تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
دنیای اقتصاد : «بودجه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کفاف سه حوزه مهم تحت مدیریت این سازمان را نمی دهد»؛ این اظهار نظری است که اغلب فعالان و کارشناسان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به آن معتقدند. حالا مشابه این اظهارات را رئیس این سازمان در نشست با اعضای کمیسیون اصل۹۰ مجلس شورای اسلامی اعلام و از این وضعیت گلایه کرده است.

علی اصغر مونسان که حدود ۶ماه است به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آمده، با اشاره به اینکه این سازمان به لحاظ تاریخی، سازمانی بسیار نحیف است که نه دولت و نه مجلس به آن توجه نکرده اند، گفت: «تنها ۲۴درصد از بودجه به سازمان تخصیص یافته که بخش عمده آن صرف هزینه های جاری می شود و در نهایت باید با ۴۰میلیارد تومان سازمان را نجات داد.» به گفته وی، این بودجه را هم در نهایت باید در زمینه گسترش گردشگری و صنایع دستی سرمایه گذاری کرد. این گلایه البته همواره وجود دارد که با بودجه موجود، در نهایت یک یا دو حوزه از سه بخش تحت مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باید فدای بخش های دیگر شوند و مورد بی توجهی قرار گیرند؛ چرا که اساسا بودجه موجود کفاف رسیدگی جامع به هر سه حوزه را نمی دهد. حالا با تصور اینکه تنها ۲۴درصد از این بودجه محقق می شود، مساله دشوارتر نیز خواهد شد.

در همین حال به گزارش «دنیای اقتصاد»، چندی پس از ارائه لایحه بودجه ۹۷ به مجلس، مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی متذکر شد که قوه مقننه در صورت تصویب لایحه بودجه، سازوکار نظارتی خود را برای اجرای صحیح این برنامه ها به کار گیرد. علاوه بر این، با توجه به تکلیف قانونی دیگر سازمان ها، بررسی اعتبارات آنها در ارتباط با سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز برای اجتناب از خطر ساده انگاری برنامه ها ضروری است. به گزارش خبرگزاری خانه ملت، معاون رئیس جمهوری البته در این نشست از تلاش برای افزایش بودجه ۹۷ گردشگری نیز خبر داد و تصریح کرد: «تلاش کردیم در جلساتی با نمایندگانی که دغدغه توسعه گردشگری و میراث فرهنگی را داشتند، بودجه سازمان را افزایش دهیم. با این همه تنها رشدی اندک در بودجه سازمان رخ داد و نمی توان با آن میراث فرهنگی را نجات داد.»

مونسان همچنین گلایه کرد: «در شرایطی بودجه متناسب به میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تخصیص نمی یابد که برای توسعه صنعت خودرو حاضریم با جان و مال از این صنعت حمایت کنیم.» رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با یادآوری اینکه می توان با ۴۰میلیون تومان در گردشگری اشتغال ایجاد کرد، افزود: «در جهان حوزه گردشگری را سومین صنعت اقتصادی دنیا می دانند؛ اما در ایران به رغم آنکه شاهد گرفتاری در صنعت و کشاورزی هستیم، همچنان به آن توجهی نداریم.» وی خاطرنشان کرد: «در همین حال، کشورهای عربی در زمینه گردشگری نداشته های خود را به داشته تبدیل کرده اند.»

درآمدهایی که به گردشگری برنمی گردند

مونسان با تاکید بر اینکه سازمان میراث فرهنگی به سراغ ایجاد درآمدها رفته، تصریح کرد: «طبق قانون هر درآمدی باید به خزانه وارد شود اما متاسفانه درآمدهای اندک روزانه موزه ها که به خزانه واریز می شود به این سازمان برگردانده نمی شود و تنها ۵۳درصد از درآمدهای موزه ها برمی گردد که آن هم عدد قابل ملاحظه ای محسوب نمی شود.» معاون رئیس جمهوری با انتقاد از عدم الکترونیکی شدن بلیت های موزه ها اظهار کرد: «بلیت کاخ سعدآباد را با جذب سرمایه گذار، الکترونیکی کرده ایم و جالب است بدانید پس از آن درآمد این موزه دو برابر شده؛ با این همه پول باید به خزانه برود و برگشت آن مشخص نیست.» وی وضعیت بخش یگان حفاظت این سازمان را نامناسب توصیف و خاطرنشان کرد: «یگان حفاظت از حداقل ها برخوردار است. به همین جهت در زمان تخریب فضاهای میراثی نمی تواند اقدامات موثری داشته باشد و متاسفانه شاهد هستیم در استان ها با مصوبه شورای تامین نسبت به تخریب برخی فضاهای میراثی اقدام می شود.»

