تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
پیش بینی افزایش شمار موارد بروز سرطان در کشور تا سال ۲۰۳۰ معاون درمان وزارت بهداشت گفت: تا سال ۲۰۳۰ و ظرف ۱۲ سال آینده بیماران سرطانی کشور از ۱۰۰ هزار نفر در هر سال به ۱۵۰ هزار بیمار در هر سال افزایش می یابند.

به گزارش جی پلاس، دکتر قاسم جان بابایی در حاشیه افتتاح پروژه های درمانی سمنان در جمع خبرنگاران از افزایش جمعیت سالمندان و پیرشدن کشور به عنوان عاملی مهم در افزایش بروز بیماری سرطان نام برد و گفت: با افزایش میانگین سن جمعیت، موارد بروز سرطان نیز افزایش می یابد.

وی از افزایش سالانه ۱۰۰ هزار بیمار سرطانی جدید به تعداد بیماران مبتلا به سرطان کشور خبر داد و افزود: این آمار متاسفانه تا سال ۲۰۳۰ به سالانه ۱۵۰ هزار نفر افزایش می یابد.

معاون درمان وزیر بهداشت با بیان اینکه دو شاخص امید به زندگی و میانگین سنی رابطه مستقیمی با افزایش سرطان دارند، گفت: به هر میزان که امید به زندگی و میانگین سنی در جامعه افزایش یابد، امکان بروز بیماری سرطان در آن جامعه نیز افزایش می یابد؛ همچنان که امروز در کشور توسعه یافته ای مانند ژاپن که میانگین سنی بالایی داشته و یکی از کشورهای پیر محسوب می شود و موارد سرطان در آنها بالاست.

وی با اشاره به مشکلات بیماران سرطانی در تهیه دارو گفت: در گذشته اکثر اقلام دارویی مرتبط با بیماری سرطان از خارج وارد و سالانه هزینه زیادی صرف تامین آنها می شد، اما خوشبختانه در سال های اخیر بسیاری از داروهای مورد نیاز بیماران سرطانی در داخل تولید و روانه داروخانه های کشور می شود.

جان بابایی وارداتی بودن برخی داروهای سرطان را از دلایل قیمت بالای آنها خواند و گفت: خوشبختانه در چند سال گذشته برای تولید بیشتر داروهای اساسی مورد نیاز در درمان سرطان های مختلف در داخل کشور برنامه ریزی شد و هم اکنون اکثر این داروها در داخل تولید می شوند و لذا نگرانی چندانی از این نظر وجود ندارد.

وی با اشاره به حمایت های دولت از شرکت های داروساز داخلی ادامه داد: به دنبال این حمایت ها، خوشبختانه شرکت های داروسازی داخلی هم اکنون از توانمندی خوبی برخوردارند و تولید داخلی جوابگوی نیاز کشور به بسیاری از اقلام دارویی است.

معاون درمان وزیر بهداشت با اشاره به اینکه مراکز درمان سرطان در بسیاری از استان ها فعالیت دارند، افزود: در حال حاضر ۱۴۵ مرکز نوع یک درمان سرطان، ۳۰ مرکز درمانی نوع دو و ۱۵ مرکز پیشرفته درمان سرطان در سطح کشور فعالیت دارند.

   #سرطان #درمان سرطان #وزیر بهداشت #ژاپن