تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
رئیس جمهور مکزیک بعد از برقراری یک تماس جنجالی با رئیس جمهور آمریکا درباره ساخت دیوار مرزی، برنامه خود برای بازدید از کاخ سفید را لغو کرد.

به گزارش سرویس بسیج مقاومت مردمی خبرگزاری بسیج، «انریکه پنیا نیتو» رئیس جمهور مکزیک ظاهراً برنامه خود برای دیدار از کاخ سفید را بعد از یک تماس جنجالی با «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در خصوص طرح پیشنهادی رئیس جمهور آمریکا برای ساخت یک دیوار در مرز دو کشور، لغو کرده است.

مقامات آمریکایی و مکزیکی که از این تماس تلفنی آگاهی داشتند به روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» گفتند که پنیا نیتو و ترامپ در حین بحث در خصوص این دیوار مرزی به بن بست رسیدند.

گزارش ها حاکی از آن است که ظاهراً رئیس جمهور مکزیک از همتای آمریکایی خود خواسته است که آشکارا موضع مکزیک مبنی بر اینکه مکزیک هزینه ساخت این دیوار را نخواهد پرداخت، مورد تأیید قرار دهد اما ترامپ حاضر نیست خود را در چنین دامی گرفتار کند.

یکی از مقامات مکزیکی به واشنگتن پست گفت که ترامپ در حین این تماس تلفنی 50 دقیقه ای «از کوره دررفت».

واشنگتن پست گزارش کرد، مقامات آمریکایی می گویند که ترامپ به این دلیل خشمگین و ناامید شد که فکر می کرد که انتظارات پنیا نیتو غیرمنطقی است.

سفر رئیس جمهور مکزیک به واشنگتن هنوز تأیید نشده است اما ظاهراً در یکی از روزهای هفته های آتی انجام گیرد.

رئیس جمهور مکزیک در ماه ژوئیه سال جاری میلادی، با انتخابات ریاست جمهوری کشورش روبرو است.

دیوار مرزی، یکی از جنجالی ترین وعده های انتخاباتی ترامپ، به منبع جدال میان دو کشور مکزیک و آمریکا بدل شده است به طوریکه پنیا نیتو، دیدار برنامه ریزی شده ماه ژانویه 2017 خود با ترامپ را به واسطه نزاع با همتای آمریکایی خود در خصوص توافق تجارت آزاد آمریکای شمالی و دیوار مرزی لغو کرد.

«آرتورو ساروخان» یکی از سفرای سابق مکزیک در آمریکا به روزنامه واشنگتن پست گفت که ترامپ با اصرار به این قضیه که مکزیک باید هزینه ساخت دیوار مرزی را بپردازد، در واقع در حال به حاشیه راندن روابط میان دو کشور مکزیک و آمریکا است.

ترامپ بارها در حین مبارزات انتخاباتی خود تأکید کرد که مکزیک می بایست هزینه ساخت دیوار مرزی در امتداد مرز دو کشور آمریکا و مکزیک را پرداخت کند و بنا بر یکسری اطلاعات فاش شده، ترامپ در حین تماس تلفنی ماه آگوست سال گذتشه میلادی خود با رئیس جمهوری مکزیک از او خواسته است که آشکارا اعلام نشود که دولت مکزیک قصد پرداخت بودجه ساخت دیوار مرزی را ندارد.

ترامپ در آن زمان اینطور گفته بود: «اگر شما بخواهید بگویید که هزینه ساخت دیوار را پرداخت نمی کنید، آنوقت من دیگر نمی خواهم شما را ببینم زیرا من تحمل چنین چیزی را ندارم و با این قضیه نمی توانم کنار بیایم».

بنا به گزارش یورونیوز، ترامپ در تبلیغات انتخاباتی خود بارها درمورد ساختن دیوار در مرز آمریکا و مکزیک و برای جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی اشاره کرده بود.

وی در سخنان خود بر این نکته تأکید کرده بود که دولت مکزیک را وادار به پرداخت هزینه های احداث دیوار خواهد کرد، اما از اوایل سال جدید میلادی، کنگره را برای تصویب بودجه دیوار مرزی تحت فشار قرار داده است.

دادستان کل ایالت کالیفرنیا در صدد جلوگیری از ساخت این دیوار مرزی است و با ارائه دادخواستی در دادگاه گفته است که دولت آمریکا با چشم پوشی از ملاحظات محیط زیستی و سایر قوانین، فراتر از اختیارات خود عمل کرده است.

انتهای پیام

   #مکزیک #دیوار #رئیس جمهور #واشنگتن #جنجالی #کاخ سفید #انتخابات

محتوای خبر «برنامه سفر رئیس جمهور مکزیک به واشنگتن بعد از تماس جنجالی با ترامپ لغو شد» را در سایت «بسیج نیوز» ببینید