تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
تنگ سروک، یادگاری از تاریخ اشکانیان و الیماییان

تنگ سروک با واقع شدن در منطقه ای استراتژیک در میان شکافی از کوه به خوبی تاریخ حکومت الیمایی دوره اشکانی را به تصویر کشیده است.

مقاله های مرتبط:

شهرستان بهمئی در جنوب غربی استان کهگیلویه و بویراحمد با قرار گرفتن در امتداد رشته کوه های زاگرس و واقع شدن در دل جلگه خوزستان شرایط متنوع جغرافیایی، قومی و بهبهان، شهرستان بهمئی و ۶ کیلومتری بخش لیکک استان کهگیلویه و بویر احمد قرار دارد. در تنگ سروک ۱۳ نقش برجسته و سنگ نوشته بر روی ۵ قطعه سنگ جداگانه حجاری شده که همگی مربوط به دوره الیمائی، اشکانی هستند.

نام سروک و سولک هر دو صحیح است و وجه تسمیه نامگذاری این تنگ به خاطر سروهای زیبای زربین روییده در آن است. در فارس نامه ناصری از تنگ سولک به نام گردونه سروهای کوچک نام برده شده است. این تنگه به علت موقعیت استراتژیکی در ادوار مختلف تاریخ مورد استفاده حکام دولتی و محلی قرار می گرفته است. ارتفاع آن از سطح روسیه شناسایی شد و سپس در سال ۱۳۲۲ بوسیله سر اورل استین انگلیسی مورد بررسی قرار گرفت و شرح مفصلی از نتایج این بررسی ها برای اولین بار در کتاب موسوم به جاده های قدیم ایران غربی منتشر شد.

دسترسی به تنگه از دو طریق امکان پذیر است. اگر از راه ماشین رو به تنگه سروک برویم، باید حدود ۱۲ کیلومتر رانندگی کرد و از ماغر نیز بگذریم تا وارد تنگه شویم که در این صورت برای رسیدن به سنگ ها باید حداقل نیم ساعت پیاده روی کرد. اما اگر از راه روستای گچ بلند برویم، حدود یک ساعت رانندگی و نیم ساعت پیاده روی لازم است.

تنگ سروک

   #رانندگی #روسیه #دوره اشکانی #خوزستان #حکومت

محتوای خبر «تنگ سروک، یادگاری از تاریخ اشکانیان و الیماییان» را در سایت «کجارو» ببینید