تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
گروه دانشگاه ــ معاون فرهنگی اجتماعی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اولین نشست پارک علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی با موضوع «نشست گفتمان گردشگری در الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت»، گفت: گردشگری عملی تعالی بخش است.
گردشگری عملی تعالی بخش است
به گزارش ایکنا؛ به نقل از مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران وابسته به جهاد دانشگاهی، در اولین نشست پارک علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی با موضوع «نشست گفتمان گردشگری در الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت» که در دانشگاه علم و فرهنگ و با حضور جمعی از اساتید و دانشجویان برگزار شد، سردار محمدرضا نقدی، معاون فرهنگی اجتماعی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، محمدحسین ایمانی خوشخو، سرپرست پارک علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی جهاد دانشگاهی، رحیم یعقوب زاده، رئیس مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران (وابسته به جهاد دانشگاهی)، منوچهر جهانیان، رئیس دانشکده گردشگری دانشگاه علم و فرهنگ و محمدرضا اکبری و سرپرست دفتر مطالعات و آموزش گردشگری، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به ایراد سخنرانی پرداختند.

محمدرضا نقدی، معاون فرهنگی اجتماعی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در «نشست گفتمان گردشگری در الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت» که در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد، اظهار کرد: گردشگری کاری است که خدا به آن دستور داده است؛ «سیرُوا فی الأرض»، شش بار در قرآن آمده و هدف از دستور سیر در زمین برای عبرت گرفتن است و قطعا به همین دلیل، عملی تعالی بخش است. خدا فرمان داده که در زمین بگردید تا عبرت بگیرید. خداوند با الفاظ مختلف به گردشگری دستور داده است: سیر، هجرت، عروج؛ حتی وقتی می خواهد به پیامبر اکرم (ص) معرفت عالی ببخشد، او را به گردشگری در عالم بالا می برد.

سردار نقدی افزود: گردشگری تعالی بخش یا متکی بر تعالیم دینی همه جنبه های زندگی را مدنظر قرار می دهد؛ با مقصد افزایش علم، کسب سلامت، انبساط روح، کسب روزی حلال، صله رحم، همه این سفرها، تکامل و تعالی بخش و مبتنی بر دکترین اسلامی هستند.

معاون فرهنگی اجتماعی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خاطر نشان کرد: برای تدوین گردشگری تعالی بخش، نیازمند خودباوری هستیم. یکی از دلایل آسیب دیدگی مراکز علمی و تحقیقاتی کشور، تقلید از دیگران است، باید خود را باور داشته باشیم و ابتکار عمل و خلاقیت به خرج دهیم. باید با نگاه متفاوت به سمت گردشگری برویم. لزومی ندارد به سراغ الگو های کشور های دیگر برویم؛ بلکه می توانیم از الگو های بومی و بکر داخلی استفاده کنیم. می توانیم مقاصد گردشگری متنوعی را برای گردشگران داخلی و حتی گردشگران خارجی ایجاد کنیم. درعین حال باید نوع روایت گری متفاوتی را نیز در پیش بگیریم. انتخاب سوژه های خاص و نوع روایت گری متفاوت می تواند برای گردشگر داخلی و خارجی، بصیرت بخش باشد.

سردار نقدی تاکید کرد: گردشگری و بازدید از اماکن تاریخی باید عبرت آموز باشد و این که در تاریخ بسیاری از این بنا های عظیم با بهره گیری و استثمار بسیاری از مردم طبقات زیرین جامعه ساخته شده است تا برای شاهان افتخار ایجاد کند در حالی که مردم در سخت ترین شرایط بودند.

وی افزود: کشور ما باید انواع گردشگری همچون گردشگری مذهبی، گردشگری روستایی و عشایری را ترویج دهد و ظرفیت های کشورمان در این حوزه ها به قدری غنی است که نه تنها این مناطق و اماکن پذیرای میلیون ها ایرانی باشد بلکه از بسیاری از نقاط مختلف جهان را می تواند ترغیب به سفر به ایران و بازدید از اماکن مقدس و جاذبه های معنوی نماید.

وی با تاکید بر ضرورت توسعه هر چه بیشتر گردشگری جنگ به عنوان یکی از انواع گردشگری افزود: تاکنون در این زمینه علی رغم زحماتی که در قالب اردو های راهیان نور انجام می شود، اما هنوز نتوانستیم همه اقشار را در این اردو های معنوی و تاثیر گذار مشارکت دهیم باید مسئولان در این زمینه تلاشی مضاعف کنند و هم چنین در جهت جذب و حضور علاقه مندان و مشتاقان ملل دیگر در مناطق جنگی و موزه های جنگ کشورمان تلاش نمایند.

سردار نقدی ادامه داد: اگر گردشگری موجب آشنایی بازدید کنندگان داخلی و خارجی از اماکن مقدس، مناطق جنگی و دستاورد های انقلاب اسلامی شود در این صورت می توان گفت که در این حوزه موفق بوده ایم. هیچ گاه نباید بعد تعالی بخش گردشگری را فراموش کنیم. در غیر این صورت از آنچه خداوند در قرآن کریم و ائمه معصومین در خصوص سیر و سیاحت و آثار معنوی حاصله از آن سفارش کرده اند فاصله گرفته ایم و در واقع در این مسیر دنباله روی الگو های غربی بوده ایم که گردشگری را بیشتر با هدف درآمد های اقتصادی و تفریح توسعه داده اند.

گفتنی است، اولین نشست پارک علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی با موضوع «نشست گفتمان گردشگری در الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت» یکشنبه ۲۰ اسفند در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد.

انتهای پیام

   #انقلاب اسلامی #سپاه پاسداران #سپاه #قرآن #گردشگر #صنایع دستی #پیامبر اکرم

محتوای خبر «گردشگری عملی تعالی بخش است» را در سایت «ایکنا» ببینید