از زیرمجموعه های اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: بایستی این مسئله تبیین شود که چرا گرایش به خرید کالای خارجی در کشور وجود دارد. یک بحث در این زمینه بحث کیفیت بوده و بحث دیگر جبنه فرهنگی مسئله است.

این کارشناس مسائل اقتصادی در ادامه افزود: در بُعد فرهنگی نیازمند تغییر رفتار اجتماعی غلط موجود هستیم که در این عرصه بایستی بحث آموزش مورد توجه قرار گیرد و دستگاه های متولی از جمله آموزش وپرورش، رسانه ملی و مطبوعات باید تغییر رفتار اجتماعی را دنبال کنند.

تبلیغ کالای خارجی در سال «حمایت از کالای ایرانی» توسط رسانه ملی!

یاری با ابراز تاسف از اینکه در سال «حمایت از کالای ایرانی» همچنان شاهد تبلیغ کالاهای خارجی در رسانه ملی هستیم، گفت: از نهادهایی نظیر صدا و سیما انتظار بیشتری می رود تا در بُعد فرهنگ سازی و تحقق شعار سال گام بردارد ولی متاسفانه از ابتدای سال همچنان شاهد تبلیغ کالاهای خارجی در رسانه ملی هستیم و این نشان می دهد که هنوز متوجه حساسیت این اصل نشده اند.

مقابله با واردات بی رویه ضرورت فراموش شده تحقق شعار سال

وی افزود: دولت نقش اصلی در تحقق شعار سال دارد؛ متاسفانه شاهد واردات بی رویه کالاهایی توسط آقازده ها هستیم که مشابه آن در داخل وجود دارد؛ اگر به جای اینکه بخواهیم ۸۰ میلیون نفر جمعیت ایرانی را ترغیب به خرید کالای ایرانی کنیم، با واردات بی رویه جدی برخورد شود به طور قطع شاهد تحقق شعار سال خواهیم بود.

این کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: بهترین راهکار برای برخورد با واردات بی رویه این است که قوه قضائیه حداقل با ۵۰ آقازاده که در این زمینه نقش مهمی دارند برخورد کند و این افراد را به جرم ضد انقلاب محاکمه کند چراکه امروز برای براندازی نظام دشمن از ابزار اقتصادی استفاده می کند و هر کس در این راستا دشمن را کمک یا حمایت کند ضد انقلاب است.

یاری افزود: دولت نقش اصلی درخصوص تحقق شعار سال دارد، ملزم ساختن سازمان های دولتی به خرید کالاهای ایرانی، تدوین قوانین و سیاست های مناسب گمرکی در این زمینه اثرگذار است. اگر این موارد اجرایی شود نزدیک به ۹۰ درصد شاهد تحقق شعار سال خواهیم بود.

حمایت از کالای ایرانی؛ سبب رونق تولید و اشتغالزایی

وی به نقش مردم در تحقق شعار سال هم اشاره کرد و گفت: مردم بایستی به این مسئله توجه داشته باشند که کالای داخلی را مورد حمایت قرار دهند ضمن رونق تولید و ایجاد اشتغال باعث کاهش تورم و رکود خواهد شد.

این استاد دانشگاه در ادامه به نقش تولیدکننده هم در تحق شعار تاکید کرد و افزود: برای تحقق شعار سال بایستی تولید کننده هم به حقوق مصرف کننده احترام بگذارد و هر کالایی را تولید نکند.

یاری با اشاره به اینکه در هیچ کجای دنیا با شعار و توصیه های اخلاقی امور سیاسی و اقتصادی پیش نمی رود و نمی توان شاهد رشد و پیشرفت بود، گفت: اگر به تولیدکننده داخلی فشاری وارد نشود تا استانداردها را رعایت نکند و در این زمینه نظارتی وجود نداشته باشد، کار پیش نمی رود.

ایجاد قرارگاه اقتصادی لازمه تحقق شعار سال

این استاد دانشگاه ابزار نظارتی، قانونی و دقیق را به عنوان ابزاری مناسب برای حوزه تولید عنوان و بیان کرد: برای تحقق شعار سال نیازمند ایجاد قرارگاه اقتصادی هستیم که نیروهای انقلابی به مانند دوران دفاع مقدس با ایجاد این قرارگاه جنگ اقتصادی امروز را مدیریت کنند.

وی بر تقویت بخش خصوصی نیز تاکید و تصریح کرد: حمایت بی مورد از برخی کالاهای بی کیفیت داخلی نظیر صنعت خودروسازی که سال هاست تحرکی از خود نشان نمی دهد و هر ساله کیفیت کالای تولید آن کاهش می یابد و روزانه ۴۵ نفر را به کام مرگ می کشاند و همین کالای تولیدی بی کیفیت را با قیمتی گزاف به فروش می رساند هیچ توجیهی ندارد و نیاز است که بخش خصوصی به معنای واقعی تقویت شود.

خصوصی سازی واقعی عاملی در افزایش کیفیت تولید و تحقق شعار سال

این استاد دانشگاه بر اجرای صحیح اصل ۴۴ تاکید کرد و گفت: اگر صنعت خودروسازی در دست بخش خصوصی واقعی باشد شاهد افزایش کیفیت و در نهایت مصرف تولیدات داخل خواهیم بود. متاسفانه تاکنون خصوصی سازی در کشور به معنای واقعی محقق نشده است و نمونه آن هم در همین استان مرکزی شاهدیم که اجرای غیراصولی خصوصی سازی باعث تعطیلی بساری از واحدهای تولیدی شده است.

انتهای پیام/

   #براندازی نظام #بخش خصوصی #صنعت خودروسازی #دفاع مقدس #مقام معظم رهبری #قوه قضائیه #مطبوعات #صدا و سیما #تعطیلی #اشتغال

محتوای خبر «ایجاد قرارگاه اقتصادی لازمه تحقق شعار سال/تفکر «لیبرالی» برخی از دولتمردان مانع از اجرای «اقتصاد مقاومتی»» را در سایت «دانا» ببینید