تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان

مگر تولید دیفیندر متوقف نشده است؟!

حداقل به طور رسمی، در سال 2016 میلادی و پس از گذشت نزدیک به هفتاد سال از شروع تولید لندروور دیفیندر و با آمار فروش یک میلیون دستگاه از آن، این اتفاق رخ داده است؛ دنیا این گونه به عظمت دیفیندر پی برد.


اما از آنجا که هنوز هیچ جانشین رسمی برای دیفیندر معرفی نشده است، عده ای در جگوار لندروور تصمیم گرفتند تا نسخه ای سفارشی از آن را روانه بازار نمایند و چه زمانی بهتر از هفتادمین سال تولد دیفیندر؟!

آیا با یک مدل جدید یا قدیمی مواجه هستیم؟

این یک مدل جدید نیست بلکه یک سری محدود دست-ساز 150تایی تولید شده توسط گروهی از کارکنان جگوار لندروور است.


بنابراین اگر شما 150 هزار پوند پول دارید می توانید آن را جهت خرید یک دستگاه دیفیندر قدیمی بازسازی شده هزینه نمایید. البته این خودروها آن قدرها هم قدیمی نیستند و این گروه تنها مدل های 2012 و بالاتر، آنهم با کارکرد کمتر از 32 هزار کیلومتر را مورد عملیات بازسازی قرار خواهد داد.


اکثر قسمت ها به جز بدنه کاملا جدید هستند. بهتر است از پیشرانه شروع کنیم؛ لندروور ورکز به یک پیشرانه V-8 پنج لیتری مجهز شده که قادر به تولید 400 اسب بخار قدرت و گشتاور 515 نیوتن متر است. شتاب صفر تا 96 کیلومتربرساعت آن معادل 5.6 ثانیه و نهایت سرعت آن بالغ بر 170 کیلومتربرساعت است. فراموش نکنید که با یک دیفیندر طرف هستید و سرعت های بالاتر چندان به کارتان نمی آید.


تغییرات به همین جا ختم نمی شود. گیربکس هشت سرعته اتوماتیک ZF، تعویض دنده را تنها ظرف مدت 200 میلی ثانیه انجام می دهد، نیروی پیشرانه وارد یک دیفرانسیل دو سرعته شده که قادر است تا 90 درصد گشتاور را به سوی هر یک از محورهای جلو و یا عقب ارسال نماید. سیستم تعلیق، ترمزها و میله های تعادل نیز کاملا به روز رسانی شده اند.


داخل کابین دیفیندر ورکزv8 همانند گذشته بویی از لوکس بودن نبرده است. به خاطر همین سادگی اش است که دوستش داریم. صفحه نمایشگر سامانه مسیریابی DAB/NAV به اندازه یک قوطی کبریت است. صندلی های مناسبی از جنس انواع موجود در رنجروور SVR، در اینجا نیز یافت می شود. سطح بکارگیری تجهیزات ایمنی در این خودرو بسیار ضعیف بوده و حتی اثری از ایربگ های جانبی هم در آن دیده نمی شود.


نمای ظاهری آن نیز از تراکتورهای چلسی دوست داشتنی تر بوده و کلیه 150 دستگاه لندرور ورکز، از سقفی مشکی رنگ برخوردار شده اند که آنها را از مابقی دیفیندر ها متمایز می نماید.


با روشن کردن پیشرانه، اولین چیزی که کاملا جلب توجه خواهد کرد، سکوت نسبتا زیاد پیشرانه است. این موتور در جگوار اف تایپ بسیار پر سروصداتر ظاهر شده است. اما در اینجا کاملا متمدنانه رفتار می نماید. صندلی راننده نسبتا کوچک بوده و تاحدی تحت زاویه قائمه طراحی شده است. این صندلی های اسپرت انصافا خشک هستند اما به خوبی بدن را در بر می گیرند. همچنین صندلی ها برخلاف غربیلک فرمان، قابل تنظیم هستند.


عملکرد گیربکس جدید، بر خلاف گذشته در سطح بسیار مطلوب قرار داشته و در حالت نیمه اتوماتیک به خوبی از پس وظایفش برخواهد آمد.
در سرعت های پایین رفتار پیشرانه کاملا متواضعانه است اما در سرعت های بالاتر اوضاع اندکی تفاوت خواهد داشت. شتاب گیری نیز نسبت به وزن 1902 کیلوگرمی این خودرو، در حد مناسب ارزیابی می شود.


با وجود ترمزهای 335 میلیمتری در جلو و گونه 300 میلیمتری در عقب، قدرت آنها برای متوقف نمودن دیفیندر کافی به نظر می رسد. در ضمن سیستم تعلیق بیش از حد لزوم سفت بوده و هیچ وقت نمی توان انتظار یک سواری آسایش بخش را از این خودرو داشت.


در عبور از پیچ ها نیز بایستی مواظب باشید و هرگز با سرعت بالا وارد پیچ نشوید. بهتر است با سرعت پایین وارد پیچ شده و با سرعت بیشتر از آن خارج شوید.


رفتار غربیلک فرمان هم چندان دقیق نیست و نوعی حس مبهم را به راننده منتقل می نماید. این مسئله باعث می شود تا بیشتر بر روی رانندگی متمرکز شوید.
اگر تصمیم به خرید یکی از انواع دیفندر ورکز V8 گرفته اید، باید بدانید که کلیه 150 دستگاه آن قبلا پیش فروش شده است. که نشان از محبوبیت بالای این مدل دارد و فشارها را برای رونمایی هرچه سریعتر از مدل جدید افزایش خواهد داد. این خودرو برای عاشقان ثروتمند دیفیندر که نیاز به یک اسباب بازی جدید دارند، خودروی مناسبی است اما پیشرانه پرقدرت 400 اسب بخاری در این خودرو نیاز به همراهی تجهیزات ایمنی و رفاهی گسترده تری دارد. قطعا اگر مدل جدید دیفیندر به طور رسمی رونمایی شود، بسیاری از مشکلات مدل ورکز V8 را شامل نخواهد شد.


منبع: topgear

   #مدل جدید #خودرو #جگوار #رونمایی #اسباب بازی #پیش فروش #سامانه #رانندگی #اسب بخار #بازی جدید