نارضایتی از نادیده گرفتن صنایع کوچک

مونسان با بیان اینکه سازمان میراث فرهنگی در واقع متولی صنایع کوچک است، تصریح کرد: «خوب است بدانید فرش و زیورآلات در واقع در اختیار وزارت صنعت و معدن است. با این همه صادرات صنایع کوچک در سال گذشته ۲۴۰ میلیون دلار بوده و برآورد ما این است که در سال ۹۶ این رقم به ۳۰۰ میلیون دلار می رسد. همچنین از آنجا که در سال جاری ۵ میلیون گردشگر جذب کرده ایم اگر برآورد کنیم هر گردشگر حداقل ۵۰ دلار خرید کرده، درآمد ۲۵۰ میلیون دلاری از این بخش کسب خواهیم کرد.»

معاون رئیس جمهوری با اشاره به معافیت قالیبافان از پرداخت مالیات ارزش افزوده گفت: «این موضوع در صنایع دستی لحاظ نشده و همین تفاوتی است که بین صنایع کوچک و صنایع بزرگ خودنمایی می کند.» وی خاطرنشان کرد: «با وضعیت کنونی صنعت و کشاورزی، در نهایت ناچار هستیم به سمت توسعه صنعت گردشگری برویم.» به گفته این مقام مسوول، سازمان میراث فرهنگی با پشتیبانی مالی ۴۸میلیارد تومان در سال آینده رتبه دوم در اشتغال زایی را دارد و این ظرفیت در سازمان وجود دارد. مونسان ابراز امیدواری کرد که دولت و مجلس توجه ویژه ای به گردشگری داشته باشند و برای توسعه بیشتر بودجه جهشی در نظر بگیرند.

بازگشت به عقب

اما افت در تعداد ورودی های گردشگری موضوع دیگری بود که رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ارائه گزارش به نمایندگان مجلس به آن پرداخت. براساس آمارهای موجود، تعداد گردشگران ورودی به کشور در ۹ ماه اول سال ۹۶ با کاهش همراه بوده و از رقم ۳میلیون و ۴۱۰هزار در ۹ماه اول ۹۵، به رقم ۳میلیون و ۳۹۰هزار نفر رسیده است. مونسان نیز با اشاره به کاهش های اخیر در شمار ورود گردشگران به کشور تصریح کرد: «پس از برجام اتفاق خاصی در حوزه صنعت گردشگری رخ نداد. در سال های اولیه رشدی در این زمینه شاهد بودیم اما مجدد به عقب برگشته ایم.»

معاون رئیس جمهوری با اشاره به جذب سرمایه گذار به بخش خصوصی نیز یادآور شد: «تلاش کردیم با استناد به قوانین بناهای میراثی را به بخش غیردولتی واگذار کنیم تا آنها را به اقامتگاه یا رستوران تبدیل کنند و از آن کسب درآمد داشته باشند.» مونسان ضمن تشکر از قانون حمایت از صنایع دستی، به ضعف آن نیز اشاره کرد و گفت: «با وجود موارد بسیار خوب در این قانون اما از آنجا که متولی صندوق حمایت از صنایع دستی مشخص نیست و این موضوع بین دستگاه سازمان میراث فرهنگی و وزارت صنعت و معدن معطل مانده، باید گفت که ضعفی در این قانون دیده می شود.»

رئیس سازمان گردشگری از وضعیت تبلیغات گردشگری نیز انتقاد و تصریح کرد: «با معاون اول رئیس جمهوری نامه نگاری کرده ایم و از ایشان بودجه ۲۰۰ میلیاردی برای تبلیغات درخواست کرده ایم؛ چراکه متاسفانه سازمان نمی تواند حتی یک تیزر تبلیغات در شبکه های سازمان صدا و سیما داشته باشد.» براساس این گزارش، رئیس کمیسیون اصل ۹۰ که عصر روز یکشنبه به همراه همکارانش عملکرد سازمان میراث فرهنگی را بررسی می کرد، مهلت یک ماهه ای را تعیین کرد تا پس از آن از سوی اعضای کمیسیون برای نهایی کردن گزارش تصمیم گیری شود. به گزارش «دنیای اقتصاد»، سازمان میراث فرهنگی یکی از سازمان های عریض و طویل دولتی است که با چالش های ساختاری و مالی از آن جمله که مونسان به آن اشاره کرد، دست و پنجه نرم می کند. اما هنوز راهکار یا راهکارهایی برای حل آن درنظر گرفته نشده و این گره ها همچنان کور مانده اند.

   #صنایع دستی #گردشگر #وزارت صنعت #اشتغال #پژوهش #کشورهای عربی #کمیسیون اصل ۹۰ #برجام #خودرو #نمایندگان مجلس

محتوای خبر «گره های مالی سازمان گردشگری» را در سایت «دنیای اقتصاد» ببینید